Jesenické lázně se začaly intenzivně zajímat o polské firmy. Společnosti jako černouhelný těžební gigant Kompania Węglowa nebo energetická společnost PGE musí podle zákona přispívat svým zaměstnancům na ozdravné pobyty. Kvůli nedostatku lázeňských kapacit ale na péči v Polsku pracovníci čekají bezmála až tři roky.

Letos na podzim vejde v platnost vyhláška Evropské unie, která umožní, aby Poláci mohli čerpat hrazenou zdravotní péči v České republice. České lázně tak vycítily velkou příležitost. Například Kompania Węglowa, která sídlí v Katowicích vzdálených od Jeseníku jen 160 kilometrů, je se svými 66 tisíci pracovníky největší těžební společností v Evropské unii.

V dosahu Jeseníku své lidi zaměstnává také polská státní firma PGE. Jako největší producent elektřiny v Polsku má přes čtyřicet tisíc zaměstnanců.

„V Polsku se na lázně čeká zhruba třicet dva měsíců. Máme tam člověka, který na polský trh cílí a snažíme se zaměstnavatelům nabídnout, aby jejich pracovníci jezdili k nám do Čech. Protože jim pobyty proplatí ve výši polského pojištění, což dělá asi šedesát procent pojištění našeho," řekl obchodní ředitel Priessnitzových léčebných lázní Tomáš Rak.

Do jesenických lázní jezdí především česká klientela. Počet zahraničních hostů sice roste, lázním ale od nich klesají ale příjmy. Cizinci totiž krátí své pobyty.

Podnikatelé v cestovním ruchu v Jeseníkách stojí i o návštěvníky z Ruska. Před nedávnem proto region navštívil generální konzul Ruské federace Andrej Šaraškin, který se ve Velkých Losinách setkal s představiteli Olomouckého kraje, místních samospráv či regionálních lázní.

„O spolupráci s Ruskou federací, jejich firmami a občany mají zájem naši členové z řad podnikatelů. Setkání se účastnila početná delegace místních podnikatelů. Diskutujeme například o možnosti ozdravných léčebných pobytů dětí v lázních v Jeseníkách nebo systému dříve známých závodních dovolených," sdělil ředitel sekretariátu Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Jan Závěšický.

Podle olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila jsou ruští návštěvníci velmi nároční, kraj jim ale má, co nabídnout. „Jak potvrdil generální konzul Šaraškin, skvělá kombinace lázní a krásné přírody, nabídky pro aktivní dovolenou, je pro Rusy velkým lákadlem. Dostat jich k nám více je dlouhodobá práce pro propagaci na ruském trhu. Potřeba je také změn ve vízové politice," řekl hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.