Milovníci sjezdového lyžování už netrpělivě vyhlížejí ideální sněhové podmínky a začátek letošní sezony. Přestože v řadě středisek už sněžná děla jedou díky počasí na plné obrátky, radostná očekávání může zkazit skutečnost, že některé skiareály nechají své brány pro tentokrát zavřené.

Důvod? Chybí voda na umělé zasněžování. Typickým příkladem jsou Pustevny, které patří k nejznámějším lyžařským střediskům v Beskydech. Letos tam budou sjezdovky zet prázdnotou, provozovatelé však doufají, že budou moci zprovoznit alespoň běžkařské trasy. Naši redakci zajímalo, jak jsou na tom, co se vody týká, areály na Bruntálsku a Opavsku.

Potížím s nedostatkem vody se snaží předcházet například ve Ski areálu Vaňkův kopec, který se nachází v Horní Lhotě na rozhraní opavského a ostravského okresu. Zasněžovat tam začali během uplynulého víkendu. „Problémy se nás týkají, stejně jako všech ostatních. Vodu máme v nádržích a když zaprší, schraňujeme každou kapku,“ potvrdil jednatel areálu Martin Kafka.

PROBLÉMY NEMAJÍ

Ski Aréna Karlov, Ski Areál Klobouk v Karlově pod Pradědem a Ski Areál Čerťák ve Václavově u Bruntálu používají pro zasněžování povrchovou vodu z vodního toku.

„Maximální odběr z vodního zdroje je však omezen a pravidelně kontrolován. S problémy se nepotýkáme,“ řekla naší redakci manažerka areálů Kateřina Cinklová s tím, že zahájení provozu plánují na prosinec. „Konkrétní datum se bude odvíjet od počasí a vhodných podmínek pro zasněžování,“ uvedla Kateřina Cinklová.

MUSÍ DODRŽOVAT ZŮSTATKOVÝ PRŮTOK

Situaci s odběrem povrchové vody pak okomentovala také tisková mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

„Jednotlivé skiareály odebírají povrchovou vodu na zasněžování z vodních toků na základě povolení k odběru vod. Jednou z hlavních podmínek je dodržování stanoveného minimálního zůstatkového průtoku ve vodím toku,“ vysvětlila Vlčková a dodala, že v současné době podle jejich informací nejsou plošně vodoprávními úřady zavedena opatření zákazy odběrů povrchových vod.

„Každý areál se musí řídit svým povolením k nakládání s vodami a prokazatelně dodržovat stanovený zůstatkový průtok v toku a podle toho uzpůsobit svůj odběr. V Jeseníkách se jedná o 13 provozovatelů lyžařských areálů a v Beskydech je to 11 areálů,“ uzavřela.