Největší mediální pozornost vzbudilo únorové zatčení Petra Kramného z Karviné, který je obviněn z toho, že koncem července předloňského roku během rodinné dovolené v Egyptě připravil o život svou manželku a dceru.

Podle dřívějších informací v médiích obě zemřely na otravu. Až později vyšlo najevo, že příčinou smrti měl být elektrický proud. Údajně to prokázala pitva, kterou provedli lékaři v Ostravě.

Kramný od samého začátku popírá, že by svým nejbližším ublížil. V Egyptě musel během vyšetřování zůstat několik měsíců. Do Česka se vrátil až v říjnu 2013. Absolvoval řadu výslechů na moravskoslezské policii, která se případem zabývá. V polovině února si jej kriminalisté pozvali na další výslech. Ten skončil obviněním z dvojnásobné vraždy.

Petr Kramný se během loňského roku několikrát snažil docílit propuštění z vazby. Zatím neuspěl. Vyšetřování zřejmě potrvá ještě několik měsíců. Kramnému hrozí až doživotí.

Porodila v autobuse

Třiatřicetiletá Kateřina Vaštíková z Ostravy před senátem Krajského soudu v Ostravě.Třinec – Mrtvé miminko se našlo letos v březnu v igelitové tašce na parkovišti před jednou firmou v průmyslové zóně Baliny v Třinci.

Odložila ho dvaatřicetiletá žena z Ostravy, která své těhotenství tajila. Dítě porodila v autobuse cestou do práce. Motivem ženina jednání měla být osobní situace. Podle vyšetřovatelů se na porod potomka nijak nepřipravovala stejně jako na budoucí mateřství. Děťátko po narození neošetřila a v úmyslu jej usmrtit ho odložila.

Policisté od hrůzného nálezu vyslechli několik desítek lidí. Otcem dítěte byl bývalý ženin přítel, který u soudu tvrdil, že kdyby o těhotenství věděl, o dítě i ženu by se každopádně postaral. Během líčení dokonce vznesl nárok na odškodné ve výši deset milionů korun. Se svou žádostí neuspěl.

„Dítě jsem vynesla v kalhotách. Šla jsem k parkovišti, odtrhla jsem pupeční šňůru a položila do trávy," řekla doslova v soudní síni krkavčí matka. Za svůj čin nakonec u Krajského soudu v Ostravě vyfasovala patnáctileté vězení.

Ženu zabil manžel

Fulnek-Děrné – Týden trvalo pátrání po dvaačtyřicetileté ženě z Děrného, místní části Fulneku, jejíž zmizení oznámil policistům její manžel v pondělí 17. března. Jednou z verzí, se kterými policisté pracovali, bylo, že žena odcestovala do Čech, odkud pochází.

Soustředili se ale také na okolí bydliště.

Tělo nakonec našli na dvoře chátrajícího objektu, který stojí v těsné blízkosti domu, kde bydlela.

Místo, kde bylo tělo nalezeno.

Kriminalisté se ihned zaměřili na čtyřiačtyřice­tiletého manžela. Nakonec se ukázalo, že svou ženu zřejmě zabil.

„Muž je podezřelý, že dne 16. března v nočních hodinách napadl v domě v obci na Novojičínsku dvaačtyřicetiletou ženu. Ta svým zraněním na místě podlehla," informovala krajská policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Muži hrozí až osmnáct let vězení.

Tragédie ve Vítkově

Vítkov – Loňská sobota s datem 23. března se tím nejčernějším možným písmem zapsala do vítkovské kroniky. Poklidný večer v 19.15 přerušil výbuch, který otřásl celým městem.

Došlo k němu v prostoru garáží na okraji Vítkova. Následky byly tragické: jeden mrtvý a tři těžce zranění. Exploze na místě zabila čtyřiatřicetiletého muže.

Prostor garáží byl hasiči a policisty řádně opáskován. V pozadí si můžete povšimnout, že hlouček hasičů stojí přímo před garáží, v níž došlo k výbuchu.

Jeho o dva roky staršímu bratrovi amputovala části horních i dolních končetin, další, sedmadvacetiletý muž utrpěl vážná střepinová poranění hrudníku a o rok mladší ženě výbuch způsobil těžké zranění nohy.

Zpočátku nebylo vůbec jasné, proč k celému neštěstí vlastně došlo. Postupem času však policisté začali rozkrývat pozadí tragédie. Všichni čtyři byli fanoušky čtyřkolek. Den předtím si z vojenského prostoru Libavá měli dovézt nalezenou munici. Konkrétně se jednalo o metr dlouhou leteckou neřízenou raketu s označením S5K. Před garáží jednoho ze smutných aktérů této události bylo manipulováno s uvedenou pumou, která následně explodovala. Podle vyjádření místních byli všichni čtyři mladí lidé bezproblémoví.

Velký požár

Opava – Poslední březnový den loňského roku byl velmi hektický pro obyvatele domu v ulici Mostní v Opavě. Ve večerních hodinách zde totiž vypukl velký požár. Hned devět lidí skončilo v péči lékařů.

Jednalo se o sedm dětí ve věku od jednoho do deseti let. Dále pak šlo o osmačtyřice­tiletého muže, jemuž záchranáři museli poskytovat i první pomoc. Ohrožena na životě byla také padesátiletá žena, která musela být z hořícího domu vynesena a byla v bezvědomí. Její vážný stav si vyžádal letecký transport do Městské nemocnice Ostrava.

Škoda na majetku se vyšplhala zhruba na půl milionu korun. Požár nejspíše způsobil sedmačtyřicetiletý Opavan, který byl v době neštěstí namol opilý a v krvi měl 2,57 promile. Někteří obyvatelé domu, kteří jsou převážně Romové, ho označili za problémového nájemníka. Kvůli požáru muselo být do evakuačního centra přesunuto dvaatřicet osob, které v domě bydlí. Vrátit se mohly přibližně po týdnu.

Po laně pro peníze

Petřvald – Policie v dubnu loňského roku po téměř šestnáctiměsíčním vyšetřování dopadla dva muže, kteří v prosinci 2012 rafinovaným způsobem vyloupili prodejnu Penny v Petřvaldu. Muži byli závislí na automatech, do kterých naházeli své úspory i peníze, které si půjčili od známých a příbuzných. Zoufalá situace je nakonec přivedla k rozhodnutí vyloupit obchod. Inspirovat se nechali případem, kdy se pachatelé dostali do prodejny přes střechu.

Po zavírací hodině 23. prosince 2012 vyrazili do akce. Maskovaní kuklami odstranili stropní desku a po laně vnikli do místnosti, kde zaměstnankyně u otevřeného trezoru počítala tržbu. Vzali hotovost čítající 600 tisíc korun, ženě rozbili mobilní telefon, aby nemohla přivolat policii, a zmizeli stejnou cestou, jakou přišli. O peníze se rozdělili. Splatili část dluhů, něco si koupili a zbytek naházeli do automatů. Soud jim v prosinci vyměřil pět a pět a půl roku vězení.

Razie Anděl

Ostrava – V květnu se v Ostravě uskutečnila rozsáhlá razie v nočních klubech.

Akci s krycím názvem Anděl policie připravovala několik měsíců. Více než dvacet lidí bylo obviněno z kuplířství. Policisté provedli pětadvacet domovních prohlídek. Zajistili mobilní telefony, SIM karty, počítače a další techniku.

Zajímali se také o účetní, daňové a jiné doklady. Devět provozovatelů erotických klubů skončilo ve vazbě. Všem hrozí až čtyři roky vězení.

Bývalý ředitel prosázel miliony

Studénka – Vyhrál pětačtyřicet milionů korun, jenže 54 milionů prosázel. Řeč je o bývalém řediteli městských organizací SAS a SAK ve Studénce Michalu Krumpochovi.

Ten k částečné úhradě svého dluhu použil peníze společností, kterým šéfoval.

V červnu jej senát Krajského soudu v Ostravě odsoudil k pěti a půl roku vězení ve věznici s ostrahou za zpronevěru, které se dopouštěl v letech 2008 až 2013, a podle soudu způsobil škodu přesahující šest milionů korun.

Samotný obžalovaný přiznával škodu ve výši 4,2 milionu korun, ke zbytku škody se vyjadřoval ve smyslu, že ji způsobil někdo jiný z personálu.

Proti rozsudku krajského soudu se odvolal, ale Vrchní soud v Olomouci mu v říjnu trest potvrdil.

Muž vyhodil do vzduchu byt

Havířov – Nejdříve na popáleninové klinice a pak ve vazbě skončil sedmačtyřicetiletý Havířovan, který v pondělí 30. června časně ráno ve svém bytě na Národní třídě v centru města úmyslně otevřel všechny kohouty plynového sporáku a pak inicioval výbuch.

Zásah záchranářů u domu, kde vybuchl plyn.

Při explozi byl muž popálen. Tlaková vlna vyrazila okna a projevila se také na poškození zdiva. Z domu bylo evakuováno dvanáct nájemníků.

„Jen shodou šťastných náhod, zejména s ohledem na rozsah výbuchu a vzniklou škodu na bytovém domě, nedošlo k závažnému zranění žádné osoby. Vyjma drobné poranění jednoho z evakuovaných," uvedla policejní mluvčí Zlatuše Viačková. K objasnění příčin události přispěly nejenom zajištěné stopy, výslechy svědků, ale mimo jiné i dopis na rozloučenou. Za úmyslné obecné ohrožení hrozí až osm roků vězení.

Napadení zpěváka Hrůzy

Ostrava – Bez nadsázky celá republika sledovala boj o život zpěváka Michala Hrůzy. Ten 16. července vystupoval na ostravském Festivalu v ulicích.

Po koncertě navštívil Stodolní ulici. Nad ránem následujícího dne se dostal do konfliktu se dvěma mladíky. Podle dostupných informací se rvali mezi sebou a zpěvák je chtěl uklidnit. Když jim oznámil, že zavolá policii, vrhli se na něj.

Povalili ho na zem, bili jej pěstmi a kopali do něj. Jejich počínání zachytily kamery městského monitorovacího systému. I díky nim se po několika dnech podařilo pachatele dopadnout. Oba putovali do vazby, z níž byli později propuštěni.

Michal Hrůza s krvácením do mozku skončil v Městské nemocnici Ostrava, kde se podrobil náročné operaci. Po zlepšení zdravotního stavu byl 11. srpna převezen do rehabilitačního zařízení.

Hrůza již začal zkoušet s kapelou a letos plánuje návrat na pódium. Vyšetřování incidentu ve Stodolní ulici skončilo a v průběhu ledna by mohla být ke Krajskému soudu v Ostravě podána obžaloba.

Utýral vlastního psa

Horní Město – V Horním Městě na Bruntálsku v září 2014 nemohli místní obyvatelé uvěřit, čeho všeho je člověk schopen. Majitel dvou psů nechal své čtyřnohé svěřence uvázané tři dny u vlečky bez žrádla, vody a kvůli nedostatečné péči jeden z nich zemřel.

Zanedbané psy uvázal v areálu soukromého podnikatele a řekl, že si musí něco zařídit a za chvíli si pro ně přijde. To se však nestalo. Po vyšetření mrtvého ztrápeného psa veterinář zjistil, že zvíře trpělo podvýživou, velkým množstvím vnějších i vnitřních parazitů, na kloubech končetin mělo různé jizvy, bylo zablešené a velmi silně dehydratované. Druhý pes hrubé zacházení bezcitného majitele přežil a v otřesně zanedbaném stavu byl převezen do záchytného útulku v Rýmařově.

Tyran čelí obvinění z přečinu zanedbání péče o zvíře z nedbalosti.

Výbuch v celním úřadu

Paskov – Celní úřad v Paskově se v úterý 18. listopadu v ranních hodinách otřásl v základech. Výbuch zranil devět lidí. Evakuovat bylo nutno dalších třicet osob.

Následky exploze v paskovské celnici.

Nejvážnější zranění utrpěla sedmatřicetiletá žena, kterou do zdravotnického zařízení převezli soukromým automobilem. Následně ji zdravotníci ošetřili v Městské nemocnici v Ostravě, odkud byla transportována do Popáleninového centra Fakultní nemocnice Ostrava.

Pacientka s popáleninami na osmdesáti procentech těla byla v přímém ohrožení života a kritickém stavu. Další dvě ženy středního věku měly popáleniny na čtyřiceti procentech těla.

Do vyšetřování se zapojili nejen policisté a hasiči, ale i policejní pyrotechnik. V úvahu přicházel nejdříve plyn, případně i výbuch některé z odbavovaných zásilek. Policie už pravděpodobnou příčinu exploze zná. Podle dosavadních měření ji způsobil únik plynu z podzemního potrubí, které vede jen několik metrů od poničené budovy celního úřadu.