Zatímco město Moravský Beroun (3000 obyvatel) se rozhodlo přejít pod Olomouc, sousední obec Dvorce (1300 obyvatel) zůstala v Moravskoslezském kraji. Občané Dvorců by si rádi připlatili, aby u nich pořádek a bezpečí zajistili strážníci Městské policie Moravský Beroun. „Zákon obcím neumožňuje objednat si služby městské policie z jiného kraje, takže strážníci z Moravského Berouna ve Dvorcích nepřichází v úvahu,“ vysvětlil starosta Dvorců Jan Božovský občanům, kteří zastupitelstvu adresovali petici proti ubytovnám s problémovými nájemníky.

Uběhlo jen pár měsíců, a podobnou petici má na stole i zastupitelstvo sousedního Moravského Berouna.

AGRESIVITA NEPŘIZPŮSOBIVÝCH I DĚTÍ

Část obyvatel Moravského Berouna dala najevo, že se ve městě necítí bezpečně. Poslední kapkou byl incident, kdy před podnikem Žumpa došlo k potyčce se dvěma zraněnými. Následovala petice, která poukazuje na rostoucí kriminalitu, nefunkčnost městské policie a problematické ubytovny nepřizpůsobivých. Petici organizátoři předali i se 426 podpisy.

„Roste agresivita nepřizpůsobivých spoluobčanů, a to i dětí, z nichž některé vyhrožují ostatním dětem. Městská policie nekoná, jak by mohla. Kde jsou v problematické hodiny? Slouží, když je klid. Navíc se neměří všem stejným metrem: slušný občan za malý přestupek, parkování, dostane pokutu. Ostatní mohou dělat nepořádek, ale pokutu nedostanou?“ uvedl za petiční výbor Jiří Řípa.

PETICE: VZKAZ ZASTUPITELŮM

Petice zastupitele vyzvala k projednání kriminality nově příchozích nepřizpůsobivých a činnosti městské policie. „Se ‚starousedlíky‘ jsme se domluvili, vycházeli jsme. S příchodem nových nepřizpůsobivých občanů se však situace zhoršila. Není přece normální, abychom se báli o děti a majetek si hlídali kamerami. Chovají se, jako by jim Beroun patřil. Strážníci jsou dva plus asistenti. Není v jejich silách fungovat 24 hodin denně. Má to tedy vůbec smysl? A to chtějí radar!“ zlobil se muž, který petici podpořil, ale nepřál si zveřejnit jméno.

Petice pro bezpečnost a budoucí rozvoj Města Moravský Beroun vznikla 19. srpna. „Nikde jsme nezvonili. Lidé sami přicházeli a chtěli podepsat. Dokonce i někteří Romové, kterým jsme to rozmlouvali…,“ uvedl Řípa, který petici odnesl na podatelnu městského úřadu.

POTYČKU ŠETŘÍ JAKO VÝTRŽNICTVÍ

„Poslední kapkou“ byl podle petičního výboru incident, který se stal 4. srpna na náměstí 9. května. Při potyčce byli dva lidé zraněni. Podle policejní mluvčí Ireny Urbánkové nebyl zatím nikdo obviněn. Případ je prověřován kvůli podezření z výtržnictví. Policie činí veškeré kroky, aby byl případ řádně objasněn. Mluvčí rozptýlila spekulace, že muž zraněný při incidentu následkům podlehl. „V souvislosti s tímto případem neprověřujeme žádné úmrtí,“ sdělila mluvčí.

Podle starosty Moravského Berouna Tomáše Ferance se zastupitelstvo bude peticí zabývat. Jednotlivé body komentovat nechtěl. „Petice je určena zastupitelům města. Já nejsem zastupitelstvo. Nemám jim co říci jako starosta. Mám jeden hlas v zastupitelstvu,“ vysvětlil.