Lenka Poláčková se proslavila ještě pod jménem Vacvalová vystupováním v televizi, působila jako herečka a moderátorka. Její velkou vášní je sport a v průběhu let si získala mnoho fanoušků svými ultramaratonovými výkony. Kilometry, které naběhala, proměnila na peníze vybrané pro zdravotnické zařazení.

Alpské terény jí už ale nestačily, a proto se s manželem a fotografem Janem Poláčkem, který ji na jejich cestách doprovází, vydala do Himálají. Cílem bylo zdolat nejvyšší horu světa - Mount Everest. Samotná příprava na výstup trvala několik měsíců.

Expedici v Himálajích začala dvojice 8. dubna 2024. Jejich domácím prostředím se na několik týdnů stal Everest Base Camp, odkud se společně vydávali na aklimatizační výstupy do vyšších táborů. Z těch se poté vraceli do základního tábora. Na jejich cestě při vrcholovém útoku, která začala 16. května v 11 hodin večer nepálského času, je doprovázeli šerpové Prakash a Sona. Prakash v současné chvíli drží rychlostní rekord na osmitisícovku Čo Oyu, kterou zdolal za 12 hodin a 35 minut.

Třetí květnový víkend se čtveřice ocitla ve třetím výškovém táboře - v 7100 metrech nad mořem. Pak se přesunula do Jižního sedla, které se nachází ve výšce 7906 metrů, kam se Poláčkovi dostali bez pomocného kyslíku. V úterý začal jejich finální výstup na vrchol, kterého manželé dosáhli 21. května v 10.30 Newfoundlandského standardního času. Lenka navíc na vrchol vystoupala bez pomocného kyslíku, a je tak první Slovenkou, která tímto způsobem dosáhla vrcholu Everestu.

V posledním týdnu dosáhla Everestu i slovenská horolezkyně Lucia Janičová, která vrcholu s použitím pomocného kyslíku dosáhla na Den matek 12. května 2024. Prvním Čechem, který zdolal nejvyšší horu, je ostravský horolezec Leopold Sulovský, jenž na vrcholu Mount Everestu stanul 17. května 1991 v 16.25 hodin.