Na start se postaví rovná stovka jezdců a šest závodníků bude startovat pod českou nebo slovenskou vlajkou. Polovina z nich se představí v kamionech, druhá na motocyklech. Tomáš Tomeček patří mezi ostřílené borce a stal se jednou z tváří AER. Jak připomíná mluvčí týmu Tatra Tom Racing Prokop Siwek, při předchozím ročníku přepsal Tomeček dějiny dakarského závodění. Jako první absolvoval takto náročný závod sám v kabině kamionu. A v cíli u Růžového jezera slíbil, že přijede svůj heroický výkon zopakovat.

„Na tom se nic nemění. Zalíbilo se mi jet sám, a chci to zkusit znovu,“ ujišťuje Tomeček a pokračuje: „Na Tatře jsme oproti předchozím letům zase o něco vyladili výkon. Viditelnou změnou je nový facelift, který jsme dostali z továrny. Máme nové nárazníky, kapotu a boční karosování kabiny. Vše podle aktuální tatrovácké evoluce s označením Terra.“

Jedenáctý ročník Africa Eco Race odstartuje na Nový rok 2019 a pořadatelé dálkové rally z Monaka do Dakaru se drží tradice odkazu Thierryho Sabina, zakladatele závodů vedoucích přes území různých států rozmanitou krajinou pouští, kamení, vyschlých či náhle se rozvodnivších řečišť. „Kde alfou a omegou je navigace, síla, výdrž a sepětí závodníka se svým strojem. A také radost, opravdovost a vzájemnost, hlavní hesla Africa Eco Race 2019,“ připomíná Prokop Siwek.

Tomáš Tomeček startuje podeváté a pokaždé se mezi kamiony umístil na stupních vítězů, třikrát dokonce zvítězil. Naposledy, kdy byl při své sólo jízdě řidičem, navigátorem a servisákem skončil na skvělé stříbrné pozici. „Nějaké přehnané cíle si nikdy nekladu,“ říká sympatický závodník a skromně dodává: „Mám jen jediné přání, dojet s radostí až do cíle. S radostí až do Dakaru. Těším se na Afriku!“

SPLNĚNÝ SEN

Na dálkový závod, který končí u legendárního Růžového jezera v senegalské metropoli, se také v Tatrě 815 vydá Petr Čapka, dlouholetý zkušený mechanik, který prošel továrním týmem Tatra, Loprais týmem a týmem Tomáše Tomečka, kde pracoval jako šéfmechanik. Na místo navigátora usedne Zdeněk Voda, jenž dříve působil v týmu Tomáše Tomečka a Czech Dakar Teamu.

„Závod Africa Eco Race jsme zvolili, protože vede po původní trase Dakaru, a je to návrat ke kořenům. Jedná se o skutečný maraton, nikoli rychlostní rally, kam postupně sklouznul Dakar v Jižní Americe,“ vysvětluje Zdeněk Voda. „Techniku máme na výborné úrovni. Jedná se o jednu z posledních evolucí Tatry, kterou vytvořil Radomír Smolka,“ pokračuje dále Voda.

Pro oba je start na závodě z Monaka do Dakaru především splněním snu. „Našim primárním cílem je závod dokončit, nicméně bez asistence, mechaniků a s omezeným počtem náhradních dílů to bude velice náročné,“ jsou si vědomi čeští nováčci na Africa Eco Race 2019. „Setkali jsme se s názory, že jsme blázni. A asi je to částečně pravda. Prostě si jedeme splnit klukovský sen, trvalo nám to třicet let, a těšíme se na to. V techniku i naše schopnosti máme důvěru, ale samozřejmě vždy je potřeba i trocha toho štěstí,“ dodávají svorně.

Africa Eco Race 2019 slavnostně v Monaku zahájí slovenská topmodelka Adriana Sklenaříková. „Poté se celý konvoj trajektem přeplaví do marockého Nadoru, kde 1. ledna odstartuje první etapa. Účastníky čeká pět etap v Maroku, šest v Mauritánii a jedna v Senegalu. A mezi tím jeden volný den v Dakhle na břehu Atlantského oceánu,“ informuje dále Prokop Siwek s tím, že dohromady ujedou šest tisíc kilometrů, z toho čtyři tisíce závodních včetně maratonské dvojetapy. Vítěze v cíli u Růžového jezera nedaleko Dakaru poznáme 13. ledna 2019.

Ilustrační foto.
Kamionům vystavili stopku