Ačkoli astronomické léto začíná až 21. června, počasí z konce května se za letní může bez nadsázky řečeno považovat. Koupací sezona je Ministerstvem zdravotnictví ČR stanovena od 31. května do 1. září.

Přesto se však hygienici vypravili zkoumat kvalitu vody ve vybraných nádržích v opavském a bruntálském okrese vzhledem k vysokým teplotám ještě před tímto termínem.

„V letošním roce bude na Opavsku sledováno Stříbrné jezero a nádrž v Budišově nad Budišovkou. Co se Bruntálska týká, vzorky budeme odebírat ze Slezské Harty, na rybnících Tvrdkov, Bohušov a Edrovice, a dále v lomu ve Svobodných Heřmanicích,“ vyjmenovávají krajští hygienici ve své tiskové zprávě nádrže, které letos budou v jejich hledáčku.

Slezská Harta - Ilustrační foto.

Na základě provedených rozborů je kvalita vody v nádržích vhodná ke koupání, a to také na Hlučínském jezeře. V rybníce Bohušov, který se nachází u kempu, však podle hygieniků se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi.

Stejný stav platil v případě bohušovského rybníka také loni, a to prakticky od poloviny května až do začátku srpna, kdy už byla registrována zhoršená kvalita vody.

Následně hygienici označili vodu v rybníce jako nevhodnou ke koupání, od 24. srpna už pak dokonce kvůli množství sinic jako nebezpečnou a vodní radovánky zde úplně zakázali.

Nádrž v Budišově nad Budišovkou se rovněž nachází v bezprostřední blízkosti kempu. Možná i proto, že v loňském roce neměli hygienici s kvalitou vody žádné větší potíže, v kempu neregistrovali, že by si návštěvníci na nevhodnou vodu stěžovali.

Lom ve Svobodných Heřmanicích.

„To se nestává. My navíc máme také vlastní bazének, takže hosté mohou chodit také sem,“ uvedla provozovatelka Autokempu Budišov nad Budišovkou Marie Schrammová.

Voda ve Stříbrném jezeře v Opavě byla po celé loňské monitorovací období ke koupání vhodná. Přemnožily se však zde rostliny, a to rdest kadeřavý.

„V loňském roce jsem to skutečně zaregistroval. Občas to bylo při plavání nepříjemné, bavil jsem se o tom přímo na místě také s jinými plavci,“ poznamenal například Milan Freiberg, který na sádrák občas vyráží plavat.