Přes třicet metrů vysoká rozhledna stojí na vrcholu kopce Štvanice mezi Hynčicemi a Stříbrnicemi v rekreačním areálu Kraličák.

„Rozhledna má být místem, kde se v dříve zapomenutých Sudetech setkávají lidé, kteří k nim něco cítí a krásné krajině dávají to nejlepší ze sebe. K tomu by tato rozhledna měla sloužit,“ řekl majitel areálu Dušan Juříček.

Věž válcovitého tvaru tvoří dřevěná konstrukce z modřínového dřeva se schodištěm uprostřed a krytou vyhlídkou na vrcholu. Twiggy, jak se ostatně jmenuje i ve své době populární britská modelka, znamená v angličtině štíhlý či hubený.

To dobře charakterizuje konstrukci rozhledny. Stabilitu subtilní konstrukce zajišťují ocelová kotevní lana. Věž tvoří celek s blízkým odpočívadlem.

Vánoce na Točáku na archivním snímku
Město chce přitáhnout lidi k radnici, přestěhuje tam vánoční trhy. Co vy na to?

„Rozhlednu jsme navrhovali v roce 2013, kdy jsme do Hynčic a Stříbrnic kreslili několik projektů. V roce 2017 jsme celý návrh změnili. Snažili jsme se rozhlednu udělat hodně jednoduchou. Výška zůstala. Pracovali na ní skvělí konstruktéři,“ řekl tvůrce rozhledny David Kubík.

Je spoluzakladatelem ateliéru Huť architektury slavného architekta Martina Rajniše.

„Tato rozhledna je naše desátá. Několik je jich v Sudetech, jedna z posledních v Praze, další stojí v centru Jeruzaléma,“ řekl Martin Rajniš.

Stavbě požehnal kněz Zbigniew Czendlik. Přítomným přiznal, že vycházky po horách nepatří mezi jeho oblíbené aktivity.

„Pocházím z Beskyd, musel jsem chodit do školy pět kilometrů pěšky každý den,“ poznamenal s úsměvem.

Vyhlídková věž je otevřena neustále a přístupná je zdarma. Z vrcholu je jako na dlani vidět okolí Starého Města a Hanušovicko, ale také hřeben Hrubého Jeseníku.

Velká cena Eskymo Welzla 2019 Zábřeh.
Lidé obdivovali unikátní veterány, do Zábřehu zamířila auta, motorky i traktory