Ve čtvrtek 22. října 2020 přijali ve večerních hodinách opakovaně anonymní telefonát, který volal nejdříve na tísňovou linku 112 a poté několikrát i na tísňovou linku 158 a informoval o umístění nástražného výbušného systému v tramvajích v Ostravě.

Poslechněte si záznam hovoru:

Zdroj: Policie ČR

Muž, který na linky volal, řekl operačním důstojníkům čísla tramvají, na kterých mají být připevněny bomby. Policistům pak dal čas dvě hodiny na jejich zlikvidování. V případě, že by je nenašli, mělo dojít k explozi výbušniny.

„Na základě této informace jsme přijali zvýšená bezpečnostní opatření spočívající v kontrolách samotných tramvají, zastávek a jejich okolí včetně trolejbusů. Vše s negativním výsledkem, umístění bomby se nepotvrdilo. Anonymovo jednání si vyžádalo aktivaci složek integrovaného záchranného systému a evakuaci celkově několika osob v místě, kde měl bombu uložit,“ řekla Eva Michalíková z krajského ředitelství Policie ČR.

Muži zákona ztotožnili volajícího, kterým byl jim dobře známý 37letý muž z Ostravy. Jednalo se o recidivistu, který se už v minulosti dopouštěl stejného jednání, za které byl pravomocně odsouzen. Policisté zanedlouho zadrželi důvodně podezřelého. Jeho orientační dechová zkouška byla pozitivní, přesáhla hodnotu 2,5 promile alkoholu v dechu.

Komisař 7. oddělení obecné kriminality Městského ředitelství Ostrava zahájil trestní stíhání a obvinil muže ze spáchání zločinu šíření poplašné zprávy. Dále podal podnět na vzetí do vazby, který byl soudcem akceptován. Nyní mu hrozí trest odnětí svobody až na osm let.