„Nenechávejte se doprovázet cizími lidmi. S nikým cizím nebuďte sami v bytě, ani kdyby se osoba představila jako sociální pracovnice. Domluvte si schůzku, až u toho bude někdo s vámi,“ radila ve středu v klubu seniorů policistka Pavla Jiroušková lidem, kteří přišli na besedu o bezpečnosti seniorů.

Velkým tématem byli také „šmejdi“ prodejci různých dek a hrnců. Snad každý už má osobní nebo zprostředkovanou zkušenost s případem, kdy zboží, které se dá v obchodě koupit za pár stovek, návštěvník předváděcí akce „vyhrál“ za desítky tisíc.

„Na žádné předváděcí akce nechoďte,“ doporučovala policistka a doplnila své rady několika případy přímo z Bruntálu či Krnova.

„To není možné, že na to ještě někdo naletí, vždyť už se to všude píše, všichni to slyšeli,“ podivovala se sedmasedmdesátiletá Marie Lukešová.

Jenže triky prodejců se mění a někdy není lehké je prokouknout. Princip je ale stále tentýž: vytáhnout ze seniorů úspory. „Předváděčky“ jsou dnes ,maskované' jako něco jiného.

„Měli jsme případ, kdy senioři dostali pozvánku na přednášku o bylinkách. Proč by nešli? Jenže se z toho vyklubalo vaření s bylinkami se závěrečným losováním.

,Vítěz' vyhrával hrnce a nářadí za 100 tisíc korun. Musel ale zaplatit padesát tisíc, které mu měly být vráceny. Své peníze už nikdy neviděl, věci měly hodnotu pár stovek,“ uvedla jeden ze smutných příběhů policistka.

Policie samozřejmě tyto případy řeší a pachatelé končí před soudem. Jenže peníze se lidem většinou nevrátí ani tak. „Jsou to lidé, kteří nemají majetek, ale žijí na vysoké noze nebo hrají automaty, takže peníze, které ze seniorů vymámili, hned utratí,“ vysvětlila Pavla Jiroušková.

Další rady a příklady se týkaly nakupování v obchodě, vybírání důchodu na poště, různých fíglů prostřednictvím telefonu, objevují se dokonce falešní pokrývači či klempíři.

Vysvětlením těchto podvodných praktik a problematice bezpečnosti seniorů se budeme v Deníku a Regionu nadále věnovat.