Ve středu ráno se výrazně zvýšil přítok do Těrlické přehrady. Korytem Stonávky protékalo o 10 kubických metrů vody více než večer. Příval ale zachytává přehrada právě díky vytvořené rezervě. 

Stavidla otevřela i Žermanická přehrada. Ta už v pondělí odpouštěla až 6 kubických metrů vody za sekundu, přičemž za běžného stavu to nebývá ani čtvrt kubíku. V úterý byl odtok zvýšen až na 9 kubíků. 

Největší problémy se očekávají na řece Olši, kterou žádná přehrada nereguluje. Meteorologové tam očekávají 2. a možná i 3. povodňový stupeň. 

"Na území města od rána probíhá monitoring místních toků s ohledem na jejich rychle se zvyšující hladinu. Dopoledne strážníci městské policie společně se zástupcem úřadu vyzvedli ve skladu CO pytle s pískem a převezli je do ulice Rybářské, kde je předpoklad, že by zde mohlo dojít k vystoupení z břehů místního toku. Prozatím větší problémy se srážkami neevidujeme," informovala mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková. 

Ve 14 hodin se po krátkém vydatném dešti dostala k hranici 3. povodňového stupně říčka Jičínka v Novém Jičíně. Následně se držela v pásmu 2. stuupně.

1. stupně dosáhla říčka Lubina, která později odpoledne rovněž dosáhla 2. stupně.

Na Jablunkovsku se do 1. stupně dostala řeka Olše a v Beskydech říčka Čeladenka. 

Moravskoslezští hasiči čerpali vodu téměř 50x, hlavně na Opavsku

Téměř 50 výjezdů kvůli čerpání vody ve sklepích, garážích a méně častěji v dalších přízemních a suterénních prostorách mají na kontě moravskoslezští hasiči od středeční (22.5.2019) půl šesté ráno do 14 hodin, a to hlavně na Opavsku. Vedle toho během středy čistili profesionální a dobrovolní hasiči v kraji 14x ucpané kanály a propustky.

Tyto události se obešly bez zranění, počet nových hasičských výjezdů v souvislosti se silnými dešti se viditelně během středečního odpoledne snižuje. 

Počet výjezdů hasičů kvůli dešti tak je od středečního rána do 14 hodin na číslu 62, z toho 48 čerpání vody, především v okrese Opava (41). Také čištění kanálů a propustků (14) bylo dosud nejvíce na Opavsku, a to 8. Například v okrese Bruntál a Ostrava-město nemuseli hasiči kvůli dešti (mj. čerpání vody a čištění kanálů) vyjet dosud ani jednou. 

Ojedinělý noční zásah hasičů kvůli srážkám (v noci z úterý na středu) byl zaznamenán v obci Chabičov (okres Opava), kam se přes rozestavěné a odtravněné stavební parcely přivalila voda z polí na novou asfaltovou cestu. Hasiči zde ve spolupráci se starostou obce položili 50 pytlů s pískem – na snížené obrubníky a kolem kanálové vpusti, aby se do ní dostalo co nejvíce vody. 

Přes dvě hodiny zde zasahovala jednotka HZS Moravskoslezského kraje ze stanice Opava, asi tři hodiny jednotka dobrovolných hasičů Háj ve Slezsku-Smolkov.

Předpověď není příznivá

Srážky z uplynulých dní částečně nasytily řeky a potoky v našem kraji. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) má navíc pršet také ve středu i ve čtvrtek.

„Ve středu jsou v působnosti Povodí Odry předpovídány srážky v úhrnu zhruba 50 mm, na čtvrtek jsou pak předpovídány denní úhrny pro Moravskoslezské Beskydy do zhruba 70 mm, pro území Hrubého a Nízkého Jeseníku do 30 mm srážek. To způsobí vzestupy hladin vodních toků v oblasti povodí Odry,“ upozornil ve své zprávě vodohospodářský dispečink Povodí Odry.

Podle prognózy vodohospodářů tak může při kulminaci toků v pátek 23. května v některých místech kraje dojít k rozvodnění menších toků (například v oblasti Jablunkovska, Těšínska, Karvinska, případně na návětrných svazích Jeseníků v povodí vodního toku Bělá).

„Dosažení 3. stupně povodňové aktivity lze předpokládat na řece Olši ve Věřňovicích a v Dětmarovicích v pátek (při kulminaci budou hladiny Olše v obou profilech na úrovni pěti až desetileté vody). Druhé stupně povodňové aktivity lze předpokládat také v některých místech na Odře i Ostravici i v menších tocích,“ informovali vodohospodáři. 

Povodňová pohotovost, tedy možné vystoupání hladin až na druhý povodňový stupen, platí od středečních 8 hodin do odvolání pro Moravskoslezský kraj a části Olomouckého a Pardubického kraje.