VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Téma Regionu: Metanol v hlavní roli

Od metanolové kauzy uplynulo šest let. Její kořeny sahaly až do Opavy. Česká televize uvedla dvoudílný snímek s názvem Metanol, který mapuje události z podzimu 2012. 

4.5.2018
SDÍLEJ:

Metylalkoholová směs se míchala v areálu bývalé Opavie v Lepařově ulici v Opavě.Foto: Region / František Géla

Alkohol - ilustrační fotoTy se bezprostředně dotkly také Opavska. Právě v Opavě se měla totiž míchat smrtící metylalkoholová směs, jež se následně distribuovala dále. Také na území našeho okresu došlo k otravám.

Nejznámější byl příběh Tomáše Sovy z Budišova nad Budišovkou. Narozeniny oslavil několika panáky vodky, které ho málem připravily o život.

Snímek Metanol má také opavské stopy

Jednu z hlavních postav dvoudílného snímku Metanol ztvárnil přední český herec Lukáš Vaculík.Kriminální drama s názvem Metanol bylo rozděleno do dvou částí, přičemž každá z nich má devadesát minut. Scénář je produktem novinářky Lenky Szántó, režii měla na starosti Tereza Kopáčová.

Jednu z hlavních rolí ztvárnil například Lukáš Vaculík. Dále diváci mohli vidět Davida Máje, Kristýnu Maléřovou-Podzimkovou, Veroniku Freimanovou a další.

Metanol na obrazovkách České televize běžel v uplynulých dvou týdnech. Snímek se setkal s pozitivními reakcemi. Během loňského září se přitom natáčelo i přímo v Opavě.

V rámci prvního dílu si například můžete všimnout scény, kdy dva hlavní protagonisté David Máj s Tomášem Bambuškem rozbíjejí mobily. Jejich torza pak házejí do řeky u Vojenského splavu.

Natáčelo se také v prostorách, kde se měl metylalkohol míchat. Tedy v prostorách bývalé Opavie v Lepařově ulici. V areálu sídlí firma Fros, jejíž zaměstnanci se ve filmu objevili jako komparzisté.

Jednu z hlavních postav dvoudílného snímku Metanol ztvárnil přední český herec Lukáš Vaculík.„Naši zaměstnanci tvořili komparz a dokonce jsem si ve druhém díle zahrál i já. (smích) Myslím si, že se snímek povedl. Hodně zajímavý je už zmiňovaný druhý díl. Veřejnost o celé sledované kauze ví prakticky všechno. Tady ale může nahlédnout, jak probíhalo vyšetřování. Natáčení jsme si užili. Někteří zaměstnanci si při něm i něco vydělali, takže zajímavá zkušenost,“ hodnotil jeden z jednatelů a spolumajitel Frosu Tomáš Fládr.

Film byl inspirován skutečnými událostmi a celou kauzu, během níž zemřely více než čtyři desítky lidí, vykresluje jako celek. To znamená, že se nesoustředí jenom na výrobu a distribuci smrtící látky na trhu s alkoholem.

Líčí příběhy lidí, jimž metanol převrátil život vzhůru nohama, a také přibližuje práci kriminalistů, kterým se povedlo celý případ rozkrýt.

„Často jsme točili i na autentických místech. Koneckonců veřejné zdroje i rozsudky jsou v tomto smyslu bohatou inspirací. Nás více zajímá společenský kontext celé kauzy,“ uvedl kreativní producent Metanolu Michal Reitler.

Jednu z hlavních postav dvoudílného snímku Metanol ztvárnil přední český herec Lukáš Vaculík.Jednu z hlavních postav dvoudílného snímku Metanol ztvárnil přední český herec Lukáš Vaculík.Autor: archiv České televize.

Míchači závadného alkoholu dostali doživotí

Ze začátku to vypadalo na poměrně snadný přivýdělek, na konci bylo téměř padesát mrtvých a desítky lidí s trvalými zdravotními následky. Takový je výsledek metanolové aféry, která na podzim roku 2012 hýbala Českou republikou.

Vše vypuklo zkraje září, kdy na otravu zemřel třiašedesátiletý muž z Havířova. O život bojovala také jeho partnerka, ani ta však nepřežila. Následně se spustil řetězec. Otrávených lidí neustále přibývalo.

Nejvíce se jich nacházelo na území Moravskoslezského kraje, ale nějakým způsobem byla zasažena prakticky celá republika. Situace byla natolik vážná, že během 12. září 2012 vláda musela vyhlásit částečnou prohibici, která trvala zhruba dva týdny.

Prodej tvrdého alkoholu byl zakázán. Policie tvrdě uhodila na prodejce pančovaných lihovin, ve velkém se kontrolovaly trafiky a stánky, kde se závadný alkohol mohl prodávat. Pátrání nakonec vyústilo v případ, kdy došlo k zatčení nejvíce obviněných v dějinách české kriminalistiky.

Na špičce pyramidy se ocitli Rudolf Fian a majitel firmy z Řitky u Prahy Tomáš Křepela. Oba v Opavě namíchali smrtící směs, kterou přes další lidi distribuovali dále. Zadržených, obviněných a pak i odsouzených osob bylo více, jen tato dvojice ovšem dostala výjimečné doživotní tresty.

Na konci letošního března je potvrdil i Nejvyšší soud.

Dal si pár panáků a na čas oslepl

Tomáš Sova před šesti lety zapíjel vodkou narozeniny a zisk řidičského průkazu. Na čas téměř přišel o zrak.Také Opavsku se nevyhnuly případy lidí, kteří po požití závadného alkoholu skončili v nemocnici s otravou. Jedním z nich byl Tomáš Sova z Budišova nad Budišovkou, který se živil těžkou prací v lese.

Na září 2012 určitě jen tak nezapomene. Tehdy čtyřiatřicetiletý muž slavil narozeniny a také zdárné dokončení zkoušek na řidičský průkaz pro kamion. Plánoval nástup do nové práce, těšil se z přísunu peněz pro svou rodinu, avšak poté přišla osudná zářijová neděle.

Aby s přáteli úspěch řádně zapil, nakoupil v jednom budišovském kamenném obchodě čtyři půllitry Hanácké vodky. Tvrdil, že tam nenakupoval poprvé a láhve byly kolkované. Minimálně ta, kterou otvíral on sám.

Popíjel společně se třemi kamarády, ale problémy měl jen on. Ostatní totiž závadnou vodku kombinovali s pivem, což je zachránilo. Tomáš Sova doplatil na to, že není pivař.

Druhý den šel normálně do práce, ale necítil se ve své kůži. Zvracel, což přisuzoval přiotrávení se z postřiku. Později ho napadla i otrava metylalkoholem, ale vzhledem k tomu, že všichni jeho přátelé z nedělní oslavy byli v pořádku, se od této verze odklonil.

Později mu už ovšem bylo tak špatně, že cesta do opavské nemocnice byla nevyhnutelná. Lékaři ho okamžitě napojili na umělou ledvinu a začala léčba. Několik dnů se nacházel ve stavu takzvané blažené opilosti. Jako protijed se totiž podával čistý alkohol, jenž byl udržován na hladině 1,5 promile.

Tomáš Sova do značné míry ztratil i zrak, viděl jen obrysy a doktoři mu tvrdili, že tento stav může být trvalý.

Naštěstí pro muže z Budišova nebyl. Zrak se mu totiž vrátil několik týdnů po otravě.

„Jestli si já sám ještě někdy dám panáčka, tak jen domácí slivovici. Občas člověk přece jenom musí vypálit červa,“ uvedl před šesti lety naší redakci Tomáš Sova. Od té doby si dává dobrý pozor na obsah a původ.

Alkohol kupuje jen značkový anebo ze zaručených zdrojů.

Společnost Fros: Vše se tehdy naštěstí rychle uklidnilo

Na dopravní značku Opava s dodatkem Město smrti v hlavní zpravodajské relaci TV Nova zapomene asi málokterý Opavan. Pravda je taková, že sem opravdu sahala chapadla chobotnice výrobců a distributorů metylalkoholu, na začátku ovšem chybělo správné pojmenování viníků.

Opavská společnost Fros ZPS zaměstnávala a stále zaměstnává velký počet osob se zdravotním postižením. Momentálně se zabývá třeba výrobou kuchyňských utěrek, hub, destilované vody a dalších věcí.

Na podzim 2012 čelila vážnému nařčení z toho, že by za celou aférou mohla stát právě ona. Fros s jedním z hlavních protagonistů kauzy Tomášem Křepelou, majitelem autokosmetické firmy Carlogic z Řitky u Prahy, sice spolupracoval, ale podíl na otravách žádný nenesla.

„S panem Křepelou spolupráce probíhala už čtyři roky před tím, než vypukla celá kauza. Vyráběli jsme pro něj různé čističe na auta, později i směsi do ostřikovačů. Při nich se využíval také metylalkohol, který jsme míchali v našem areálu v Lepařově ulici v Opavě. Podobný výrobní proces se využíval i v Polsku. Vůbec jsme ovšem nevěděli o tom, že tato látka putuje na trh s alkoholem,“ komentoval jeden z jednatelů a spolumajitel Frosu Tomáš Fládr.

Vzápětí ještě dodal:

„Tomáš Křepela přinášel své know-how na výrobu směsí, naši zaměstnanci to pouze míchali. Později tedy výroba směsi do ostřikovačů skončila. Nechci spekulovat o tom, do jaké míry pan Křepela věděl o tom, kam metylalkohol putuje a co se z něj vyrábí. Měl ovšem velké chemické znalosti. Naše předchozí spolupráce byla bezproblémová. Rozhodně nepůsobil tak suverénně a arogantně, jak je představován ve filmu.“

Momentálně je pro Fros celá kauza dávno uzavřenou záležitostí. Ze začátku jejím zaměstnancům ale příjemně nebylo.

Metylalkoholová směs se míchala v areálu bývalé Opavie v Lepařově ulici v Opavě.
Metylalkoholová směs se míchala v areálu bývalé Opavie v Lepařově ulici v Opavě. Autor: Region / František Géla.

„Tenkrát nám strašně pomohl státní zástupce, který nás v celém případu označil jako svědky. Po tomto rozhodnutí se vše naštěstí rychle uklidnilo. Naši partneři se samozřejmě ptali, co se děje, ale potom, co jsme vše vysvětlili, to dopadlo dobře. Nikdo spolupráci nepřerušil a podobně. Zvažovali jsme, že se proti reportáži budeme bránit právní cestou, ale nakonec jsme od toho ustoupili,“ mínil Tomáš Fládr, který byl policií vyslýchán jako svědek:

„V areálu v Lepařově ulici probíhalo policejní vyšetřování. Museli jsme poskytovat různé doklady a dokumenty. Pana Křepelu jsem naposledy viděl u soudu ve Zlíně a už ho nejspíš nikdy neuvidím. Osobně by mě nenapadlo, že by mohl být zapleten do něčeho takového.“

Autor: Redakce

4.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Pokrývač 23 000 Kč

Pokrývači Montážník - pokrývač, klempíř, lešenář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, Přípravné práce, položení střešní fólie, kontralatě, střešní latě, montáž střešní krytiny (střešní tašky nebo plechová krytina), montáž klempířských prvků aj., , Požadujeme - pracovitost, spolehlivost, odpovědnost, samostatnost, praxi v oboru, dobrý zdravotní stav, způsobilost prací ve výškách, časovou flexibilitu z důvodu práce (montáže) po celé ČR i v zahraničí - pracovní cesty., Závodní stravování, 5 týdnů dovolené, odměny při životním jubileu, příspěvek na dovolenou, příspěvek na dětskou rekreaci, očkování proti chřipce, osobní ohodnocení aj. , Hlásit se na e - mail : gerhard.tomas@rdrymarov.cz nebo na tel. č. 554 252 129, 602 577 979 / denně od 7.00 do 15.00 hodin /, Z : 1.3.2017. Pracoviště: Rd rýmařov s. r. o., 8. května, č.p. 1191, 795 01 Rýmařov. Informace: Tomáš Gerhard, +420 554 252 129,602 577 979.

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 25 000 Kč

Obchodní zástupci Obchodní zástupce. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Do našeho mladého týmu hledáme aktivní a odpovědnou osobu na HPP nebo i na ŽL na pozici obchodního zástupce, která bude odpovědná za svěřenou část trhu, akvizici nových zákazníků a prezentaci značky Bombus., , Náplň práce:, " starost o svěřený trh (Praha a okolí) - po-čt Praha, pátky office Krnov, " aktivní vyhledávání nových zákazníků , " vytváření nových aktivit a příležitostí vedoucí k růstu tržeb , " podpora prodeje , Co požadujeme:, " řidičský průkaz skupina B , " praxi v oboru , " znalost trhu výhodou , " časová flexibilita , " organizační schopnosti - proaktivitu a kreativní přístup , " samostatnost , " znalost AJ výhodou , Co nabízíme:, " práci na úspěšné a atraktivní značce , " možnost spoluvytvářet příběh značky Bombus , " práci v dynamicky se měnícím tržním prostředí , " osobní automobil i k soukromým účelům, telefon, notebook, " možnost seberealizace a osobního růstu , " přátelský kolektiv , " odměna dle dosažených výsledků , " uvedená hrubá mzda je závislá na výši prodejů, Hlásit se pouze na e - mail : kumarcis@dmhermes.cz, Z : 19.6.2018 A : 9.8.2018. Pracoviště: Dmhermes trade s.r.o., Jungmannova, č.p. 299, 794 01 Krnov 1. Informace: Kateřina Pavlíková, +420 602 526 079.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 19 300 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce Sociální pracovník. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Břidličná, Sokolovská 143, Obsahem práce je realizace aktivit v registrované sociální službě v Nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež v městě Břidličná. Dle Standardů kvality poskytovaných sociálních služeb ve výše uvedeném zařízení., , Požadujeme: , - splněnou kvalifikaci dle zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách (minimálně DiS. popř. Bc., Mgr. v sociálním oboru), - psychická odolnost pro práci v cílovou skupinou, - skutečný zájem o práci v Nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež, - čistý Výpis z evidence rejstříku trestů fyzických osob , - schopnost pracovat v týmu , - schopnost vést volnočasové aktivity u cílové skupiny (zdravé děti, mládež a mladí dospělí ve věku od 6 - 26 let) , - práce na PC (Word, Excel) , - výhodou je řidičský průkaz sk. B (není podmínkou) , - obrovskou výhodou je schopnost hrát na hudební nástroj (není to podmínkou), - výtvarné nadání opět velká výhoda , , , Životopisy zasílejte max. do 27. 08. 2018 na uvedený email (d.kaderabek@seznam.cz). , , Mzdové ohodnocení od cca 19.300,- Kč. Po dohodě je možný i zkrácený úvazek. , , Více informací na tomto tel. čísle: 725 958 495 (vedoucí zařízení - David Kadeřábek). , , , Možnost studovat při zaměstnání jakýkoliv obor- placené studijní volno. , Sick days , 5 dnů navíc k řádné dovolené, pružná pracovní doba , teambuilding., Z : 1.8.2018. Pracoviště: Hope house, z. s., Sokolovská, č.p. 143, 793 51 Břidličná. Informace: David Kadeřábek, +420 725 958 495.

Management - Management Ředitel 38 000 Kč

Obchodní náměstci (ředitelé) Obchodní ředitel. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 38000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov + ČR, Hledáte zajímavou práci? Obohaťte náš tým a staňte se jedním z nás!, , Co bude Vaší náplní práce?, , " Formulování a implementace strategických prodejních plánů, " Zodpovědnost za dosahování cílových prodejních ukazatelů, " Starost o strategické řízení a ovlivňování vývojových a inovačních procesů, " Určení obchodní strategie a postupů do budoucna, " Komunikace s klíčovými zákazníky, " Rozdělování úkolů a kontrola plnění, " Pravidelný reporting výsledků, , Co od Vás očekáváme?, , " VŠ vzdělání technického směru, " Praxe na obdobné pozici 4 roky podmínkou , " Znalost v oboru technická činnost v dopravě výhodou, " Všeobecný zájem o technické obory, " Znalost anglického jazyka výhodou, " Velmi dobré manažerské schopnosti a dovednosti, " Dobré komunikační a vyjednávací schopnosti, " Schopnost pracovat samostatně i v týmu, " Organizační schopnosti a vysoké pracovní nasazení, " Zodpovědnou a samostatnou práci, " Flexibilitu a odolnost vůči stresu a zátěži, " Řidičský průkaz sk. B, , Co Vám za to nabízíme?, , " Platové podmínky od 38.000,- Kč, , Na co se můžete těšit?, o Zázemí stabilní, úspěšné a stále se rozvíjející společnosti, o Přátelské pracovní prostředí , o Možnost seberealizace a uplatnění svých zkušeností a znalostí, o Příležitost k profesnímu růstu a osobnímu rozvoji, o Služební auto, o Notebook, mobilní telefon, o Stravenky, čtvrtletní odměny, další benefity, Místo pracoviště: Česká Republika, , Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek, doba určitá rok, poté doba neurčitá, , V případě zájmu o tuto pozici zašlete prosím svůj strukturovaný životopis s fotografií na e-mail personalni@znackymorava.cz, Z : 12.6.2018 A : 14.8.2018. Pracoviště: Značky morava, a.s., Čsl. armády, č.p. 1112, 794 01 Krnov 1. Informace: Zuzana Hoferková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Extáze. Ilustrační foto

Kriminalisté ostravského „toxi týmu“ bojují s výrobci drog

Ilustrační foto

S nákupem školních potřeb neotálejte. Kupujte však jen to potřebné

Bruntálské gymnastky ve světové konkurenci obstály

Na prestižní gymnastické soutěži International Tournament of the Dukes of Savoy ve francouzském městě Chambery nechyběla ani čtveřice závodnic Moderní gymnastiky Bruntál. Celkem zde startovalo 235 účastnic všech věkových i výkonnostních kategorií ze 17 států celého světa.

Zabavené hrnky s nacistickými symboly si vezme policie

Pro výukový program Policie České republiky poslouží keramické hrnky s nacistickou tématikou, které připadly Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v Novém Jičíně.

Auto z bazaru mělo stočený tachometr, autobazar Auto Hepnar prohrál soud

Narazit v autobazaru na auto se stočeným tachometrem není bohužel nic neobvyklého. Přesvědčil se o tom i Zdeněk Sýkora z Jesenicka, který má tuto špatnou zkušenost z bruntálského bazaru.

Drama v Bruntálu rozhodl Patrik Rubý

Do druhého kola fotbalového MOL cupu postupuje Dolní Benešov. Na hřišti bruntálského Slavoje o tom rozhodl střídající záložník Patrik Rubý, autor jediné branky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT