Město Bruntál je zase o krok blíže k přivedení nového investora a zaměstnavatele. Své možnosti podnikání zde zvažuje firma Taneco, která plánuje výstavbu farmy na chov ryb a pěstování zeleniny hydroponickým způsobem.

S městem prozatím uzavřela smlouvu o smlouvě budoucí na koupi pozemků. Podstatné nyní bude, zda se ve vybrané lokalitě v západní části města podaří zajistit dostatečné zdroje vody, na které je tento způsob akvaponického farmaření závislý.

„Rada města uložila zajistit provedení čerpací zkoušky ke zjištění vydatnosti zdroje vody v lokalitě Vodárenská v termínu do 30. června 2018,“ informoval mluvčí města Jiří Ondrášek.

Společnost Taneco původně měla v plánu investovat do výstavby farmy v průmyslové zóně Červený Dvůr v Krnově, kde byly vydatné zásoby mimořádně kvalitní podzemní vody.

Nakonec ale vše zkrachovalo na tom, že krnovská průmyslová zóna byla vybudována za pomoci dotací. Průmyslová zóna je podle ministerstva průmyslu určena pouze k průmyslové výrobě, ale ryby a zelenina bohužel jsou považovány spíš za zemědělství než za průmysl.

Krnov se zalekl, že pokud by pozemky Tanecu prodal, musel by dotaci vrátit. A kromě vrácení dotace 50 milionů by městu hroziloi dalších 50 milionů penále.
To v Bruntále nehrozí, naopak na sklonku loňského roku zastupitelé odsouhlasili budoucí prodej pozemků pro Taneco.

„Moc děkujeme zastupitelům Města Bruntálu – městu mezi horami a vodou – za dnešní vyjádření podpory pro náš projekt schválením Budoucí kupní smlouvy a věříme, že budeme pro město Bruntál spolehlivým partnerem. Moc se těšíme na naši spolupráci,“ vzkázali pak představitelé Taneca na svých firemních facebookových stránkách.

Akvaponie je integrovaný systém produkce potravin, který spojuje chov ryb a pěstování rostlin bez půdy.

Jedná se o symbiotické soužití ryb, rostlin a prospěšných bakterií, které rozkládají odpadní látky vylučované rybami a zpřístupňují v nich obsažené živiny rostlinám.