VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Téma Regionu: Metanol v hlavní roli

Od metanolové kauzy uplynulo šest let. Její kořeny sahaly až do Opavy. Česká televize uvedla dvoudílný snímek s názvem Metanol, který mapuje události z podzimu 2012. 

4.5.2018
SDÍLEJ:

Metylalkoholová směs se míchala v areálu bývalé Opavie v Lepařově ulici v Opavě.Foto: Region / František Géla

Alkohol - ilustrační fotoTy se bezprostředně dotkly také Opavska. Právě v Opavě se měla totiž míchat smrtící metylalkoholová směs, jež se následně distribuovala dále. Také na území našeho okresu došlo k otravám.

Nejznámější byl příběh Tomáše Sovy z Budišova nad Budišovkou. Narozeniny oslavil několika panáky vodky, které ho málem připravily o život.

Snímek Metanol má také opavské stopy

Jednu z hlavních postav dvoudílného snímku Metanol ztvárnil přední český herec Lukáš Vaculík.Kriminální drama s názvem Metanol bylo rozděleno do dvou částí, přičemž každá z nich má devadesát minut. Scénář je produktem novinářky Lenky Szántó, režii měla na starosti Tereza Kopáčová.

Jednu z hlavních rolí ztvárnil například Lukáš Vaculík. Dále diváci mohli vidět Davida Máje, Kristýnu Maléřovou-Podzimkovou, Veroniku Freimanovou a další.

Metanol na obrazovkách České televize běžel v uplynulých dvou týdnech. Snímek se setkal s pozitivními reakcemi. Během loňského září se přitom natáčelo i přímo v Opavě.

V rámci prvního dílu si například můžete všimnout scény, kdy dva hlavní protagonisté David Máj s Tomášem Bambuškem rozbíjejí mobily. Jejich torza pak házejí do řeky u Vojenského splavu.

Natáčelo se také v prostorách, kde se měl metylalkohol míchat. Tedy v prostorách bývalé Opavie v Lepařově ulici. V areálu sídlí firma Fros, jejíž zaměstnanci se ve filmu objevili jako komparzisté.

Jednu z hlavních postav dvoudílného snímku Metanol ztvárnil přední český herec Lukáš Vaculík.„Naši zaměstnanci tvořili komparz a dokonce jsem si ve druhém díle zahrál i já. (smích) Myslím si, že se snímek povedl. Hodně zajímavý je už zmiňovaný druhý díl. Veřejnost o celé sledované kauze ví prakticky všechno. Tady ale může nahlédnout, jak probíhalo vyšetřování. Natáčení jsme si užili. Někteří zaměstnanci si při něm i něco vydělali, takže zajímavá zkušenost,“ hodnotil jeden z jednatelů a spolumajitel Frosu Tomáš Fládr.

Film byl inspirován skutečnými událostmi a celou kauzu, během níž zemřely více než čtyři desítky lidí, vykresluje jako celek. To znamená, že se nesoustředí jenom na výrobu a distribuci smrtící látky na trhu s alkoholem.

Líčí příběhy lidí, jimž metanol převrátil život vzhůru nohama, a také přibližuje práci kriminalistů, kterým se povedlo celý případ rozkrýt.

„Často jsme točili i na autentických místech. Koneckonců veřejné zdroje i rozsudky jsou v tomto smyslu bohatou inspirací. Nás více zajímá společenský kontext celé kauzy,“ uvedl kreativní producent Metanolu Michal Reitler.

Jednu z hlavních postav dvoudílného snímku Metanol ztvárnil přední český herec Lukáš Vaculík.Jednu z hlavních postav dvoudílného snímku Metanol ztvárnil přední český herec Lukáš Vaculík.Autor: archiv České televize.

Míchači závadného alkoholu dostali doživotí

Ze začátku to vypadalo na poměrně snadný přivýdělek, na konci bylo téměř padesát mrtvých a desítky lidí s trvalými zdravotními následky. Takový je výsledek metanolové aféry, která na podzim roku 2012 hýbala Českou republikou.

Vše vypuklo zkraje září, kdy na otravu zemřel třiašedesátiletý muž z Havířova. O život bojovala také jeho partnerka, ani ta však nepřežila. Následně se spustil řetězec. Otrávených lidí neustále přibývalo.

Nejvíce se jich nacházelo na území Moravskoslezského kraje, ale nějakým způsobem byla zasažena prakticky celá republika. Situace byla natolik vážná, že během 12. září 2012 vláda musela vyhlásit částečnou prohibici, která trvala zhruba dva týdny.

Prodej tvrdého alkoholu byl zakázán. Policie tvrdě uhodila na prodejce pančovaných lihovin, ve velkém se kontrolovaly trafiky a stánky, kde se závadný alkohol mohl prodávat. Pátrání nakonec vyústilo v případ, kdy došlo k zatčení nejvíce obviněných v dějinách české kriminalistiky.

Na špičce pyramidy se ocitli Rudolf Fian a majitel firmy z Řitky u Prahy Tomáš Křepela. Oba v Opavě namíchali smrtící směs, kterou přes další lidi distribuovali dále. Zadržených, obviněných a pak i odsouzených osob bylo více, jen tato dvojice ovšem dostala výjimečné doživotní tresty.

Na konci letošního března je potvrdil i Nejvyšší soud.

Dal si pár panáků a na čas oslepl

Tomáš Sova před šesti lety zapíjel vodkou narozeniny a zisk řidičského průkazu. Na čas téměř přišel o zrak.Také Opavsku se nevyhnuly případy lidí, kteří po požití závadného alkoholu skončili v nemocnici s otravou. Jedním z nich byl Tomáš Sova z Budišova nad Budišovkou, který se živil těžkou prací v lese.

Na září 2012 určitě jen tak nezapomene. Tehdy čtyřiatřicetiletý muž slavil narozeniny a také zdárné dokončení zkoušek na řidičský průkaz pro kamion. Plánoval nástup do nové práce, těšil se z přísunu peněz pro svou rodinu, avšak poté přišla osudná zářijová neděle.

Aby s přáteli úspěch řádně zapil, nakoupil v jednom budišovském kamenném obchodě čtyři půllitry Hanácké vodky. Tvrdil, že tam nenakupoval poprvé a láhve byly kolkované. Minimálně ta, kterou otvíral on sám.

Popíjel společně se třemi kamarády, ale problémy měl jen on. Ostatní totiž závadnou vodku kombinovali s pivem, což je zachránilo. Tomáš Sova doplatil na to, že není pivař.

Druhý den šel normálně do práce, ale necítil se ve své kůži. Zvracel, což přisuzoval přiotrávení se z postřiku. Později ho napadla i otrava metylalkoholem, ale vzhledem k tomu, že všichni jeho přátelé z nedělní oslavy byli v pořádku, se od této verze odklonil.

Později mu už ovšem bylo tak špatně, že cesta do opavské nemocnice byla nevyhnutelná. Lékaři ho okamžitě napojili na umělou ledvinu a začala léčba. Několik dnů se nacházel ve stavu takzvané blažené opilosti. Jako protijed se totiž podával čistý alkohol, jenž byl udržován na hladině 1,5 promile.

Tomáš Sova do značné míry ztratil i zrak, viděl jen obrysy a doktoři mu tvrdili, že tento stav může být trvalý.

Naštěstí pro muže z Budišova nebyl. Zrak se mu totiž vrátil několik týdnů po otravě.

„Jestli si já sám ještě někdy dám panáčka, tak jen domácí slivovici. Občas člověk přece jenom musí vypálit červa,“ uvedl před šesti lety naší redakci Tomáš Sova. Od té doby si dává dobrý pozor na obsah a původ.

Alkohol kupuje jen značkový anebo ze zaručených zdrojů.

Společnost Fros: Vše se tehdy naštěstí rychle uklidnilo

Na dopravní značku Opava s dodatkem Město smrti v hlavní zpravodajské relaci TV Nova zapomene asi málokterý Opavan. Pravda je taková, že sem opravdu sahala chapadla chobotnice výrobců a distributorů metylalkoholu, na začátku ovšem chybělo správné pojmenování viníků.

Opavská společnost Fros ZPS zaměstnávala a stále zaměstnává velký počet osob se zdravotním postižením. Momentálně se zabývá třeba výrobou kuchyňských utěrek, hub, destilované vody a dalších věcí.

Na podzim 2012 čelila vážnému nařčení z toho, že by za celou aférou mohla stát právě ona. Fros s jedním z hlavních protagonistů kauzy Tomášem Křepelou, majitelem autokosmetické firmy Carlogic z Řitky u Prahy, sice spolupracoval, ale podíl na otravách žádný nenesla.

„S panem Křepelou spolupráce probíhala už čtyři roky před tím, než vypukla celá kauza. Vyráběli jsme pro něj různé čističe na auta, později i směsi do ostřikovačů. Při nich se využíval také metylalkohol, který jsme míchali v našem areálu v Lepařově ulici v Opavě. Podobný výrobní proces se využíval i v Polsku. Vůbec jsme ovšem nevěděli o tom, že tato látka putuje na trh s alkoholem,“ komentoval jeden z jednatelů a spolumajitel Frosu Tomáš Fládr.

Vzápětí ještě dodal:

„Tomáš Křepela přinášel své know-how na výrobu směsí, naši zaměstnanci to pouze míchali. Později tedy výroba směsi do ostřikovačů skončila. Nechci spekulovat o tom, do jaké míry pan Křepela věděl o tom, kam metylalkohol putuje a co se z něj vyrábí. Měl ovšem velké chemické znalosti. Naše předchozí spolupráce byla bezproblémová. Rozhodně nepůsobil tak suverénně a arogantně, jak je představován ve filmu.“

Momentálně je pro Fros celá kauza dávno uzavřenou záležitostí. Ze začátku jejím zaměstnancům ale příjemně nebylo.

Metylalkoholová směs se míchala v areálu bývalé Opavie v Lepařově ulici v Opavě.
Metylalkoholová směs se míchala v areálu bývalé Opavie v Lepařově ulici v Opavě. Autor: Region / František Géla.

„Tenkrát nám strašně pomohl státní zástupce, který nás v celém případu označil jako svědky. Po tomto rozhodnutí se vše naštěstí rychle uklidnilo. Naši partneři se samozřejmě ptali, co se děje, ale potom, co jsme vše vysvětlili, to dopadlo dobře. Nikdo spolupráci nepřerušil a podobně. Zvažovali jsme, že se proti reportáži budeme bránit právní cestou, ale nakonec jsme od toho ustoupili,“ mínil Tomáš Fládr, který byl policií vyslýchán jako svědek:

„V areálu v Lepařově ulici probíhalo policejní vyšetřování. Museli jsme poskytovat různé doklady a dokumenty. Pana Křepelu jsem naposledy viděl u soudu ve Zlíně a už ho nejspíš nikdy neuvidím. Osobně by mě nenapadlo, že by mohl být zapleten do něčeho takového.“

Autor: Redakce

4.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 20 000 Kč Číšníci a servírky Číšník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Společenský dům Bruntál, vyučení v oboru číšník podmínkou, Praxe v oboru nutná, nejlépe 5 let, možnost ranní nebo odpolední směny, nebo také krátký/dlouhý týden., Ranní směna od 7:00 do 15:30, odpolední směna od 14:00 do 22:30, , Hlásit se na e- mail miroslav.horak@taneco.cz nebo na telefon 734 896 241 a domluvit si schůzku., Z : 9.10.2018. Pracoviště: Taneco a. s. - pracoviště, Ruská, č.p. 649, 792 01 Bruntál 1. Informace: Miroslav Horák, +420 734 896 241. Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 18 000 Kč Odborní pracovníci v administrativě a správě organizace Technickoadministrativní pracovník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov + Česká republika, Požadujeme:, SŠ/VŠ technického zaměření, Znalost AJ/NJ výhodou, Znalost čtení technických výkresů , Vysokou flexibilitu v novém profesním prostředí, Ochota cestovat v rámci projektů po území ČR, popř. zemí EU, Uživatelská znalost práce na PC MS Office, ŘP sk. B výhodou, Nabízíme: , Trvalý pracovní poměr v zavedené společnosti s prvenstvím ve svém oboru, Pestrost různorodých projektů na mezinárodní úrovni, Zvyšování kvalifikace, rychlý kariérní postup, Praktické využití a zdokonalování v AJ , Zajímavé platové hodnocení, Finančně atraktivní cestovné z místa bydliště, Dovolená až 6 týdnů, Nástup možný ihned, V případě zájmu se hlásit na tel. č: 731 779 553 p. Moravec /Po-Pá 08:00 - 20:00/ nebo na e - mail e.moravec@r-ing.cz, Z : 12.10.2018. Pracoviště: Ring beteiligungs gmbh, provozovna, Příkopy, č.p. 1162, 795 01 Rýmařov. Informace: Erik Moravec, +420 731 779 553. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 000 Kč Ostatní uklízeči a pomocníci Pokojská - pomocná síla v kuchyni. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce - horská chata Barborka, Malá Morávka č.p. 26., Jedná se o práci pokojské a občasnou výpomocí v kuchyni. Ubytování a strava zajištěna. , Nástup možný ihned!, Hlásit se na tel.č. 739 313 239, e - mail: chatabarborka-praded@seznam.cz, Z: 15.10.2018. Pracoviště: Magdalena fürsterová - firma fürst - horská chata barborka, 793 36 Malá Morávka. Informace: Fürsterová, +420 739 313 239. Management - Management Ředitel 42 000 Kč Výrobní a investiční náměstci (ředitelé) ve stavebnictví Výrobní ředitel. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 42000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Hledáte zajímavou práci? Obohaťte náš tým a staňte se jedním z nás!, , Co bude Vaší náplní práce?, , " Řízení výroby, " Zodpovědnost za efektivitu výroby , " Ekonomický přehled nad zakázkami a celkovou výrobou, " Strategické plánování, " Plnění výrobních cílů, " Zavádění nových produktů, " Spolupráce a komunikace s investory, " Řešení problémů, " Pravidelný reporting vedení společnosti, " Motivace a vedení týmu, Co od Vás očekáváme?, , " SŠ, VŠ vzdělání technického směru, " praxe v oboru min. 5 let, " praxe na vedoucí pozici min. 3 roky, " znalost práce na PC (MS Office, výhodou znalost programu Helios) , " znalost v oboru technická činnost v dopravě výhodou, " znalost anglického jazyka výhodou, " schopnost pracovat samostatně i v týmu, , " komplexní myšlení, vyjednávací schopnosti, komunikativnost, výborné organizační a prezentační schopnosti, samostatnost, spolehlivost, průbojnost, " důvěra ve schopnosti ostatních, " flexibilitu a odolnost vůči stresu a zátěži, " řidičský průkaz sk. B, , Co Vám za to nabízíme?, , " Platové podmínky od 42.000,- Kč, , Na co se můžete těšit?, o Zázemí stabilní, úspěšné a stále se rozvíjející společnosti, o Přátelské pracovní prostředí , o Možnost seberealizace a uplatnění svých zkušeností a znalostí, o Příležitost k profesnímu růstu a osobnímu rozvoji, o Služební auto, o Notebook, mobilní telefon, o Stravenky, odměny, další benefity, Místo pracoviště: Krnov, , Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek, doba určitá rok, poté doba neurčitá, , V případě zájmu o tuto pozici zašlete prosím svůj strukturovaný životopis s fotografií na e-mail personalni@znackymorava.cz, Z : 10.9.2018. Pracoviště: Značky morava, a.s., Čsl. armády, č.p. 1112, 794 01 Krnov 1. Informace: Zuzana Hoferková, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ArcelorMittal Ostrava. Ilustrační foto.
27

Odboráři: Nepřesvědčili nás, že jsou tím správným kupcem

Ilustrační foto.
1

Na hřbitově došlo ke krádeži urny a hanobení ostatků

Tragický rok na silnicích: umírá víc lidí. I kvůli uzavírkám a rekonstrukcím

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Zatímco v posledních třech letech počty obětí dopravních nehod klesaly, letos se trend obrátil: policisté hlásí už o 43 mrtvých víc než loni.

Nejstarší fotka Krnova? Vyhořelý kostel na Cvilíně v srpnu 1865

Nejstarší známá fotografie Krnova zachycuje cvilínský kostel zničený požárem 21. srpna 1865.

Krnovský Elvis Presley: Fanynka po mně na památku chtěla propocené boxerky

ROZHOVOR/ Vypadá jako Elvis. Má vlasy jako on, jeho pohyby, jeho gesta. Není to jen obyčejný imitátor. Pro lidi v regionu se stal Pavel Pavlevský opravdovým Elvisem. Krnovským Elvisem.

Hráči McDonald´s Cupu se zúčastnili rozlučky Tomáše Rosického. Co jim vzkázal?

/VIDEO/ Jeden z nejlepších fotbalistů české historie letos v červnu definitivně skončil s profesionálním fotbalem. Tomáš Rosický se po boku mezinárodních hvězd typu Cesc Fábregas, Petr Čech nebo Karel Poborský rozloučil na pražské Letné ve velkém stylu. Samozřejmě u toho nemohli chybět ani ti nejlepší a nejtalentovanější fotbalisté, kteří se probojovali do minulého ročníku McDonald’s Cupu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT