Strávit závěr života se svými blízkými s podporou zdravotnické, sociální, psychologické i duchovní podpory je hlavním smyslem pokoje s paliativním lůžkem v novojičínské nemocnici. K dispozici je nevyléčitelným pacientům zdarma, bez příplatku.

„Kvalitní elektrické polohovací lůžko a aktivní antidekubitní matrace, jako prevence proleženin, je základ nového vybavení pokoje pro pacienty v konečných stadiích nevyléčitelných nemocí. Na nadstandardně vybaveném pokoji je také lůžko určené pro rodinného příslušníka, který nemocného člověka v závěru života doprovází,“ vysvětlila Markéta Čožíková, projektová manažerka pro oblast sociální péče společnosti AGEL, provozující Nemocnici Nový Jičín, s tím, že tímto projektem se Nemocnice Nový Jičín připojila k poskytování specializované paliativní péče.

Pokoj pro paliativní pacienty v novojičínské nemocnici je k dispozici v rámci komplexního onkologického centra nemocnice. „V návaznosti na projekt nemocnice provozuje také paliativní ambulanci pro pacienty v konečných stadiích nevyléčitelných nemocí,“ sdělila mluvčí nemocnice Lucie Drahošová. Paliativní péče nemá za svůj hlavní cíl uzdravit pacienta, ale spíše hledá možnosti, jak pomoci ve velmi složité životní situaci.

„V případě, že pacient ještě nepotřebuje nemocniční lůžkovou péči nebo se rozhodl strávit závěr života ve svém přirozeném prostředí, lékař z paliativní ambulance bude spolupracovat s poskytovatelem mobilní specializované paliativní péče konkrétně jde o mobilní hospic Strom života,“ uvedl Petr Beneš, primář radioterapie a vedoucí Komplexního onkologického centra Nemocnice Nový Jičín. „Cílem vzájemné spolupráce nemocnice a mobilního hospice je, aby pacient zůstal co nejdéle doma, tedy ve známém prostředí, kde se cítí dobře. V okamžiku, kdy nebude služba mobilního hospice odpovídat naplňování potřeb pacienta s nevyléčitelným onemocněním, přijmeme jej na paliativní lůžko, kde mu pomůžeme v jeho nejtěžším životním období,“ vysvětlil dále.

Pokoj by mohl ročně sloužit několika desítkám pacientů. Průměrně hospicovou pomoc využívají lidé sedmnáct až dvacet dnů. „Lze tedy předpokládat, že lidé na paliativním pokoji budou nejčastěji několik posledních dnů až týdnů svého života,“ dodala mluvčí nemocnice.