„Máme ji rádi, pořád si její písničky pouštíme. Dokonce máme chalupu v Čáslavi, kde si zazpívala naposledy…“ nechávají se slyšet.

Zpěvačka, jež ve svých pětašedesáti letech zkolabovala předloni na koncertě a poté podlehla zástavě srdce v pražské nemocnici v Motole, má hrob společný s bratrem Lubošem.

Jeho násilné úmrtí paradoxně v jiné pražské části, Smíchově ve Štědrý den 1981 zůstalo dodnes neobjasněno. Slova rodiny o uložení Věry Špinarové na „klidném místě nedaleko Ostravy“ víceméně platí.

Hřbitov na kopci nad Plesnou ještě náleží na území krajského města, kousek výše však už jsou Dobroslavice a Děhylov na Opavsku. Davy fandů tu podle zahradníka vzpomínat nechodívají.

Věra Špinarová při focení pro Deník ze dne 20. prosince 2016.
Před dvěma roky zemřela ostravská zpěvačka Věra Špinarová

Umělkyně nazývaná českou Janis Joplin či Tinou Turner však má na hrobě, rozhodně nepůsobícím neudržovaným dojmem, spoustu (umělých) květin a svíček. Plesenští o ní vědí, lidé odjinud moc ne.

„Věruško, teď i my budeme dávat kytičky,“ uvádí porubská fanynka křižující se u náhrobku. Mnohem menší úctě se těší socha Věry Špinarové v Husově sadu v Moravské Ostravě.

Sochy Věry Špinarové jsou dvě. Vpravo bílá laminátová (na snímku ze sochařova archivu krátce po dokončení).
Špinarka má sochu-dvojče. Radnice ji střeží v trezoru. Co na to autor?

Tvrzení, že s ní příbuzní ani vedení centrálního městského obvodu nejsou spokojeni, je velmi mírné. Moravská Ostrava a Přívoz chce dokonce bronzové dílo Davida Moješčíka vydražit. Tedy pokud se se sochařem domluví!