Ostravští kriminalisté řeší další dva případy podvodu, kdy zatím neznámí pachatelé vydávající se za vojáky od svých obětí vylákali celkem přes milion a půl korun.

Případy jsou si velmi podobné.

V polovině minulého roku se obětí stal manželský pár (žena ročník 1964, muž 1961), který uvěřil slibům neznámého člověka.

Ten přes sociální síť navázal kontakt s ženou a vydával se za amerického vojáka z Afghánistánu. Zřejmě na ni zapůsobil legendou, že je sám na výchovu syna, pro kterého potřebuje peníze a k tomu nemá ani partnerku.

„Neznámý muž požádal opakovaně o větší obnos peněz, aby mohl se svou profesí skončit a vrátit se domů za svým synem. Jako odměnu ženě následně slíbil zlaté pruty,“ uvedla mluvčí policie Eva Michaliková s tím, že poškozená si nejdříve sjednala u banky první půjčku přes 200 tisíc, kterou mu společně s manželem poslali.

Voják měl ale větší nároky a potřeboval peněz víc.

„Proto si i manžel od poškozené ženy vyřídil u banky úvěr a opakovaně na podvodnický účet zaslali nakonec přes 500 tisíc korun. Poslední komunikace mezi vojákem a podvedenou ženou byla, že platby došly a už je na cestě do ČR i se zlatými pruty, ale bohužel ho měli zastavit v jiné zemi,“ dodala mluvčí Michaliková.

Do dnešního dne se manželé nedočkali ani vrácení peněz, ani zlatých prutů, proto se rozhodli věc oznámit na policii.

„V dané věci komisař 8. oddělení obecné kriminality zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod. V případě zjištění a dopadení pachatele hrozí trest odnětí svobody až na 5 let,“ popsala dále policejní mluvčí s tím, že se nejedná o jediný případ, který kriminalisté v těchto dnech zadokumentovali.

„Na konci minulého týdne oznámila na policejní služebnu 69letá žena, že nalétla zřejmě podvodníkovi „vojákovi“ pod pseudonymem Ronaldo a opakovaně mu poslala peníze na požadovaný účet. Celkem přišla téměř o milion korun,“ uvedla mluvčí.

Okolnosti těchto případu nyní kriminalisté prověřují.

„Znovu apelujeme na veřejnost, buďte velmi obezřetní. Neznámá osoba přes sociální síť vyvolává u svých obětí soucit a lítost, vytvoří si důvěru a následně se snaží vylákat peníze. Je to velmi dobrý manipulátor, který dokáže oběti přesvědčit o dostat je na svou stranu. Jediným jeho cílem jsou peníze,“ dodala Michalíková.