"Událost byla na tísňovou linku ohlášena 5. července ve 2.44 hodiny. K zásahu bylo během dne vysláno celkem 45 jednotek, které se na místě prostřídaly ve třech rotacích. Na místo události byla povolána i jednotka Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína," uvedl v úterý 6. července mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp a dodal, že při požáru železného šrotu a autovraků v Ostravě-Mariánských Horách byl vyhlášen dokonce třetí stupeň požárního poplachu.

Po příjezdu na místo události byla požárem zasažena polovina nahromaděného kovového šrotu a autovraků. Z nejvíce zasaženého místa požárem se ozývaly občasné detonace, převážně pneumatik.

"Hasiči k likvidaci nasadili vodu i pěnu, kterou na místo požáru dodávaly tři kombinované hasící automobily. Zásoba pěnidla byla zajištěna kontejnerem se zásabou pěnidla, který byl připraven v záloze na místě události. Vodu na místo požáru dodávala i speciální velkokapacitní cisterna ze Záchranného útvaru Hlučín," pokračuje mluvčí hasičů.

Požár autovrakoviště v Ostravě-Mariánských Horách, 5. července 2021.
VIDEO: Autovrakoviště v Ostravě v plamenech. Vraky hořely hodiny v kuse

Na místě zásahu pracovala i chemická laboratoř 

Velitel zásahu si na místo události povolal i chemickou laboratoř z Frenštátu pod Radhoštěm, která odebrala vzorky jak ze vzduchu, tak i hasební vody, která odtékala z místa požáru. Obyvatelům, kteří bydlí ve směru proudění kouře, bylo doporučeno nevětrat.

"Hasiči za pomoci těžké techniky, bagrů a nákladních automobilů patřících firmě na likvidaci kovů, vytvořili proluku, která rozdělila materiál zasažený požárem od nezasaženého hořlavého materiálu. Na místo dodávaly hasební látku kromě několika vodních proudu i tři hasičské automobilové plošiny. V 19.23 hodin nahlásil velitel zásahu lokalizaci požáru," řekl Lukáš Popp.

Cyrilometodějská pouť, Radhošť, Beskydy, 5. července 2021.
OBRAZEM: Davy na Radhošti v Beskydech. Cyrilometodějská pouť byla velká

Po 19. hodině došlo i ke třetímu vystřídání zasahujících hasičů, neboť zásah byl komplikován jak kouřem a teplem z hořících materiálu, tak hlavně i horkým počasím, které v době zásahu panovalo a negativně ovlivňovalo zásah hasičů. I přes všechny tyto komplikace se zásah obešel bez zranění zasahujících.

"Po vystřídání zasahujících hasičů probíhalo rozebírání a dohašování skrytých ohnisek pak v úterý 6. července ve 2.25 hodin - téměř po 24 hodinách, nahlásil velitel zásahu likvidaci požáru. Jednotky sbalily svůj materiál, techniku a vrátily se zpět na základny. Na místě události zůstala pouze jedna jednotka, která až do ranních hodin prováděla dohled," doplnil mluvčí moravskoslezských hasičů. 

Příčina vzniku požáru je v šetření vyšetřovatelů z řad Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Škoda, kterou požár napáchal, nebyla zatím vyčíslena.