VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Téma Regionu: Metanol v hlavní roli

Od metanolové kauzy uplynulo šest let. Její kořeny sahaly až do Opavy. Česká televize uvedla dvoudílný snímek s názvem Metanol, který mapuje události z podzimu 2012. 

4.5.2018
SDÍLEJ:

Metylalkoholová směs se míchala v areálu bývalé Opavie v Lepařově ulici v Opavě.Foto: Region / František Géla

Alkohol - ilustrační fotoTy se bezprostředně dotkly také Opavska. Právě v Opavě se měla totiž míchat smrtící metylalkoholová směs, jež se následně distribuovala dále. Také na území našeho okresu došlo k otravám.

Nejznámější byl příběh Tomáše Sovy z Budišova nad Budišovkou. Narozeniny oslavil několika panáky vodky, které ho málem připravily o život.

Snímek Metanol má také opavské stopy

Jednu z hlavních postav dvoudílného snímku Metanol ztvárnil přední český herec Lukáš Vaculík.Kriminální drama s názvem Metanol bylo rozděleno do dvou částí, přičemž každá z nich má devadesát minut. Scénář je produktem novinářky Lenky Szántó, režii měla na starosti Tereza Kopáčová.

Jednu z hlavních rolí ztvárnil například Lukáš Vaculík. Dále diváci mohli vidět Davida Máje, Kristýnu Maléřovou-Podzimkovou, Veroniku Freimanovou a další.

Metanol na obrazovkách České televize běžel v uplynulých dvou týdnech. Snímek se setkal s pozitivními reakcemi. Během loňského září se přitom natáčelo i přímo v Opavě.

V rámci prvního dílu si například můžete všimnout scény, kdy dva hlavní protagonisté David Máj s Tomášem Bambuškem rozbíjejí mobily. Jejich torza pak házejí do řeky u Vojenského splavu.

Natáčelo se také v prostorách, kde se měl metylalkohol míchat. Tedy v prostorách bývalé Opavie v Lepařově ulici. V areálu sídlí firma Fros, jejíž zaměstnanci se ve filmu objevili jako komparzisté.

Jednu z hlavních postav dvoudílného snímku Metanol ztvárnil přední český herec Lukáš Vaculík.„Naši zaměstnanci tvořili komparz a dokonce jsem si ve druhém díle zahrál i já. (smích) Myslím si, že se snímek povedl. Hodně zajímavý je už zmiňovaný druhý díl. Veřejnost o celé sledované kauze ví prakticky všechno. Tady ale může nahlédnout, jak probíhalo vyšetřování. Natáčení jsme si užili. Někteří zaměstnanci si při něm i něco vydělali, takže zajímavá zkušenost,“ hodnotil jeden z jednatelů a spolumajitel Frosu Tomáš Fládr.

Film byl inspirován skutečnými událostmi a celou kauzu, během níž zemřely více než čtyři desítky lidí, vykresluje jako celek. To znamená, že se nesoustředí jenom na výrobu a distribuci smrtící látky na trhu s alkoholem.

Líčí příběhy lidí, jimž metanol převrátil život vzhůru nohama, a také přibližuje práci kriminalistů, kterým se povedlo celý případ rozkrýt.

„Často jsme točili i na autentických místech. Koneckonců veřejné zdroje i rozsudky jsou v tomto smyslu bohatou inspirací. Nás více zajímá společenský kontext celé kauzy,“ uvedl kreativní producent Metanolu Michal Reitler.

Jednu z hlavních postav dvoudílného snímku Metanol ztvárnil přední český herec Lukáš Vaculík.Jednu z hlavních postav dvoudílného snímku Metanol ztvárnil přední český herec Lukáš Vaculík.Autor: archiv České televize.

Míchači závadného alkoholu dostali doživotí

Ze začátku to vypadalo na poměrně snadný přivýdělek, na konci bylo téměř padesát mrtvých a desítky lidí s trvalými zdravotními následky. Takový je výsledek metanolové aféry, která na podzim roku 2012 hýbala Českou republikou.

Vše vypuklo zkraje září, kdy na otravu zemřel třiašedesátiletý muž z Havířova. O život bojovala také jeho partnerka, ani ta však nepřežila. Následně se spustil řetězec. Otrávených lidí neustále přibývalo.

Nejvíce se jich nacházelo na území Moravskoslezského kraje, ale nějakým způsobem byla zasažena prakticky celá republika. Situace byla natolik vážná, že během 12. září 2012 vláda musela vyhlásit částečnou prohibici, která trvala zhruba dva týdny.

Prodej tvrdého alkoholu byl zakázán. Policie tvrdě uhodila na prodejce pančovaných lihovin, ve velkém se kontrolovaly trafiky a stánky, kde se závadný alkohol mohl prodávat. Pátrání nakonec vyústilo v případ, kdy došlo k zatčení nejvíce obviněných v dějinách české kriminalistiky.

Na špičce pyramidy se ocitli Rudolf Fian a majitel firmy z Řitky u Prahy Tomáš Křepela. Oba v Opavě namíchali smrtící směs, kterou přes další lidi distribuovali dále. Zadržených, obviněných a pak i odsouzených osob bylo více, jen tato dvojice ovšem dostala výjimečné doživotní tresty.

Na konci letošního března je potvrdil i Nejvyšší soud.

Dal si pár panáků a na čas oslepl

Tomáš Sova před šesti lety zapíjel vodkou narozeniny a zisk řidičského průkazu. Na čas téměř přišel o zrak.Také Opavsku se nevyhnuly případy lidí, kteří po požití závadného alkoholu skončili v nemocnici s otravou. Jedním z nich byl Tomáš Sova z Budišova nad Budišovkou, který se živil těžkou prací v lese.

Na září 2012 určitě jen tak nezapomene. Tehdy čtyřiatřicetiletý muž slavil narozeniny a také zdárné dokončení zkoušek na řidičský průkaz pro kamion. Plánoval nástup do nové práce, těšil se z přísunu peněz pro svou rodinu, avšak poté přišla osudná zářijová neděle.

Aby s přáteli úspěch řádně zapil, nakoupil v jednom budišovském kamenném obchodě čtyři půllitry Hanácké vodky. Tvrdil, že tam nenakupoval poprvé a láhve byly kolkované. Minimálně ta, kterou otvíral on sám.

Popíjel společně se třemi kamarády, ale problémy měl jen on. Ostatní totiž závadnou vodku kombinovali s pivem, což je zachránilo. Tomáš Sova doplatil na to, že není pivař.

Druhý den šel normálně do práce, ale necítil se ve své kůži. Zvracel, což přisuzoval přiotrávení se z postřiku. Později ho napadla i otrava metylalkoholem, ale vzhledem k tomu, že všichni jeho přátelé z nedělní oslavy byli v pořádku, se od této verze odklonil.

Později mu už ovšem bylo tak špatně, že cesta do opavské nemocnice byla nevyhnutelná. Lékaři ho okamžitě napojili na umělou ledvinu a začala léčba. Několik dnů se nacházel ve stavu takzvané blažené opilosti. Jako protijed se totiž podával čistý alkohol, jenž byl udržován na hladině 1,5 promile.

Tomáš Sova do značné míry ztratil i zrak, viděl jen obrysy a doktoři mu tvrdili, že tento stav může být trvalý.

Naštěstí pro muže z Budišova nebyl. Zrak se mu totiž vrátil několik týdnů po otravě.

„Jestli si já sám ještě někdy dám panáčka, tak jen domácí slivovici. Občas člověk přece jenom musí vypálit červa,“ uvedl před šesti lety naší redakci Tomáš Sova. Od té doby si dává dobrý pozor na obsah a původ.

Alkohol kupuje jen značkový anebo ze zaručených zdrojů.

Společnost Fros: Vše se tehdy naštěstí rychle uklidnilo

Na dopravní značku Opava s dodatkem Město smrti v hlavní zpravodajské relaci TV Nova zapomene asi málokterý Opavan. Pravda je taková, že sem opravdu sahala chapadla chobotnice výrobců a distributorů metylalkoholu, na začátku ovšem chybělo správné pojmenování viníků.

Opavská společnost Fros ZPS zaměstnávala a stále zaměstnává velký počet osob se zdravotním postižením. Momentálně se zabývá třeba výrobou kuchyňských utěrek, hub, destilované vody a dalších věcí.

Na podzim 2012 čelila vážnému nařčení z toho, že by za celou aférou mohla stát právě ona. Fros s jedním z hlavních protagonistů kauzy Tomášem Křepelou, majitelem autokosmetické firmy Carlogic z Řitky u Prahy, sice spolupracoval, ale podíl na otravách žádný nenesla.

„S panem Křepelou spolupráce probíhala už čtyři roky před tím, než vypukla celá kauza. Vyráběli jsme pro něj různé čističe na auta, později i směsi do ostřikovačů. Při nich se využíval také metylalkohol, který jsme míchali v našem areálu v Lepařově ulici v Opavě. Podobný výrobní proces se využíval i v Polsku. Vůbec jsme ovšem nevěděli o tom, že tato látka putuje na trh s alkoholem,“ komentoval jeden z jednatelů a spolumajitel Frosu Tomáš Fládr.

Vzápětí ještě dodal:

„Tomáš Křepela přinášel své know-how na výrobu směsí, naši zaměstnanci to pouze míchali. Později tedy výroba směsi do ostřikovačů skončila. Nechci spekulovat o tom, do jaké míry pan Křepela věděl o tom, kam metylalkohol putuje a co se z něj vyrábí. Měl ovšem velké chemické znalosti. Naše předchozí spolupráce byla bezproblémová. Rozhodně nepůsobil tak suverénně a arogantně, jak je představován ve filmu.“

Momentálně je pro Fros celá kauza dávno uzavřenou záležitostí. Ze začátku jejím zaměstnancům ale příjemně nebylo.

Metylalkoholová směs se míchala v areálu bývalé Opavie v Lepařově ulici v Opavě.
Metylalkoholová směs se míchala v areálu bývalé Opavie v Lepařově ulici v Opavě. Autor: Region / František Géla.

„Tenkrát nám strašně pomohl státní zástupce, který nás v celém případu označil jako svědky. Po tomto rozhodnutí se vše naštěstí rychle uklidnilo. Naši partneři se samozřejmě ptali, co se děje, ale potom, co jsme vše vysvětlili, to dopadlo dobře. Nikdo spolupráci nepřerušil a podobně. Zvažovali jsme, že se proti reportáži budeme bránit právní cestou, ale nakonec jsme od toho ustoupili,“ mínil Tomáš Fládr, který byl policií vyslýchán jako svědek:

„V areálu v Lepařově ulici probíhalo policejní vyšetřování. Museli jsme poskytovat různé doklady a dokumenty. Pana Křepelu jsem naposledy viděl u soudu ve Zlíně a už ho nejspíš nikdy neuvidím. Osobně by mě nenapadlo, že by mohl být zapleten do něčeho takového.“

Autor: Redakce

4.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 21 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce Sociální pracovník. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Osoblaha, VŠ, Náplň práce: , - přímá práce s klienty , - práce v domácnostech klientů i v prostorech organizace , - spolupráce při přípravě a realizaci aktivit v jednotlivých službách , - v NZDM pomoc klientům s přípravou do školy, doučování, příprava her a aktivit, dohled na děti při běžném provozu služby , - v SAS podpora rodičů při přípravě dítěte na školní docházku, řešení sociální problematiky, přímá účast na realizaci všech aktivit služby , - poskytování základního sociálního poradenství , - podpora klientů při kontaktu s institucemi , - vedení dokumentace k poskytovaným službám, Požadujeme: bezúhonnost, zdravotní způsobilost, spolehlivost, samostatnost, odpovědnost, pečlivost, uživatelská znalost práce na PC, kreativitu, orientaci v oblasti standardů kvality sociálních služeb, základní orientaci v legislativě, dobré komunikační dovednosti, , Plný pracovní poměr, Nástup: od 01. 05. 2018, Mzdové rozpětí: 15.000-23.000 Kč, Kontakt: Marie Čechová, email: marie.cechova@ligabruntal.cz, životopis zasílejte na uvedený email do předmětu- Sociální pracovník, Z : 28.3.2018 A : 15.5.2018. Pracoviště: Althaia o.p.s., Na Náměstí, č.p. 122, 793 99 Osoblaha. Informace: Marie Čechová, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 19 000 Kč

Všeobecné sestry bez specializace Zdravotní sestra nebo zubní instrumentářka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Komenského 318, Břidličná, Na pozici zdravotní sestra - maturitní obor zdravotní sestra, bakalářský obor zdravotní sestra, Na pozici zubní instrumentářka - maturitní obor, střední odborné s výučním listem, absolvovaný kurs pro zubní instrumentářky, Pracovní doba od 7.00 hod. do 15.30 hod. v pátek do 13.00 hod. Pracovní činnost - práce s lékařem u křesla a vedení jednoduché administrativy a kartotéky pro pacienty. , Zvláštní prémie, Hlásit se na e - mail dr.mazal@centrum.cz nebo telefonicky od 7.00 do 18.00 pondělí až pátek, 8.00 do 12.00 sobota na čísle 603 277 091, Z : 14.5.2018. Pracoviště: Mudr. alena mazalová, Komenského, č.p. 318, 793 51 Břidličná. Informace: Zdeněk Mazal, +420 603 277 091.

Výroba - Výroba Seřizovači 14 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Pomocná obsluha CNC, Obsluha CNC. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Vyučení ve strojírenském oboru výhodou. Čtení technických výkresů výhodou., Po zaučení navýšení mzdy. Pro zájemce s praxí v oboru nástupní mzda dohodou. Pomocník obsluhy CNC je pozice vhodná pro muže i ženy., 5 dnů volna navíc, dotované stravování, příspěvek na penzijní připojištění, roční odměny, Zasílat životopis na e - mail recepce@sticz.cz, Z : 13.2.2018 A : 18.4.2018. Pracoviště: S.t.i. cz s. r. o., Červený dvůr, č.p. 1129, 794 01 Krnov 1. Informace: Pracovník recepce, +420 554 684 011.

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 16 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti Pracovník technické kontroly - kontrolor kolejových vozidel. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Popis pozice:, , Provádí samostatně sledování dodržování technologického postupu výroby a montáže, provádí zkoušení dílů, vyhledává vady na výrobcích metodami výběru, srovnáním a měřením dle norem., O zjištěných odchylkách pořizuje záznam., Požadujeme:, , Profil uchazeče: , , - Vyučen v oboru elektro nebo strojní zaměření, maturita výhodou, - Znalost základů práce s PC, - Samostatnost, - Pečlivost, , Od uchazeče se očekává: , , - Dodržování stanovených norem., - Svědomitá péče o svěřená měřidla, , Nabízíme:, , - Plný pracovní úvazek, - Odpovídající finanční ohodnocení ( 18 000 + odměny + benefity), - Zajímavou a zodpovědnou práci v perspektivní společnosti, - Příspěvek na stravování, Žádosti o zařazení do výběrového řízení s profesním životopisem zasílejte na e-mail: valcisova@kos.cz do 31.5.2018., Z : 11.5.2018. Pracoviště: Krnovské opravny a strojírny s.r.o., Stará Ježnická, č.p. 1556, 794 01 Krnov 1. Informace: Šárka Valčišová, +420 554 605 409.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krnovský letecký aeroklub nabízí všem zájemcům vyhlídkové lety. Provádí ale i plachtařské výcviky.

Krnovský aeroklub nabízí vyhlídkové lety nad Jeseníky

Videosouhrn 19.–20. května 2018

Šlechtična versus štokr a prohra siláka s malotraktorem: zhlédněte videa víkendu

Divoká přestřelka v derby na krnovském trávníku skončila remízou

Šest branek, z toho jeden vlastenec a dvě proměněné penalty. Více než čtyři stovky diváků se při nedělním derby mezi Krnovem a Břidličnou rozhodně nenudily. Body se za remízu 3:3 musely dělit.

Šlágr kola rozhodl Tomáš Adamovský

Souboj třetího s prvním týmem tabulky krajského přeboru nabídlo další kolo krajského přeboru. Bruntál doma hostil lídra z Dětmarovic. Nakonec zvítězil nejtěsnějším možným rozdílem.

Vrbno pod Pradědem je nejvíce společensky zodpovědnou obcí v kraji

V celokrajské soutěži Cena za společenskou zodpovědnost získalo první místo Vrbno pod Pradědem. Co si pod pojmem společenská zodpovědnost můžeme představit?

Jiskru zlobil Lokša, trenér Furik bod bral

/FOTOGALERIE/ Rýmařovská Jiskra hostila v sobotu Petřkovice. Domácí fotbalisty poslal do vedení proměněnou penaltou Tomáš Šupák. Na konečných 1:1 srovnával deset minut před koncem Radovan Lokša.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT