„Přípravy mě stály hodně energie a sil. A teď je konec,“ říká. Začalo to koncem října, kdy se otevřely dva stánky s punčem a dva s občerstvením na Horním náměstí. Výtěžek z tohoto prodeje jde jako každoročně na dobročinné účely. Stolečky před boudami byly hlavně v podvečerních hodinách plné, punč nebo trdelník zkrátka k předvánočnímu času patří.

Kdo i přesto o blížícím se adventu pochyboval, ujistila jej v tom instalace a nazdobení vánočních stromů na obou opavských hlavních náměstích. Poslední vlaštovkou byla před několika dny stavba samotného vánočního trhu na Dolním náměstí.

Ve Štramberku to stihli. Rozsvícení vánočního stromu ve čtvrtek 25. listopadu 2021 ještě měli s programem i jarmarkem.
Ve Štramberku to ještě stihli a lidé si užili rozsvícení stromku, podívejte

Vše je pečlivě nachystáno a prodej tak mohl bez problémů od neděle 28. listopadu začít. Právě v neděli totiž měly opavské vánoční trhy oficiálně odstartovat. Jenže to se nestane, budky zůstanou zavřené. Vláda totiž na svém čtvrtečním jednání přišla s novou dávkou opatření proti šíření koronaviru a jedním z nich je i kompletní zrušeních všech vánočních trhů v České republice. Kromě toho znovu platí i zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Zavřeny tak budou nejen stánky na Dolňáku, ale i ty na náměstí Horním.

„Bourat je nebudeme, necháme je stát, kdyby se náhodou ještě něco změnilo. Já to stále ještě vstřebávám. Postup vlády vůbec nechápu. Že bude omezen kulturní program, s tím jsem tak nějak počítal. Ale že to zruší úplně, tak to ne. Loni to rovněž bylo bez kulturního programu, o tom, jak ale budou trhy vypadat, jsme věděli už v listopadu. A oni teď přijdou a ze dne na den to ukončí. Myslel jsem si, že to nejde. A ono to bohužel jde,“ konstatuje Martin Žižlavský.

Vánoční trhy na Masarykově náměstí, 26. listopadu 2021 v Ostravě.
Poslední svařák a šlus. Vánoční trhy v Ostravě skončily

Trhy připravoval od léta, v této době navíc nebylo vůbec lehké dát dohromady prodejce. To se mu nakonec podařilo, ale jak se nyní ukázalo, bylo to zbytečné.Vánoční stromy na náměstích se v neděli rozsvítí, ale samozřejmě bez jakéhokoli programu.

Na Horním náměstí se ještě v pátek 26. listopadu dopoledne prodávalo, otevřena byla jedna bouda s punčem a jedna s trdelníkem. Zákaz trhů a pití alkoholu na veřejnosti začne platit až úderem 18. hodiny, takže do 17.59 ještě funguje vše bez omezení.

Konec i u Bredy

Jeden stánek s punčem býval otevřen také před Obchodním centrem Breda&Weinstein, konkrétně u vstupu z ulice U Fortny. Ani tady si už lidé pochopitelně nápoje nekoupí. Boudu tady v pátek už ani neotevírali. Jeden stánek před Bredou ale fungovat bude, prodává se v něm dětské oblečení a zboží pro děti, nejde však o vánoční trh, a tak bude provoz možný.