„Poranění dítěte bylo mnohočetné, na více částech těla, ale nebylo važné. Došlo k podrápání,“ potvrdil mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Adam Fritscher.

Lékaři rány vyčistili a zašili. „Prognóza je velmi dobrá. Dnes může pacient domů,“ dodal v pondělí.

PŘÍČINA: OTEVŘENÁ DVÍŘKA

Deník zjistil, že dívenka byla v zooparku v pátek s rodiči. U pumy, kde se zastavili, měla být otevřená dvířka. Dítě si chtělo šelmu pohladit a než rodiče stačili zareagovat a dcerku odstrčit, kočka se na holčičku vrhla a poškrábala ji. Nato přivolaná sanitka odvezla dítě do jesenické nemocnice a odtud v noci na sobotu do olomoucké fakultky.

MAJITEL FAUNAPARKU: POKUD NESTRKAJÍ RUCE DO KLECE, NEMŮŽE SE NIC STÁT

Petr Augustýn, majitel faunaparku, odmítl, že by podcenil bezpečnost návštěvníků. „Mám z toho strašný pocit. Okno klece, které je normálně zavřené, bylo otevřené. Nevím, co si o tom myslet,“ reagoval.

„Rodiče tvrdí, že nic neotevírali. Tomu se mi nechce věřit. Podle mě muselo být dítě v tu chvíli bez dozoru a pumu nějak vyprovokovat. Ale těžko se mi k tomu vyjadřuje, když jsem u toho nebyl. Šelmy máme zajištěny, aby ke kontaktu nemohlo dojít. Pokud návštěvníci dodržují zóny a nestrkají ruce do klece, nemůže se nic stát,“ pokračoval majitel nejmenšího zooparku v České republice, který kromě pumy americké chová i dva tygry ussurijské.

NÁVŠTĚVNÍ ŘÁD ŘÍKÁ: ZA BEZPEČNOST DĚTÍ ZODPOVÍDÁ DOPROVOD

V návštěvním řádu upozorňuje, aby lidé zachovávali klid a zvířata záměrně nerušili a neplašili a rozhodně se jich nedotýkali s tím, že u dětí do 15 let je nutný doprovod dospělého, který zodpovídá za bezpečnost dítěte.

Co se v zooparku v pátek stalo, už začala vyšetřovat policie. „V pátek odpoledne jsme obdrželi oznámení o úrazu dítěte a policisté prošetřují, co se na místě událo. Více v tuto chvíli nelze k případu sdělit,“ uvedla v pondělí policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Podle Augustýna prošly za šest let od zpřístupnění zooparkem desítky tisíc návštěvníků a nic takového se nikdy nestalo.

TURISTÉ: DĚTI DŘÍV ŠELMY KRMILY

Na Deník se však již zhruba před půl rokem obrátili turisté z Prahy, kteří poukazovali na to, že chovatel nechává krmit exotické šelmy dětmi. Obávali se o jejich bezpečnost.

„S tím jsem skončil. Lidé se chovají různě a nechci nic riskovat,“ uvedl provozovatel, který bližší kontakt návštěvníků umožnil pouze v případě mláděte.

„Tygr si lehl, poslouchá mě na slovo. Bohužel lidem řeknete, ať dodržují stanovenou vzdálenost, a oni jsou v momentě u nás,“ pokrčil rameny Augustýn.

Zrovna puma americká je přizpůsobivé zvíře, které se dá ochočit.

„Šelma si chce hrát, nechce dítě sníst nebo mu ublížit. Puma normálně nezaútočí. Muselo ji něco vydráždit. Je mi holčičky líto. Právě jsem si telefonoval s její maminkou a jsem moc rád, že malá už jde domů a je v pohodě,“ lituje incidentu provozovatel.

OBJEDNAL KAMERY, ZVÝŠÍ DOHLED

Augustýn, kromě toho, že zrušil některé návštěvnicky atraktivní části prohlídek zooparku, po páteční události objednal monitorovací systém, aby měl dění kolem klecí a ubikací non-stop pod dohledem.

„Lidé se chovají všelijak a já nechci riskovat žádné problémy. Zvláště v době, kdy se uvažuje o zpřísnění podmínek chovu velkých šelem v České republice,“ vysvětlil s tím, že pro faunapark požádá o status zoo.

Podle odboru ochrany zdraví zvířat krajské veterinární správy se majitel zařízení v Horní Lipové stará o velké šelmy dobře a v souladu s legislativou.