„Myslím, že díky dronu znám Jeseníky trochu jinak, než normální člověk. Dost věcí si dokážu představit zhora,“ říká Jan Barančík.

Dronista ze Šumperku má prý hračičkovství v genech po svém tátovi. Doma mívali lodičky na ovládání nebo vláčky. I první dron, který si s kamarády poskládal, byla spíš hračka. Nyní má už čtvrtý nebo pátý letoun.

„Natáčet jsem začínal kamerou. To mě baví pořád. Z dronu je jiný pohled. Myslím, že mám chápání kompozice. Od toho se odvíjí snaha hledat v krajině zajímavé úhly a záběry. Aby vznikl dobrý dokument nebo video, je třeba mít různé úhly pohledu. Drony jsou výborné na velké celky, obsáhnout umí třeba majestátnost hor. Člověk jejich prostřednictvím objeví něco, co zespodu nevidí,“ popisuje čtyřiatřicetiletý Šumperan.

Zaujal jej i Velký Kotel

S létacím strojem často míří do rodných Jeseníků. U hor, které znal od dětství, dokáže díky moderní technice odhalit další podobu. S dronem rád míří na Červenou horu nebo Vozku.

„Loni na jaře mě zaujal Velký kotel. Když člověk stojí dole, je na něj nevídaný pohled. Je to strašně zajímavé místo, myslím, že je právem uznáván přírodovědci za unikát,“ říká.

Zdroj: Youtube

Pomáhá řešit i ekologické problémy

Pohledu z výšky umožňuje lépe pochopit i rozsah některých problémů.

„V posledních letech drony dokázaly odkrýt věci, které se dějí s krajinou v rámci ekologie. Fotil jsem pro CHKO kůrovcovou kalamitu. Najednou člověk vidí, jak se krajina mění. Bohužel dost často to bývá k horšímu, ačkoli to není pravidlem. Právě díky dronovým záběrům si lidé ve světě začali uvědomovat, jak se krajina ničí,“ poznamenává Jan Barančík.

Úspěšný klip z Norska

Loni na měsíc zavítal do Norska.

„Celé jsme ho projeli, natočil jsem dost materiálu. Z něj jsem vytvořil video, které se celkem ujalo na filmových festivalech,“ zmiňuje šumperský tvůrce.

S dvouapůlminutovým klipem zaznamenal úspěch na přehlídkách v Istanbulu, New Yorku, Los Angeles nebo Kanadě. Na největším dronové přehlídce světa Drone Awards se jeho klip umístil mezi osmnácti nejlepšími na světě. V květnu video na svém profilu na sociálních sítích sdílel i časopis National Geographic.

Zdroj: Youtube

Práci si vždy najdu

Jan Barančík s kolegy pracuje například na dokumentu pro CHKO Jeseníky. Ačkoli mu práce s dronem přibývá, stále jej živí převážně kamera. I jeho branži významně poznamenala koronavirová krize.

„Zakázky šly pořád nahoru, některé věci jsem už neuměl odmítat. Když přišla covidová situace, byl jsem i rád za zpomalení. Zakázky hodně spadly. Kulturní akce, plesy, hasičské závody, to vše skončilo. Měl jsem nasmlouvaných pár věcí, které jsem měl točit, a ty padly. Hlavu si z toho ale nedělám. Konečně jsem se dostal k záležitostem, které jsem odkládal. Probírám si záběry z Jeseníků, nahrávám je na videobanky. Nenudím se, práci si najdu,“ uzavírá Jan Barančík.