Cedule s písmenem P na modrém pozadí doplněná o číslo či piktogram letadla je z dopravních značek v Mošnově na Novojičínsku vůbec nejčastější. Logicky, odkazuje totiž, kde mohou lidé chystající se k odletům nechat svá auta. Na kolik to vyjde?

Logicky nejdražší parkoviště se nachází přímo u odletové haly. „Na patnáct minut zdarma – ale to platí jen jednou za čtyřiadvacet hodin,“ říká Kateřina Pustějovská, mluvčí Letiště Leoše Janáčka Ostrava. Zmiňuje situace, kdy řidiči vjíždějí před odletovou halu přes závoru, která je před samotným terminálem, aby tady zastavili, vyložili nebo naložili cestující a jejich zavazadla.

„A pro delší stání platí ceník parkoviště P1 u terminálu,“ pokračuje Pustějovská k ploše nejblíže k odletové hale. Parkování je tady také nejdražší, hodina vyjde na 50 korun, pět hodin až jeden den už za 350 korun, každý nový den pak opět 350 korun.

„Dále nabízíme odstavování aut na parkovištích P3, P4 a P5. Našim smluvním partnerům – tedy nikoliv veřejnosti – je pak vyhrazena plocha označená P2 před železničním terminálem,“ popisuje mluvčí letiště.

Parkoviště „trojka“ rozdělené na dvě části je pár stovek metrů od odletové haly, malá „čtyřka“ se nachází vedle přes hlavní příjezdovou cestu. I tady je na obou první čtvrthodina gratis, za den se účtuje 120 korun, za každý další opět 120 korun.

Cenově zajímavěji každopádně vycházejí soukromníci nabízející stání u mošnovského letiště – a to pořád na dohled od terminálu!
Parkoviště u letiště u silnice 48016 otevírá vždy tři hodiny před plánovaným odletem a jeho personál zajišťuje klientele i bezplatný odvoz k odletové hale a po návratu samozřejmě zpět k vozu. Vše za 100 korun na den, vejde se tady až 250 vozidel.

Dovolená začíná U Karlose! Tento slogan používají hned v sousedství, na parkovišti naproti známé levné benzinky ONO. „Kapacita tři sta míst, cena stovka na den a využití je momentálně třetinové,“ konstatuje šéf stání U Karlose.

„No, já mám s bídou deset procent, patnáct …“ navazuje k obsazenosti provozovatel parkoviště P21, které je od letiště nejdále u silnice I/58 (navedou tam spolehlivě ukazatele i poutače na přilehlý a vyhlášený stánek s grilovanými kuřaty Křup, křup!). Momentálně se zde potýkají s omezením příjezdu kvůli rozkopanému průtahu Mošnovem. Což by se mělo ve druhém červnovém týdnu změnit: Komunikace bude zprovozněna.

Stání na „jednadvacítce“ stojí stovku na den (osm dní = osm stovek, deset dní = tisícovka, čtrnáct dní = čtrnáct set korun). Klienti cestovek Firo Tour a Bonton mají po předložení voucheru slevu.

„Je to práce, kdy musí být člověk pořád v dosahu a moc si neodpočine. V létě neexistuje vzít si volno a odletět si někam pryč,“ dodává provozovatel parkingu P21.

Přehled parkovišťP1 – 15 minut zdarma, jedna hodina 50 Kč, pět hodin až jeden den 350 Kč, každý další den 350 Kč
P3 a P4 – 15 minut zdarma, jeden den 120 Kč, každý další den 120 Kč
P5 – jedna hodina 30 Kč, jeden den 240 Kč, každý další den 240 Kč
Parkoviště u letiště – 100 korun na den
Parkoviště U Karlose – 100 Kč na den
P21 – 100 Kč na den, osm dní 800 Kč, deset dní 1000 Kč, čtrnáct dní 1400 Kč