Vzhledem k tomu, že mezi nitrožilními uživateli drog na Krnovsku a Bruntálsku se vyskytuje žloutenka typu C, která se přenáší se krví, jsou použité jehly obzvlášť nebezpečným odpadem.

Rizikovému chování uživatelů drog sociální pracovníci a streetworkeři Krystal Help předchází nejen osvětou, ale také zajištěním bezplatného testování na žloutenku a HIV.

Nejdůležitější je ale organizování bezplatné výměny použitých jehel a stříkaček za sterilní materiál. Hlavně mezi nitrožilními uživateli pervitinu jsou v oběhu stovky jehel, o kterých mají streetworkeři přehled.

Pracovníci krnovského protidrogového K-centra neboli Káčka jsou očkováni proti žloutence a mají know how jak nakládat s použitým injekčním materiálem.

Navíc dlouhodobou prací v terénu získali kontakty na osoby, které kvůli své závislosti potřebují pravidelně měnit použité stříkačky za sterilní.

Přesto v minulosti už nejednou byly na různých místech nalezeny odhozené stříkačky a jehly, za kterými stojí nezodpovědní uživatelé drog.

Proto zejména školy a školky chtějí mít jistotu, že jejich pískoviště nebo sportoviště jsou bezpečná. Právě jim je určena nová služba: zkontrolování pozemků pomocí detektoru kovu, které vyloučí případný výskyt jehel.

„V případě zájmu o tuto službu neváhejte kontaktovat naše pracovníky na telefonu 773 469 763. Náš terénní pracovník po domluvě přijde na zahradu školky nebo na pozemek u školy s tím, že detektorem kovu zkontroluje bezpečnost prostoru. Chceme důsledně chránit veřejné zdraví a především našich nejmladších,“ vysvětlil Pavel Novák z krnovského K centra Krystal, které letos rozšiřuje své adiktologické služby také pro Bruntál.