Jak se vám líbí projekt Ostravské univerzity právě na Černé louce?

Mně osobně velmi. Nehodnotím teď stavby, ale líbí se mi celkově projekt kateder sportu a umění v podstatě v centru města. Bude to velký impuls, zalidní se to tady, budou zde studenti. Částečně to vykompenzuje konec Ekonomické fakulty a odchod tří čtyř tisíc lidí z centra do Poruby.

Jednou ze stěžejních letošních akcí na Černé louce byl Knižní festival. Konal se už poněkolikáté, má tradici, ale byl prezentován jako novinka. Co se změnilo?

Zásadně se změnil koncept, někdejší veletrh jsme pojali nově, jako festival, proto je to první ročník. Veletrh měl upadající tendenci, byl to vždy takový přílepek výstav Dovolená nebo Svatba. Teď jsme se rozhodli postupně vybudovat jeden z nejlepších knižních festivalů v České republice, ne-li nejlepší. Zčtyřnásobili jsme výstavní plochu. Dříve se lidé jen podívali, jaké jsou novinky a nakoupili knížky ve slevě. Letos byly tři stage, kde se konaly přednášky, besedy, workshopy a nejen to. Veškerý program lidé od letoška naleznou na stránkách kniznifestival.cz, který jsme pro tento účel před měsícem spustili.

Letošní akce na Černé louce v Ostarvě - svatební a knižní veleterh (únor a březen 2019).

Letošní akce na Černé louce v Ostarvě - svatební a knižní veleterh (únor a březen 2019).
Foto: Letošní akce na Černé louce v Ostravě - veletrhy knižní (snímek nahoře) a svatební.

Je to jediná akce na Černé louce, která má svůj vlastní plnohodnotný web?

Je to první vlaštovka. Budeme spouštět i další weby – na Dovolenou, Svatbu, počítáme i s Kreativem. Postupně budou přibývat.

Dosud jste akce konané na Černé louce prezentovali přes její web. Máte pocit, že vlastní stránky jednotlivým výstavám a akcím pomohou lépe se zviditelnit?

Samozřejmě budeme omlazovat i web cerna-louka.cz, který je lehce zastaralý, ale jestliže máme 60 hostů a třídenní program, který chceme prezentovat, tak si to zasluhuje vlastní webové stránky. Na našem webu na ně budeme odkazovat.

Byla naopak zrušena výstava Střechy, stavba, která se počátkem března konala bezmála třicet let. Nebyl o ni zájem?

Nijak mne netěší, že tato výstava skončila, těch důvodů bylo více. Jedním z nich byl upadající zájem, navíc krátce před ním se koná výstava Infotherma, který je velice úspěšná, a tyto akce se poněkud dublovaly. Není místo pro dvě takové výstavy, a proto jsme se rozhodli pro tu úspěšnější.

Rozšíří se Infotherma o některé prvky či vystavovatele zrušené výstavy?

Vystavovatelé v podstatě přešli na Infothermu, kde jich letos bylo kolem tří až čtyř set.

Už jste nakousl téma Slezskoostravský hrad. Jaké s ním máte plány?

Ilustrační foto.
Foto: Akce na Slezskoostravském hradě.

Chceme jej lidem zpřístupnit zdarma. Přesněji vstup na hradní nádvoří. Už pro letošek jsme snížili vstupné na 60 korun. Hrad leží na křižovatce cyklostezek, kolem proudí davy lidí a my chceme, aby se hrad stal cílem výletů. Lidé přijdou, odpočinou si, dají si něco k jídlu a pití, případně si prohlídnou expozice. Až do těchto expozic bude vstup zpoplatněn. Ideálně bychom chtěli tento model spustit v roce 2020.

S proměnou areálu a výstavbou univerzitního kampusu úzce souvisí přerušení provozu světa zmenšenin Miniuni. Už můžete potvrdit, že se v příštím roce znovu otevře u Slezskoostravského hradu?

Zatím to potvrdit nemohu. Miniuni je součástí plánu na bezplatný vstup na hrad, uvidíme, jak to bude finančně náročné. Stěhování bude stát řádově miliony korun a poslední slovo bude mít město. Chtěli bychom však Miniuni zachovat a snad v příštím roce znovu otevřít. Momentálně makety rozebíráme a umisťujeme do depozitu. Většinu z nich při té příležitosti zrestaurujeme.

Jan ŠumberaJakým způsobem chcete vykompenzovat příjmy z hradu, pokud bude vstupné zdarma? Větším počtem akcí? Jejich zdražením?

Ano, vstupné z nádvoří by mělo kompenzovat vstupné na expozice a akce, určité příjmy očekáváme i z pronájmu nebo provozu bistra, které zde zcela jistě vznikne. Už letos díky spolupráci města, kraje a Ostravského muzea otevřeme expozici Jantarové a hedvábné stezky. Bude velmi zajímavá.

Se všemi lidem známými akcemi na hradě se počítá dál?

Zásadní změny už jsme provedli, byť některé se teprve projeví. Například některé akce zkrátíme na jeden den, čímž výrazně snížíme náklady, přesto návštěvníci dostanou během dne bohatší program, který nebude rozmělněn do dvou dnů. U Masopustu jsme si ověřili, že to funguje. Za jeden den jej navštívilo více lidí než loni za dva, byť pomohlo i počasí. Mimo jiné se zde také z Dolních Vítkovic stěhuje Garden Food Festival (27. – 28. dubna).

Jan ŠumberaTo je poměrně velký „úlovek“. Změní se akce nějak?

Náplň je čistě v rukou pořadatelů, ale vím, že podepsali spolupráci s TV Nova a budou tam kuchaři z MasterChef Česko. Osobně se těším hlavně na pana Kašpárka. Nejde přitom o nějaké přetahování, s Dolními Vítkovicemi i Trojhalím spolupracujeme, ale pořadatelé zkrátka čas od času potřebují změnit prostředí. Například se přesouvá akce Hrad žije první pomocí, která bude od příště v Trojhalí pod názvem Ostrava žije první pomocí.

A jak hodnotíte změny provedené v Ostravském informačním servisu?

Změnili jsme web, kde nám návštěvnost vyskočila až čtyřnásobně. Za rok 2017 byl hodnocen mezi třemi nejlepšími weby zaměřenými na prezentaci měst a obcí v České republice. Změnili jsme také design infocenter u Elektry a na nádražích ve Svinově a Přívoze. Zbývá už jen změnit pobočku na Vyhlídkové věži Nové radnice, která by měla přijít na řadu v příštím roce. Na proměnu máme dobré reference. Při výměnné stáži nám infocentra a jejich vybavení „záviděli“ i kolegové z Pražské informační služby.

Chystáte novou kolekci suvenýrů?

Každý rok chceme přijít s něčím novým, teď máme nové upomínkové předměty s ostravskými motivy, za které se konečně nemusíme stydět. Grafiku a barevný design vycházející z koncepce tří vykřičníků jsme doplnili a z ní vycházíme. Po roce a půl hledání se to povedlo a máme z toho obrovskou radost. Máme vlastní čokoládu, která se vaří v Ostravě, vlastní kávu, která se zde praží, nebo bylinný čaj z Beskyd. Vyšla i nová kolekce oblečení.