„Hasiči uchránili před ohněm přilehlý lesík s vysílačem a velké pole s řepkou. Předběžná škoda byla odhadnuta na 40 tisíc korun. Jako nejpravděpodobnější příčina vzniku požáru se jeví cizí předmět v kombajnu, který způsobil jiskru,“ uvedl tiskový mluvčí hasičů Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

O dvě hodiny později pak hořely čtyři hektary obilí a 106 kulatých balíků slámy u Stěbořic-Jamnice. „Zasahovalo zde celkem třináct jednotek hasičů a zcela uhašeno bylo až v sobotu ráno,“ pokračoval Kůdela s tím, že za požárem stojí technická závada balíkovacího stroje.

Největší plochu, a to čtrnáct hektarů, zasáhl oheň pole při sklizni obilí v Lesních Albrechticích. „Operační středisko bylo o události informováno v neděli krátce po druhé hodině odpolední. Na místě zasahovalo celkem 18 cisteren. Škoda vzniklá požárem byla vyčíslena na 250 tisíc korun,“ informoval zastupující tiskový mluvčí hasičů Lukáš Popp.

Podle zemědělců nelze požárům zcela zabránit, dají se ale omezit škody.

„Všechny stroje máme vybaveny hasicími přístroji a profesionálové jsou na místě navíc velmi rychle, ale také jsou všichni traktoristé, kteří pracují na podmítačích v pohotovosti na telefonu. V případě, že dojde k požáru, se pole musí dost široce poorat,“ sdělil Dušan Schreier, předseda představenstva Zemědělské a.s., Opava-Kylešovice, a odůvodnil to tím, že zapálené klásky skáčou 10 až 15 metrů daleko.

Požár pole v Lesních Albrechticích na Opavsku.
V Lesních Albrechticích na Opavsku hořelo pole. Zasahovalo 16 jednotek hasičů
Požár pole u Hlubočce.
Hasiči bojovali s požáry na polích