Ačkoli si mnozí majitelé psů myslí, že jim se to stát nemůže, stává se to. I zodpovědnému chovateli se může pes ztratit. Neblahou zkušenost s hledáním svého miláčka má i Markéta Charousková ze Zátoru.

ŠŤASTNÝ KONEC: JEN AMPUTACE OCASU

Svého Pištu hledala téměř týden, a to nejrůznějšími způsoby, výzvu s fotkou jsme otiskli i v Deníku. Pejsek se našel, na toulkách ale utrpěl zranění.

„Potkala ho nějaká maminka, která ho zdržela rohlíkem. Díky moc. A o zbytek se postarala paní Helena Mikulcová, která se v Krnově stará o opuštěné psy. To je anděl. Pišta jde na amputaci kusu ocasu, má kousanec na tlamce a rudé bělmo, ale jinak je veselý a šťastný jak blecha, že je doma. Všem, kdo pomohli nesmírně děkuji, Pištu jsem vítala se slzami v očích,“ zveřejnila v den setkání majitelka na sociální síti, jejíž uživatelé pomáhali sdílením oznámení o ztrátě a zprávami o tom, kde byl pes viděn.

NĚKDE JE ČIPOVÁNÍ POVINNOST, JINDE NENÍ

Přestože v Zátoru povinnost čipovat psy není, je nyní rozhodnutá, že Pištu načipovat nechá. „Přemýšlím i nad gps obojkem, protože to, co jsem si zažila při hledání už fakt zažít nechci,“ dodává Markéta Charousková.

Co má vlastně dělat člověk, jemuž se ztratí pes? Lepit na stromy plakátky, zveřejnit výzvu na facebooku, hledat svého psa v útulku?

„Musím říct, že jsem dost tápala. Volala jsem do útulku do Slezských Pavlovic, jestli tam třeba městští policisté nebo někdo Pištu nepřivezl. Tam jsem se dozvěděla, že pejsci z Krnova se tam už dlouho nevozí,“ popisovala své hledání Markéta Charousková.

Zprávu o Pištovi vložila na facebook, kde ji sdílelo přes 600 lidí, roznesla v okolí bydliště letáčky. Pak se od mluvčí krnovské radnice Dity Círové dozvěděla o Heleně Mikulcové.

Když volně pobíhajícího psa odchytnou v Krnově městští strážníci, umístí ho do záchytného kotce na služebně a pokud se nenajde majitel, předají ho Heleně Mikulcové.

Ta hledá prostřednictvím svých facebookových stránek Šance pro jejich život i dalšími cestami nejprve majitele psa, a když se to nepodaří, hledá mu nový domov.

Obecně platí, že pokud ztraceného psa někdo chytí, dostane se k paní Mikulcové, či do útulku ve Slezských Pavlovicích nebo třeba v Opavě. Tam ho majitel najde.

ODMĚNA ZA TULÁKA JIMMIHO Z ÚVALNA

Osmiletý bígl z Lichnova, kterého majitelé hledali počátkem února, se našel během několika dnů. Ne vždy ale má hledání tuláka šťastný konec. Miláčka rodiny Jimmiho, border kolii, hledají majitelé z Úvalna už několik týdnů. Za nalezení vypsali i odměnu.

JSOU PSI ZTRACENÍ, ALE I OPUŠTĚNÍ ZÁMĚRNĚ

Bohužel se ale stává i to, že majitel svého psa nehledá, nebo se ho dokonce záměrně zbavil. Počátkem roku našli krnovští strážníci fenku německého ovčáka přivázanou řetězem v lokalitě bývalých kasáren. Také o ni se postarala Helena Mikulcová.

„Fenečka je odhadem dvou či tříletá, velice bázlivá, hodná. Dobře víme, kdo ji tam uvázal, problém je, že tomu zmetkovi nic nedokážeme,“ napsala Helena Mikulcová na facebooku.

Co dělat, když se vám ztratí pes?
Nejlepší je prevence. Zajistěte, aby pes nemohl utéci. Na vycházce ho mějte pod kontrolou. Nechejte psa načipovat. V případě ztráty se obraťte na městskou policii.
Informace o hledaných a nalezených psech, ale také o psech k adopci najdete na facebookových profilech Šance pro jejich život, Helena Mikulcová, útulek Slezské Pavlovice nebo Psí detektiv.

O tři pejsky z kamenické množírny se stará krnovský útulek. Foto: facebook Helena Mikulcová
O tři pejsky z kamenické množírny se stará krnovský útulek Heleny Mikulcové