První šťastlivci z řad návštěvníků si již mládě i matku mohli prohlédnout, a to i přesto, že pavilon ještě není zcela otevřený. Vše je otázka štěstí.

„Pavilon otevíráme postupně podle aktuální situace. Přesné termíny nejsou stanoveny. Nechceme, aby zde čekaly zástupy lidí. Dá se říct, že zvykáme novopečenou matku na přítomnost veřejnosti. Jakmile zjistíme, že se chová nervózně, pavilon uzavřeme,“ řekla mluvčí zoo Ostrava Šárka Nováková s tím, že hroší mládě se stalo miláčkem návštěvníků. Zda je to holka nebo kluk, chovatelé ještě nevědí.

HARMONICKÝ PÁR

Samice hrocha je březí osm měsíců. Mládě se rodí ve vodě, kde tráví první dny života. Pod vodou často i saje mateřské mléko. Po narození váží pětatřicet až padesát kilogramů. Rodiči ostravského hrocha je pár nově sestavený loni na podzim.

„Samice (*2013) byla do Ostravy přivezena na základě doporučení vedoucího Evropské plemenné knihy pro hrochy obojživelné, kterou od roku 2006 vede Zoo Ostrava, z anglické Zoo Whipsnade v roce 2016. Samec (*2012) pak přicestoval v říjnu loňského roku ze Zoo Antverpy. Jejich spojení proběhlo bez komplikací a zvířata spolu od začátku tvoří harmonický pár, čehož důkazem je i brzké narození prvního potomka,“ uvedla Nováková, která dodala, že novopečená matka zatím zvládá svou rodičovskou premiéru velmi dobře.

„Mládě prospívá, je vitální a už také následuje matku na souš. Chovatelé jsou ale stále napjati, jak se bude situace dále vyvíjet, protože první týdny jsou pro mláďata kritické,“ doplnila Nováková. Samec je dočasně od matky s mládětem oddělen. V Zoo Ostrava jsou hroši chováni od roku 1967.