VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před 15 lety vznikly v ČR nové kraje. Nejsou novinkou, byly tu už ve 12. století

V listopadu roku 2000 se uskutečnily krajské volby. Jejich činnost byla zahájena 1. ledna 2001. Letos je tomu patnáct let, co vznikly v rámci vyššího územněsprávního uspořádání státu nové kraje. Byl to velký a radikální zásah do fungování České republiky.

13.3.2016 1
SDÍLEJ:

Lysá hora. Ilustrační foto.Foto: Deník/Lukáš Kaboń

Kraje jako územněsprávní jednotky nejsou u nás žádná novinka, v českých zemích byly vytvořeny již ve 12. století. Král Přemysl Otakar II. zrušil územněsprávní členění království z hradského na krajské. Byla tu jistá tahanice král šlechta o správu země.

Na Moravě vznikly kraje až v šestnáctém století, což bylo vynuceno organizováním obrany proti tureckým vojskům. Původně dočasné kraje se rozvinuly až po Bílé hoře, takže se země dělila na pět krajů: Brněnský, Olomoucký, Hradišťský a Znojemský, krátkou dobu existoval kraj Přerovský. Slezsko mělo tři kraje: Opavsko- -krnovský, Niský a Těšínský.

Od roku 1848 byly na Moravě dva kraje Brněnský a Olomoucký, Slezsko mělo jeden kraj se sídlem v Opavě (a sedm okresů). Stalo se tak na základě zrušení patrimoniální správy, tedy vrchnosti (panství), která byla nahrazena státní správou. Například vrchností mnoha obcí a měst v našem regionu, včetně Ostravy, bylo arcibiskupství olomoucké, vrchnostenské sídlo bylo na Hukvaldech. Ze zákona vyplynulo na základě dubnové ústavy to nejdůležitější: základem svobodného státu je obec. Vznikly okresy, v jejichž čele stál hejtman.

Ještě za Rakousko-Uherska byla v platnosti také zemská místodržitelství, například v Brně a Opavě. Od května 1855 vzniklo podle nové reformy na Moravě 13 krajů a 76 okresů, ve Slezsku byl jeden kraj a 22 okresů.

Snaha o moderní stát

Po roce 1918 se vedly velké debaty o vytvoření územněsprávních celků, vše se zdrželo kvůli sporům o Hlučínsko a Těšínsko. V popřevratovém chaosu vyhlásili němečtí poslanci v pohraničních oblastech samostatné celky, například Německé Čechy, Sudetsko, Německou jižní Moravu a tak dál.

Víte, že……celková hodnota majetku kraje, včetně majetku svěřeného příspěvkovým organi-zacím, ke konci roku 2014 činila 45,9 miliardy korun? Za dobu existence kraje se hodnota jeho majetku zvýšila o 32,5 miliardy korun. 

Nová československá vláda zajistila územní integritu obsazením odbojných celků armádou. Bylo odmítnuto zemské uspořádání, stejně jako župy. Snahou vlády totiž bylo omezit v některých oblastech německou dominanci.

Teprve po roce 1923 vzniklo na několik let patnáct krajů (později devět), republika byla rozdělena na Zemi Českou, Zemi Moravskoslezskou, Slovensko a Zakarpatsko. Slezsko bylo pominuto zcela. Za protektorátu vytvořili Němci složitý územní aparát, jehož smyslem bylo potlačit český živel a připravit cestu ke germanizaci. Jak prohlásil Reinhard Heydrich, že Čechy a Morava jsou historická německá území „a Čech tu koneckonců nemá co pohledávat". Jen prohraná válka Německu zabránila své záměry uskutečnit.

Po válce se republika vrátila ke stavu před okupací, kdy v Čechách, na Moravě a ve Slezsku bylo devět krajů. Místo zemského zřízení prosadili komunisté v roce 1949 vytvoření krajů. Rudolf Slánský, generální tajemník, tehdy bouřil: Rozbijeme ty molochy, jakými byly zemské národní výbory. Nové kraje a okresy budou více pod kontrolou lidových zástupců. Komunisté ale potřebovali státní správu podřízenou centrálním úřadům v Praze, kraje a okresy měly pravomoci téměř nulové, přenášela se skrze ně pouze nařízení z vládních a stranických úřadů. Jenže ani vznik čtrnácti krajů nebyl ideální. V roce 1960 došlo k nové reorganizaci územního členění státu a vzniklo osm krajů, které „pospojovaly nespojitelné". Olomouc byla například připojena k Severomoravskému kraji, přičemž dlouholeté historické vazby na Prostějov byly přerušeny. Slezsko bylo v podstatě vymazáno.

Svoboda a nové kraje

Po roce 1989 bylo jasné, že komunistické krajské a okresní správní relikvie jsou pro nové podmínky nevhodné. Bylo nutné vytvořit funkční vyšší územněsprávní celky. Do tohoto úsilí přišly snahy o oddělení Slovenska. V té době některé moravistické politické skupiny v čele s Boleslavem Bártou žádaly pro Moravu a Slezsko více pravomocí, včetně moci zákonodárné i výkonné, společná měla zůstat jenom obrana a zahraniční politika. Právě všeobecné obavy z celkového zhroucení státu způsobily, že občané tento duální systém ve volbách zavrhli. Po smrti Boleslava Bárty se moravistické hnutí dostalo do rukou podřadných osobností a na politickou periferii. Pokud by moravské politické strany té doby nekopírovaly slovenské argumenty pro oddělení, nevnášely do debaty protičeské a protipražské argumenty, netvrdily, že Moravané ne-jsou Češi, ale svébytný národ s jinou řečí a kulturou, mohlo být vše jinak. Republika mohla být rozčleněna na pět zemí: pražskou, východočeskou, západočeskou, moravskou a slezskou.

Nakonec byl přijat návrh na vznik čtrnácti krajů, což byla varianta takzvaných malých krajů, platná v letech 1949 až 1960, jejich fungování se tedy rozeběhlo právě před patnácti lety. Došlo k menším změnám v názvech, Budějovický kraj se stal Jihočeský, Jihlavský Vysočina, Brněnský přijal název Jihomoravský a Ostravský byl definitivně přejmenován na Moravskoslezský kraj. Uskutečnila se také řada pozdějších úprav hranic krajů, například z Moravskoslezského do Olomouckého byly přesunuty tři obce Huzová, Moravský Beroun a Norberčany. K tomu je potřeba připomenout kuriózní stav, kdy zaniklé okresy nebyly zrušeny a jsou nadále spolu s obcemi základem územního členění státu.

I po patnácti letech se vůči současnému systému krajů objevují různé oprávněné výhrady: například v rámci tvorby vyšších územněspráv-ních celků byl nespravedlivě snížen význam Slezska a zejména Opavy, historické slezské území se neorganicky prolíná s moravskými územími, stejně jako nebyly dodrženy historické hranice mezi Moravou a Čechami. Také výrazná snaha odebírat krajským úřadům pravomoci a přenášet je na centrální úřady v Praze bude začas vyhroceným sporem. Jinak je ale nutné konstatovat, že kraje se osvědčily a fungují dobře.

První krajské volby se konaly ve stínu sarajevského atentátu a opoziční smlouvy Když se v roce 2000 připravovaly první volby do krajských zastupitelstev, dělo se tak pod silným vlivem předchozí politické krize. Část vedoucích představitelů ODS, především Ivan Pilip (ministr financí) a Jan Ruml (ministr vnitra) využili v listopadu 1997 zahraničního pobytu premiéra a šéfa ODS Václava Klause v Sarajevu a pokusili se ho ve stranickém puči odvolat z čela strany a vytěsnit ho z „velké politiky". Tato akce dostala název „sarajevský atentát".

Nastala nejtěžší politická krize po roce 1990, padla vláda a na červen 1998 byly vypsány předčasné parlamentní volby. ODS se nerozpadla a Václav Klaus svou pozici lídra strany ustál. „Vzbouření členové strany" pak založili nový politický subjekt Unii svobody. Volby vyhrála ČSSD, na druhém místě byla ODS. Nicméně Václav Klaus nechtěl mít se stranami, které se na sarajevském atentátu podílely (Unie Svobody, ODA a KDU-ČSL) nic společného. Spojil se proto s ČSSD, takže vznikla opoziční smlouva vymezená takzvaným Tolerančním patentem. Tato pravolevá vláda docela slušně fungovala.

Nicméně před prvními krajskými volbami v listopadu 2000 byla opoziční smlouva silně kritizována jako zrada voličů. Jenže malé strany zjistily, že jejich preference klesají a založily politické uskupení zvané Čtyřkoalice (Unie svobody, KDU-ČSL, ODA a DEU).

Politický boj o hlasy byl v Moravskoslezském kraji velmi ostrý, podle průzkumů se očekávalo, že bude dominovat ČSSD. Ale vše bylo nakonec jinak. Po sečtení hlasů byla na prvním místě ODS, která získala 26,51 procenta hlasů, druhé místo obsadili komunisté s 24,98 procenta hlasů, Čtyřkoalice dostala 16,77 procenta hlasů a sociální demokraté jen 15,56 procenta. Pětiprocentní hranici překročilo i Sdružení nezávislých kandidátů (SNK).

Povolební vyjednávání se táhlo velmi dlouho, nakonec vznikla koalice ODS, Čtyřkoalice a SNK. Tyto strany pak vytvořily jedenáctičlennou radu kraje, v níž měla ODS šest zástupců, Čtyřkoalice čtyři a jednoho SNK. Do čela rady byl velkou většinou zvolen Evžen Tošenovský za ODS. Jeho prvním náměstkem se stal Josef Carbol za KDU-ČSL.

Autor: Boleslav Navrátil

13.3.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 100 Kč Ostatní pracovníci na zpracování plechu Dělník - operátor linky na výrobu kovových profilů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Zahradní 42b, náplň práce:, , - obsluha strojů na výrobu kovových stavebních profilů,, - kontrola kvality výrobků a jejich tolerancí,, - mazání, seřizování a údržba výrobní linky,, - balení a expedice vyprodukovaných profilů,, - vypisování zpětných hlášení,, , nabízíme: , , - nástup možný ihned,, - pracovní poměr na dobu neurčitou, první smlouva na dobu určitou, , - zaměstnání na plný pracovní úvazek,, - 2 směnný provoz, (6.00-14.00 hod., 14.00-22.00 hod.), - odpovídající platové ohodnocení od 100,- Kč/hod, další navyšování dle schopností a dovedností zaměstnance, - stravenky, odměny za nezameškané hodiny, , , požadujeme: , , - vyučení ve strojírenském oboru je výhodou, , - jeřábnický průkaz, vazačské zkoušky, nebo zkušenost s VZV jsou výhodou,, - samostatnost a manuální zručnost,, - s ohledem na manipulaci s kovovými profily je místo vhodnější spíše pro muže, , , životopis posílejte na e-mail: radek.krvac@styrogroup.cz, vybraní uchazeči budou osloveni a pozváni k osobnímu pohovoru., Z : 10.10.2018. Pracoviště: Styroprofile, a.s. - pracoviště bruntál, Zahradní, č.p. 1946, 792 01 Bruntál 1. Informace: Radek Krvač, +420 725 220 004. Výroba - Ostatní strojírenští technici Servisní / 20 000 Kč Ostatní strojírenští technici Servisní / reklamační technik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Servisní / reklamační technik, , Krnovské opravny a strojírny s.r.o., stabilní společnost působící na českém a zahraničním trhu, vypisuje výběrové řízení na pozici: servisní/reklamační technik , , Hlavní výrobní program společnosti:, , " výroba, rekonstrukce, modernizace a opravy osobních a nákladních železničních kolejových vozidel, " výroba, rekonstrukce a modernizace tramvají, " strojírenská výroba, , Budete odpovědný za:, " jednání se zákazníkem v rámci EU, " včasná reakce na požadavky zákazníka, " plánování servisní činnosti , " organizace výjezdu pracovní skupiny, " realizace a zajištění oprav a úprav kolejových vozidel u zákazníka, " kontrola odvedené práce, uvolňování vozidel do provozu, " zajištění zpětné vazby všem zainteresovaným útvarům, Požadavky:, " řidičský průkaz sk. B, " vyučen v oboru strojním / elektro; maturita výhodou, " kvalifikace elektro dle vyhlášky 50 / 1978 Sb. výhodou, " PC gramotnost, ECDL výhodou, " jazykové znalosti - němčina slovem i písmem výhodou, " praxe v oblasti údržby kolejových vozidel osobních / nákladních výhodou, " praxe s pneumatickými systémy výhodou, , Nabízíme:, " odpovídající finanční ohodnocení , " po zapracování zaměstnání na dobu neurčitou, " týden dovolené nad rámec platné legislativy, " dotované stravování přímo ve firmě, " odborné zaškolení, " nástup možný i hned. , , Jiná sdělení:, Žádosti o zařazení do výběrového řízení s profesním životopisem zasílejte na e-mail: valcisova@kos.cz do 30.11.2018., , Internetové stránky společnosti: www.kos.cz, Z : 8.10.2018. Pracoviště: Krnovské opravny a strojírny s.r.o., Stará Ježnická, č.p. 1556, 794 01 Krnov 1. Informace: Šárka Valčišová, +420 554 605 409. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 9 300 Kč Uklízeči výrobních prostor (kromě potravinářské a farmaceutické výroby) a skladů Úklidový pracovník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9300 kč, mzda max. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Opavská 45, Jen pro OZP !, Pracovitost,spolehlivost, dopolední směna., Hlásit se na e - mail : aviar@aviar.cz nebo na tel. č. 773 790 850 / Po - Pá vždy od 8.00 do 14.00 hodin /., Z : 4.10.2018. Pracoviště: Aviar cleaning company, s.r.o. - pracoviště, Opavská, č.p. 1435, 792 01 Bruntál 1. Informace: Hana Lexmanová, +420 773 790 850. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 23 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Radegastovna Bruntál, nám. Míru 52/16, Krátký dlouhý týden, není nutné být vyučený v oboru, stačí chuť k práci a učit se novým věcem., Zaměstnanecké výhody : stravování v pracovní době, Hlásit se na e - mail a.zatloukalova@centrum.cz nebo na tel. č. 724 440 795 /9.00 - 11.00 a 14.00 - 20.00 - pokud se nedovoláte, zašlete sms/ nebo osobně na výše uvedené adrese., Z : 13.8.2018. Pracoviště: Andrea zatloukalová - pracoviště radegastovna, nám. Míru, č.p. 52, 792 01 Bruntál 1. Informace: Andrea Zatloukalová, +420 724 440 795.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autorem sochy Věry Špinarové v Ostravě je David Moješčík.
1 15

Fenomén "Špinarka" aneb Jde stále jen o sochu? Podle autora za vše mohou fotky

Poděkování za záchranu dcery posílá Marcela Steuerová Pavlovi Daňkovi, který bydlí v domku pod srázem...
9

Drama na Cvilíně. Žena a pes málem přišli na skále o život. Zachránil je místní

Kapři budou letos dražší. Kolik připlatíme?

FOTOGALERIE/ Období výlovů rybníků začíná a s ním se objevují i první odhady, kolik letos zákazníci za kapry na vánoční stůl zaplatí.

Ostravská socha Věry Špinarové se stala terčem vtipů na internetu

FOTOGALERIE/ Socha Věry Špinarové, která byla v úterý odpoledne odhalena v Ostravě, je už nejen tématem četných diskuzí na internetu, ale začínají se objevovat i první sarkastické koláže. Podívejte se.

Poznámka Fidela Kuby: Kam hlásit sestřelené letadlo?

Rád naslouchám pamětníkům. V roce 2012 mě navštívil pan Jiří Nálepa a dlouho jsme si povídali. Třeba jak se jako myslivec toulal po lesích u Roudna, Krasova a Karlovic. Jak v roce 1947 s kamarádkou přešli hranice do Polska, aby zkusili něco koupit.

Požár lyské Kovony a hromadná nehoda v tunelu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 15. a 16. října 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT