Budovu koupila v roce 2008 vězeňská služba za 29 milionů korun. Stát zde plánoval vybudovat věznici lehčího typu a detenční ústav. Zařízení by městu s vysokou nezaměstnaností přineslo okolo stovky pracovních míst.

Z plánů na vznik věznice však před měsícem sešlo. Investici ministerstvo spravedlnosti odložilo na neurčito kvůli nedostatku peněz.

„Cílem protestu bylo hlavně upozornit na to, jak vláda hospodaří s našimi penězi. Jde o to, že není ani 29 milionů, ani nevznikla pracovní místa," řekl iniciátor protestní akce Kamil Filgas.

Na vyvěšení transparentu se podílelo osm mladých lidí. Ke skupině nespokojených se však přidávají další. Transparent nad vchodem do budovy visel dvanáct hodin, než jej sundal správce.

„Vidnava je bohužel v úpadku už několik let a vláda na zdejší region kašle. Zrušili zde výchovný ústav, kde bylo čtyřicet pracovních míst, zrušili nám spojení vlakové spojení. To se promítá i na kupní síle. Maloobchodníkům klesají tržby. My, kteří tu žijeme, to vidíme," poznamenal Filgas.

Z města podle jeho slov odchází mladí lidé. Neseženou zde zaměstnání. „Generace lidí, která by tu měla zakládat rodiny, se stěhuje pryč a rodiny zakládá jinde. Myslím si, že Vidnava začne do dvaceti, třiceti let masivně vymírat," netají skepsi Filgas.

O koupi bývalého kněžského semináře ve Vidnavě se od února zajímá také policie. Trestně stíhá bývalého ředitele vězeňské služby Luďka Kulu a někdejšího ekonomického náměstka ministerstva spravedlnosti Františka Steinera. Policie je viní z toho, že museli při koupi budovy vědět, že na její rekonstrukci nemá stát peníze.

V souvislosti s touto kauzou policie v minulých dnech vyslýchala i bývalého premiéra Mirka Topolánka a ministra financí Miroslava Kalouska. „Ten barák nikdo neukradl, je ve vlastnictví státu a hovořit v tomto případě o způsobené škodě je holý nesmysl, který mi nejde do hlavy," citoval ministra krátce po výslechu deník Právo.

Z bývalého kněžského semináře ve Vidnavě měl vzniknout detenční ústav a věznice mírnějšího typu. Práci zde mělo najít okolo stovky lidí. Zřízení věznice stát několikrát odložil, naposledy letos v polovině října.

Poslední rozhodnutí státních úřadů zklamalo i starostku Vidnavy Evu Pavličíkovou. „Občané i já jsme se těšili, že ve Vidnavě vzniknou pracovní místa, jejichž počet se bude postupně rozšiřovat. Víceméně jsme s tím počítali. Zklamání je obrovské, zvláště v době, kdy se zde zavírají podniky," řekla letos v říjnu Pavličíková.