VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Říjen 2018 - výběr očekávaných událostí v Moravskoslezském kraji

Vznik Československa byl na Severní Moravě a ve Slezsku mnohem obtížnější než jinde.

2.1.2018
SDÍLEJ:

Obrovská manifestace na podporu nového československého státu se uskutečnila v Ostravě několikrát. Ta na pamětním snímku je z 10. listopadu 1918. Hlavním řečníkem byl Jan Prokeš.Foto: .Ostravské muzeum

O vzniku československého státu se jednalo již v roce 1917, a to po obnovení činností říšského sněmu ve Vídni. Císař Karel I. byl této myšlence nakloněn, ale Maďaři a německé menšiny na našem území byly ostře proti.

V Ostravě rozšířil jako první zprávu o vniku samostatného státu Čechů a Slováků 28. října 1918 šéfredaktor Moravskoslezského deníku Ladislav Knotek. Do hotelu Slavia byli pozváni zástupci všech politických stran a vytvořili dvanáctičlenný národní výbor, do jehož čela byl postaven sociální demokrat Jan Prokeš. Ten zabránil nepokojům, násilnostem proti Němcům a rabování obchodů s potravinami. Nadšení českých občanů bylo obrovské.

Jan Prokeš vyzval městské zastupitele zvolené ještě za monarchie k rezignaci, což ale starosta Hans Ulrich odmítl. Stalo se tak až 27. prosince 1918. Nesouhlas s připojením k Československu vyjádřili Němci v Ostravě, Opavě a Novém Jičíně. Žádali vytvoření Sudetenlandu, jehož sídlo mělo být v Opavě a okresní hejtmanství ve Fulneku. Teprve obsazení Hlučína československým vojskem v únoru 1920 a po výzvě hlučínského faráře Huga Stankeho k loajalitě k novému státu se situace uklidnila. Hrozivěji to vypadalo na Těšínsku, kam 21. ledna 1919 rovněž vstoupila československá armáda.

Teprve po uzavření sporu o Hlučínsko a Těšínsko povolila vláda spojení sedmi obcí, tedy Moravské Ostravy, Přívozu, Vítkovic, Mariánských Hor, Zábřehu, Hrabůvky a Nové Vsi. Na radnici měli Češi 31 zástupců, Němci devět a Židé dva. V čele stál vládní komisař Jan Prokeš. Nastala éra velmi úspěšného rozmachu města.

TIPY NA DALŠÍ AKCE

5. ŘÍJNA - Ostravská noc vědců. Moravskoslezská vědecká knihovna (MSVK) patří do organizačního týmu, který převzal štafetu celostátního organizátora Nocí vědců v České republice. Zajímavý program se tedy uskuteční již podruhé i v MSVK.

6. ŘÍJNA - Klimkovické farmářské trhy se slavnostmi vína a burčáku

6. ŘÍJNA - Den zvířat v zoo Ostrava

6. ŘÍJNA - WSDF World Dancesport Championship Latin 2018, Ostravar Aréna

7. ŘÍJNA - Poruba komentovaná procházka Ostravou

7. ŘÍJNA - Czech Dance Open Ostrava 2018, Ostravar Aréna

7. ŘÍJNA - 80. výročí úmrtí krnovského rodáka architekta Leopolda Bauera 7. října 1938, okres Bruntál

12. ŘÍJNA - Elán- slavíme 50 let Tour 2018, Ostravar Aréna

15. ŘÍJNA - Mistrovství ČR ve vrhu nožem a sekerou, Suchdol nad Odrou, okres Nový Jičín

20. ŘÍJNA - Hudební setkání Klimkovický podzim

20. ŘÍJNA - Den pro les v Zoo Ostrava

21. ŘÍJNA - Židovská Ostrava komentovaná procházka Ostravou

29. A 30. ŘÍJNA - Podzimní tvůrčí dílna (Podzimní prázdniny), Nová radnice Ostrava

29. ŘÍJNA - Daniel Landa 50, Ostravar Aréna

 

ŘÍJEN - 110. výročí od slavnostního odhalení pomníku císaře Františka Josefa (říjen 1908) v Krnově okres Bruntál

ŘÍJEN - 100. výročí odstranění pomníku císaře Františka Josefa (říjen 1918) v Krnově okres Bruntál

ŘÍJEN - Svatohubertská mše v Malé Morávce okres Bruntál

ŘÍJEN - Tattoo Session Silesia v Opavě (velká tetovací show v Opavě)

ŘÍJEN - GEMMMA 26. ročník přehlídky středního školství s nabídkou oborů vzdělání s výučním listem a maturitní zkouškou, ZK Autopal, Šenov u Nového Jičína okres Nový Jičín

ŘÍJEN - Kopřivnické poháry tradiční modelářská soutěž, 18. ročník, DDM, Kopřivnice okres Nový Jičín

ŘÍJEN AŽ PROSINEC - Výstava „Prvorepublikoví knihovníci“ zaměřená na osobnosti s celorepublikovým přesahem a osobnosti ostravského knihovnictví (říjen prosinec), Moravskoslezská vědecká knihovna Ostrava


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pátrání po Stromech svobody vysazených v letech 1918 a 1919

U příležitosti 100. výročí vzniku Československa, které připadá na letošní rok, spouští Nadace Partnerství s podporou organizace Post Bellum a dalších partnerů kampaň Stromy svobody. Během následujícího roku chce najít a zmapovat příběhy symbolických 1918 stromů, které obyvatelé vysadili v letech 1918 a 1919, ale i později na počest republiky a jako připomínku svobody a demokracie. Podle historických zmínek nalezených pořadateli by jich mohly být tisíce, sázely se totiž téměř v každé obci. Objevené stromy a jejich příběhy je možné vložit na www.stromysvobody.cz. Součástí kampaně bude i odborné ošetřování stromů a také hromadná celorepubliková výsadba lip. (mrš)

Komunální volby přeskládají vedení radnic

Zatímco senátní volby letos čekají jen zhruba třetinu voličů, k těm komunálním mohou jít lidé z celé země. Na radnice a do obecních zastupitelstev se s příchodem podzimu bude volit ve všech 6246 městech a obcích. Komunální volby se uskuteční v posledních 30 dnech před uplynutím funkčního období současných zastupitelstev. Jejich členové nyní o mandát přijdou 11. října, tedy přesně čtyři roky po předchozích komunálních volbách. V nich bylo rozděleno přes 62 tisíc mandátů. (jnd)

Jak dopadne filmový projekt Hovory s TGM?

Film o Tomáši G. Masarykovi a Karlu Čapkovi, dvou mimořádných mužích, „nejlepších z těch, jací u nás kdy žili“ (jak se píše v anotaci filmu), chystá v produkci BednaFilms a Karla Janečka režisér Jakub Červenka. Za kameru se postaví Jan Malíř. Tvůrci vyprávějí o tom, že první republika, kterou oba muži symbolizovali, měla hluboký myšlenkový smysl. O tom, že emoce mohou být někdy silnější než myšlenka, i o tom, jaký je poměr literatury a života: protože první odráží druhé, ale není to vždy samozřejmost. Premiéra je plánována na 25. října. (ska)

Autor: Boleslav Navrátil, Redakce

2.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jmenuji se RUDOLF JANČO, narodil jsem se 3. ledna, při narození jsem vážil 2915 gramů a měřil 49 centimetrů. Moje maminka se jmenuje Kateřina Výmolová a můj tatínek se jmenuje Rudolf Jančo. Bydlíme v Nové Vésce-Staré Město.
8

Děti narozené v krnovské nemocnici

Měřením sněhové pokrývky se určuje míra lavinového rizika.  Předpověď počítá i o víkendu v Jeseníkách se třetím stupněm lavinového nebezpečí. Zásadou je nevstupovat na příkré svahy se sklonem nad 35 stupňů. Nebezpečná místa již tvoří souvislý celek.

Zraněný lyžař se z laviny vyhrabal sám

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 18. a 19. ledna 2018.

Přísnější pravidla při měření emisí? Bez problémů!

Nevyhovující benzinové a dieselové motory mají na českých silnicích utrum. Stopku jim vystavila nová pravidla při kontrolách emisí. Stanice je napojena on-line na ministerstvo. Součástí je také pořizování fotek.

Obchvat Krnova: řada otázek bez odpovědi

Sál sv. Ducha se do posledního místa zaplnil občany, které zajímá obchvat Krnova. Nic moc se nedozvěděli a své zklamání dávali hlasitě najevo.

Martin Kolomý potřetí dojel na pódiu

Kamionový jezdec z Bruntálska Martin Kolomý na Dakaru dál válí. Etapa mezi argentinskými městy Fiambalá – Chilecito – San Juan se mu povedla na výbornou. Nakonec s odstupem více než čtyř minut dojel druhý za Nizozemcem Van Genugtenem na Ivecu, ale během této etapy sahal i po vítězství.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>