VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před 15 lety vznikly v ČR nové kraje. Nejsou novinkou, byly tu už ve 12. století

V listopadu roku 2000 se uskutečnily krajské volby. Jejich činnost byla zahájena 1. ledna 2001. Letos je tomu patnáct let, co vznikly v rámci vyššího územněsprávního uspořádání státu nové kraje. Byl to velký a radikální zásah do fungování České republiky.

13.3.2016 1
SDÍLEJ:

Lysá hora. Ilustrační foto.Foto: Deník/Lukáš Kaboń

Kraje jako územněsprávní jednotky nejsou u nás žádná novinka, v českých zemích byly vytvořeny již ve 12. století. Král Přemysl Otakar II. zrušil územněsprávní členění království z hradského na krajské. Byla tu jistá tahanice král šlechta o správu země.

Na Moravě vznikly kraje až v šestnáctém století, což bylo vynuceno organizováním obrany proti tureckým vojskům. Původně dočasné kraje se rozvinuly až po Bílé hoře, takže se země dělila na pět krajů: Brněnský, Olomoucký, Hradišťský a Znojemský, krátkou dobu existoval kraj Přerovský. Slezsko mělo tři kraje: Opavsko- -krnovský, Niský a Těšínský.

Od roku 1848 byly na Moravě dva kraje Brněnský a Olomoucký, Slezsko mělo jeden kraj se sídlem v Opavě (a sedm okresů). Stalo se tak na základě zrušení patrimoniální správy, tedy vrchnosti (panství), která byla nahrazena státní správou. Například vrchností mnoha obcí a měst v našem regionu, včetně Ostravy, bylo arcibiskupství olomoucké, vrchnostenské sídlo bylo na Hukvaldech. Ze zákona vyplynulo na základě dubnové ústavy to nejdůležitější: základem svobodného státu je obec. Vznikly okresy, v jejichž čele stál hejtman.

Ještě za Rakousko-Uherska byla v platnosti také zemská místodržitelství, například v Brně a Opavě. Od května 1855 vzniklo podle nové reformy na Moravě 13 krajů a 76 okresů, ve Slezsku byl jeden kraj a 22 okresů.

Snaha o moderní stát

Po roce 1918 se vedly velké debaty o vytvoření územněsprávních celků, vše se zdrželo kvůli sporům o Hlučínsko a Těšínsko. V popřevratovém chaosu vyhlásili němečtí poslanci v pohraničních oblastech samostatné celky, například Německé Čechy, Sudetsko, Německou jižní Moravu a tak dál.

Víte, že……celková hodnota majetku kraje, včetně majetku svěřeného příspěvkovým organi-zacím, ke konci roku 2014 činila 45,9 miliardy korun? Za dobu existence kraje se hodnota jeho majetku zvýšila o 32,5 miliardy korun. 

Nová československá vláda zajistila územní integritu obsazením odbojných celků armádou. Bylo odmítnuto zemské uspořádání, stejně jako župy. Snahou vlády totiž bylo omezit v některých oblastech německou dominanci.

Teprve po roce 1923 vzniklo na několik let patnáct krajů (později devět), republika byla rozdělena na Zemi Českou, Zemi Moravskoslezskou, Slovensko a Zakarpatsko. Slezsko bylo pominuto zcela. Za protektorátu vytvořili Němci složitý územní aparát, jehož smyslem bylo potlačit český živel a připravit cestu ke germanizaci. Jak prohlásil Reinhard Heydrich, že Čechy a Morava jsou historická německá území „a Čech tu koneckonců nemá co pohledávat". Jen prohraná válka Německu zabránila své záměry uskutečnit.

Po válce se republika vrátila ke stavu před okupací, kdy v Čechách, na Moravě a ve Slezsku bylo devět krajů. Místo zemského zřízení prosadili komunisté v roce 1949 vytvoření krajů. Rudolf Slánský, generální tajemník, tehdy bouřil: Rozbijeme ty molochy, jakými byly zemské národní výbory. Nové kraje a okresy budou více pod kontrolou lidových zástupců. Komunisté ale potřebovali státní správu podřízenou centrálním úřadům v Praze, kraje a okresy měly pravomoci téměř nulové, přenášela se skrze ně pouze nařízení z vládních a stranických úřadů. Jenže ani vznik čtrnácti krajů nebyl ideální. V roce 1960 došlo k nové reorganizaci územního členění státu a vzniklo osm krajů, které „pospojovaly nespojitelné". Olomouc byla například připojena k Severomoravskému kraji, přičemž dlouholeté historické vazby na Prostějov byly přerušeny. Slezsko bylo v podstatě vymazáno.

Svoboda a nové kraje

Po roce 1989 bylo jasné, že komunistické krajské a okresní správní relikvie jsou pro nové podmínky nevhodné. Bylo nutné vytvořit funkční vyšší územněsprávní celky. Do tohoto úsilí přišly snahy o oddělení Slovenska. V té době některé moravistické politické skupiny v čele s Boleslavem Bártou žádaly pro Moravu a Slezsko více pravomocí, včetně moci zákonodárné i výkonné, společná měla zůstat jenom obrana a zahraniční politika. Právě všeobecné obavy z celkového zhroucení státu způsobily, že občané tento duální systém ve volbách zavrhli. Po smrti Boleslava Bárty se moravistické hnutí dostalo do rukou podřadných osobností a na politickou periferii. Pokud by moravské politické strany té doby nekopírovaly slovenské argumenty pro oddělení, nevnášely do debaty protičeské a protipražské argumenty, netvrdily, že Moravané ne-jsou Češi, ale svébytný národ s jinou řečí a kulturou, mohlo být vše jinak. Republika mohla být rozčleněna na pět zemí: pražskou, východočeskou, západočeskou, moravskou a slezskou.

Nakonec byl přijat návrh na vznik čtrnácti krajů, což byla varianta takzvaných malých krajů, platná v letech 1949 až 1960, jejich fungování se tedy rozeběhlo právě před patnácti lety. Došlo k menším změnám v názvech, Budějovický kraj se stal Jihočeský, Jihlavský Vysočina, Brněnský přijal název Jihomoravský a Ostravský byl definitivně přejmenován na Moravskoslezský kraj. Uskutečnila se také řada pozdějších úprav hranic krajů, například z Moravskoslezského do Olomouckého byly přesunuty tři obce Huzová, Moravský Beroun a Norberčany. K tomu je potřeba připomenout kuriózní stav, kdy zaniklé okresy nebyly zrušeny a jsou nadále spolu s obcemi základem územního členění státu.

I po patnácti letech se vůči současnému systému krajů objevují různé oprávněné výhrady: například v rámci tvorby vyšších územněspráv-ních celků byl nespravedlivě snížen význam Slezska a zejména Opavy, historické slezské území se neorganicky prolíná s moravskými územími, stejně jako nebyly dodrženy historické hranice mezi Moravou a Čechami. Také výrazná snaha odebírat krajským úřadům pravomoci a přenášet je na centrální úřady v Praze bude začas vyhroceným sporem. Jinak je ale nutné konstatovat, že kraje se osvědčily a fungují dobře.

První krajské volby se konaly ve stínu sarajevského atentátu a opoziční smlouvy Když se v roce 2000 připravovaly první volby do krajských zastupitelstev, dělo se tak pod silným vlivem předchozí politické krize. Část vedoucích představitelů ODS, především Ivan Pilip (ministr financí) a Jan Ruml (ministr vnitra) využili v listopadu 1997 zahraničního pobytu premiéra a šéfa ODS Václava Klause v Sarajevu a pokusili se ho ve stranickém puči odvolat z čela strany a vytěsnit ho z „velké politiky". Tato akce dostala název „sarajevský atentát".

Nastala nejtěžší politická krize po roce 1990, padla vláda a na červen 1998 byly vypsány předčasné parlamentní volby. ODS se nerozpadla a Václav Klaus svou pozici lídra strany ustál. „Vzbouření členové strany" pak založili nový politický subjekt Unii svobody. Volby vyhrála ČSSD, na druhém místě byla ODS. Nicméně Václav Klaus nechtěl mít se stranami, které se na sarajevském atentátu podílely (Unie Svobody, ODA a KDU-ČSL) nic společného. Spojil se proto s ČSSD, takže vznikla opoziční smlouva vymezená takzvaným Tolerančním patentem. Tato pravolevá vláda docela slušně fungovala.

Nicméně před prvními krajskými volbami v listopadu 2000 byla opoziční smlouva silně kritizována jako zrada voličů. Jenže malé strany zjistily, že jejich preference klesají a založily politické uskupení zvané Čtyřkoalice (Unie svobody, KDU-ČSL, ODA a DEU).

Politický boj o hlasy byl v Moravskoslezském kraji velmi ostrý, podle průzkumů se očekávalo, že bude dominovat ČSSD. Ale vše bylo nakonec jinak. Po sečtení hlasů byla na prvním místě ODS, která získala 26,51 procenta hlasů, druhé místo obsadili komunisté s 24,98 procenta hlasů, Čtyřkoalice dostala 16,77 procenta hlasů a sociální demokraté jen 15,56 procenta. Pětiprocentní hranici překročilo i Sdružení nezávislých kandidátů (SNK).

Povolební vyjednávání se táhlo velmi dlouho, nakonec vznikla koalice ODS, Čtyřkoalice a SNK. Tyto strany pak vytvořily jedenáctičlennou radu kraje, v níž měla ODS šest zástupců, Čtyřkoalice čtyři a jednoho SNK. Do čela rady byl velkou většinou zvolen Evžen Tošenovský za ODS. Jeho prvním náměstkem se stal Josef Carbol za KDU-ČSL.

Autor: Boleslav Navrátil

13.3.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 10 000 Kč

Uklízeči výrobních prostor (kromě potravinářské a farmaceutické výroby) a skladů Úklidový pracovník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10000 kč, mzda max. 11000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, 8. května 45, samostatnost, zodpovědnost, spolehlivost, pracovní doba od 6.00 do 13.00 hodin, úklid prostor - kanceláře, šatny, chodby., Hlásit se na e - mail : aviar@aviar.cz nebo na tel. č. 773 790 850 / Po - Pá vždy od 8.00 do 14.00 hodin /., Z : 16.5.2018. Pracoviště: Aviar cleaning company, s.r.o. - pracoviště rýmařov, 8. května, č.p. 1191, 795 01 Rýmařov. Informace: Hana Lexmanová, +420 773 790 850.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 24 000 Kč

Mechanici a opraváři ostatních strojů a zařízení (kromě přesných strojů) Servisní technik. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, ČR, Opravy průmyslových strojů, automatizace. Samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost., Služební automobil, telefon, PC, pružná pracovní doba, diety., Hlásit se na e - mail : servis@rtlservis.cz nebo na tel. č. 778 511 227, Z : 10.5.2018. Pracoviště: Rtl servis s.r.o., třída Hrdinů, č.p. 595, 795 01 Rýmařov. Informace: Marie Geršlová, +420 778 511 227.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel - ka hry na klavír. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Hlavní náměstí 9, Hledáme do našeho týmu učitele hry na klavír… ale především:, " Učitele dětí, nikoliv hudebních nástrojů., " Osobnost, která v práci s dětmi najde radost a bude jejich přívětivým průvodcem ponechávající prostor pro individualitu, nedokonalost i chybu, která učí., " Otevřeného člověka, který využije skvělých podmínek pro svůj seberozvoj - učitele, který se chce dále učit., " Kolegu, který chápe, že tvoříme spolupracující kolektiv pedagogů a přispěje svou povahou k pozitivnímu klimatu ve škole., " Kladného hrdinu v životním příběhu svých budoucích žáků., Co nabízíme?, " Pracovní místo v prostředí, kde múzy nechodí spát, ve stabilní organizaci se zajímavou historií a ještě zajímavější budoucností, " Pravidelný příjem (26 020 Kč - 33 930 Kč při plném úvazku a v závislosti na praxi) s příplatky a odměnami podle vlastní aktivity, možnost stravování, " Prostor pro vlastní kreativitu, profesní a osobnostní růst s podporou zaměstnavatele, Co je pro nás důležité?, " Otevíráme bránu do světa umění, jsme přívětivými "vrátnými" a zodpovědnými průvodci., " Inspirujeme a spoluobjevujeme hranice možností každého, kdo o to stojí., " Jsme školou pro život, ne školou momentálního úspěchu., " Naši žáci a jejich rodiče vědí, proč investují svůj čas a peníze zrovna u nás., Bez čeho se neobejdeme?, " odborná kvalifikace, bezúhonnost, právní a zdravotní způsobilost, " vysoká míra samostatnosti, " ochota dále se vzdělávat (další vzdělávání pedagogického pracovníka), " schopnost týmové spolupráce, Co čeká našeho nového kolegu?, " přímá pedagogická činnost s žáky podle školního vzdělávacího programu ŠVP, " spolupráce při tvorbě školních dokumentů (využití vlastního know-how při inovaci ŠVP), " organizace školních akcí (koncerty, třídní přehrávky, aj.), " účast na poradách a školeních, Máte-li zájem o nabízenou pracovní pozici, zašlete co nejdříve na adresu: travnicek@zuskrnov.cz:, " profesní strukturovaný životopis, " profesní portfolio /výhodou/, Informace o škole naleznete na www.zuskrnov.cz. Po dohodě je možné školu také navštívit (kontakt: Mgr. Kamil Trávníček, telefon: 739 343 482). , , Z : 15.5.2018. Pracoviště: Základní umělecká škola, Hlavní náměstí, č.p. 42, 794 01 Krnov 1. Informace: Kamil Trávníček, +420 554 611 030.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 115 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Provozní elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 115 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Břidličná, Bruntálská 167, PROVOZNÍ ELEKTRIKÁŘ, Zajišťuje údržbu a chod elektro zařízení, provádí identifikace poruch, kvalifikované opravy, spolupracuje se zaměstnancem strojní údržby. Provádí údržbu na nevýrobním zařízení. , Požadujeme - vyučen v elektro oboru, zkoušky vyhl.50/1978 Sb., min.§6, průkaz jeřáb sk. O + vazač, řízení motorového vozíku vítáno, ranní až směnný provoz (po zaučení nepřetržitý) , Mzda 115,- Kč až 120,- Kč hod vč.prémií a příplatků ze směnného provozu., Hlásit se u Mgr Škrkoňové - tel. č. 554 222 646, Z : 5.1.2018 A : 19.4.2018 A : 14.5.2018. Pracoviště: Al invest břidličná, a.s., Bruntálská, č.p. 167, 793 51 Břidličná. Informace: Ivana Škrkoňová, +420 554 222 646.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U památníku geniálního architekta Leopolda Bauera se odehrál koncert Dechového orchestru mladých DOM Krnov. Krnovští muzikanti tímto způsobem připomněli 80 let od úmrtí slavného rodáka.
28

Krnov si připomíná Leopolda Bauera

Vinogradov se vrátil do Krnova po dvaceti letech, oslavil zde konec války.

Vinogradov se vrátil do Krnova po dvaceti letech, oslavil zde konec války

Poznámka Fidela Kuby - Den vítězství

Zatímco prvomájové zpravodajství patřilo komunistům, v Den vítězství na sebe strhla pozornost ČSSD.

Antonín Mura: Opava je pro mě srdeční záležitost

Během minulé středy se na opavském fotbalovém stadionu slavil postup Slezského FC do naší nejvyšší soutěže. Nechyběl u toho ani trenér bruntálské Slavoj Olympie Antonín Mura.

Trojitá zlodějská bezostyšnost a uzamčení Beskyd před uhlobarony: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 21. května 2018.

Krnovský aeroklub nabízí vyhlídkové lety nad Jeseníky

Krnovsko lze poznávat nejen pěšky, na kole, v autě nebo z lodi, ale také z ptačí perspektivy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT