Bronzový medailista z olympiády v Sarajevu 1984 a dvojnásobný mistr Evropy (1985, 1986) po bolestivých problémech s plotýnkou, které ho sužují už od jara, v Americe podstoupil ve čtvrtek druhou operaci. „Do poslední chvíle jsem věřil, že to vyjde, s celou rodinou jsme měli připravené něco extra speciálního na ledě. Budu na vás myslet a doufám, že v blízké budoucnosti nastane nějaká příležitost, kdy to pro vás budu moct předvést, abychom udělali symbolickou tečku za mou kariérou,“ vzkázal do Ostravy.

Mezi krasobruslaři má pětapadesátiletý rodák z Bratislavy, jehož matka pochází z Brna, přezdívku Jumping Joe. Jako první na světě skočil čtverného toeloopa a proslavil se i salty vzad s dopadem na jednu nohu. V současné době se věnuje trénování, od loňska spolupracuje i s českou mistryní Eliškou Březinovou.

„Škoda, že se večera, který je poctou jeho kariéře, nemůže zúčastnit. Bude to velká show a věřím, že diváky pobaví. Tenhle vzkaz pošleme za oceán a budeme doufat, že se v této sestavě jednou setkáme na ledě i s Jozefem,“ řekl Tomáš Verner. Mistr Evropy z roku 2008 bude ve Fire on Ice bruslit a také moderovat.

Autorem scénáře, choreografem a producentem je Ilja Averbuch. „Nejdřív jsem chtěl program, který připomene nejvýznamnější období Jozefovy kariéry, změnit. Pak jsem si uvědomil, že to není třeba,“ vrátil se bývalý ruský krasobruslař k roční přípravě akce.

S taneční i životní parnerkou Irinou Lobačevovou má zlato z mistrovství světa i Evropy a stříbro z olympiády v Salt Lake City 2002, na produkování show přesedlal před patnácti lety. „Je nám

líto, že Jozef s námi v hale nebude, ale věřím, že i na dálku ucítí všechny emoce a dodá mu to sílu. Diváci musí o to víc tleskat,“ usmál se Averbuch.

Mezi závody v Číně a Rusku vystoupí ve Fire on Ice Michal Březina. „Je to srdcovka, Jozef byl vždycky můj idol a ikona československého krasobruslení. Pro mně je pocta, že stál o to, abych v show byl,“ svěřil se Březina.

Bronzový medailista z ME 2013 přiletěl z Los Angeles, kde trénuje. A po cestě se dozvěděl o tom, že Fire on Ice bude bez Sabovčíka. „Docela mě to dostalo, ale myslím si, že show bude perfektní a těším se,“ řekl nejlepší současný český krasobruslař.

V Ostravar Aréně vystoupí i jeho sestra Eliška. Poctu Sabovčíkovi vzdají také ruští olympijští vítězové Alexej Jagudin (2002), Adelina Sotnikovová (2014) a sportovní dvojice Taťjana Totmjaninová - Maxim Marinin (2006), bronzoví tanečníci z ME 2017 v Ostravě Jekatěrina Bobrovová - Dmitrij Solovjev, nebo akrobaté Vladimir Besedin a Alexej Polishchuk.