Rysi kotě se na zahradě uprostřed obce dostalo do šarvátky s místním psem a poté vyhledalo úkryt v koruně stromu. Zdejší obyvatelé přivolali hasiče, kteří po odřezání několika větví mládě shodili do připravené sítě.

Záchrana rysího mláděte, Frýdeckomístecko, 6. prosince 2023.
VIDEO: Rys na zahradě na Frýdeckomístecku. Mládě na stromě zachránili hasiči

Následně bylo převezeno do Záchranné stanice v Bartošovicích na Novojičínsku. Podle zdejších odborníků vše nasvědčuje tomu, že se matce mláděte něco muselo stát, jinak by v její přítomnosti zůstalo ještě nejméně půl roku.

Křehký život

Všichni věřili, že se mládě podaří zachránit. Příběh bohužel neměl šťastný konec. Mládě uhynulo. „Příčinou úhynu byla sepse, která vznikla skřehnutím sliznice a následnou rupturou v oblasti tlustého střeva,“ uvedli zástupce stanice na svém facebookovém profilu a dodali.

Štědrý den na Lysé hoře, 24. 12. 2023.
VIDEO: Lysá hora na Štědrý den. Na královnu Beskyd mířily i v mlze a sněhu davy

„To je fatální problém, se kterým si u divokých zvířat neumíme, resp. veterinární medicína, poradit. Chtěli jsme být optimističtí, ale nevyšlo to. Ročně nám projde rukama tisíce zvířat a dobře víme, jak je život křehký, jak neskutečně rychle dokáže vyprchat. V tomto případě se nás to ve stanici všech velmi dotklo a ještě dlouho se s tím budeme smiřovat,“ dodali zástupci záchranné stanice na Novojičínsku