Jeden takový projekt se ocitl v hledáčku ostravské policie. Jmenuje se Dopřej léčbu. Nedohledatelní organizátoři tvrdí, že shání peníze pro konkrétní onkologicky nemocné děti, mladistvé i dospělé. Nechybí smutné příběhy, které jsou však jen velmi krátce a téměř obecně popsány. U každého je fotografie daného člověka, často ležícího na posteli, se šátkem na hlavě, ti nejmenší drží v rukou plyšáky.

Zdroj: Repro: Deník

Webové stránky ale budí pochybnosti. Zejména tím, že jako jediný kontakt slouží e-mailová adresa. Je zde sice uvedena i fyzická adresa, a to na Sokolské třídě v Ostravě, zde se ale Deníku společnost najít nepodařilo. V objektu mají oficiální sídlo desítky firem a oslovení lidé v domě o projektu Dopřej léčbu nic nevěděli.

Odcizené fotografie

Ještě závažnější je zjištění, že některé fotografie lidí u jednotlivých příběhů pocházejí z jiných serverů, ale také například z fotobanky, kde se dají zakoupit. Deník to zjistil po nahrání fotografií do programu, jež dokáže snímky identifikovat. Použít lze stránku images.google.com, kde lze danou fotografii nahrát nebo vložit její zkopírovanou adresu.

Co chtějí

K projektu Dopřej léčbu je na webových stránkách doprejlecbu.cz mimo jiné uvedeno: „Projekt Dopřej léčbu je nezávislý projekt, který se zaměřuje na pomoc mladistvým a dětem v průběhu léčby s onkologickým onemocněním. Vybírá si vždy jednotlivce, kterým schází finanční prostředky k tomu, aby mohli podstoupit léčbu.“ Příspěvky lze posílat na bankovní konto uvedené na webových stránkách nebo naskenováním na webových stránkách QR kódů. Na výběr jsou QR kódy na částky 500, 1000, 1500 a 2000 korun.

Policistům se naštěstí podařilo většinu transakcí zastavit. Je to i zásluha Daniela Kociána (vlevo) a Daniela Zelníčka.
Velké štěstí muže v Ostravě. Podvod s bitcoinmatem nevyšel, pomohli svědci

Po zaslání by dárci měli obdržet upomínkový předmět, ručně vyrobené srdíčko, které zhotovili handicapovaní a sociálně znevýhodnění občané. „Pomáháme taky zdravotně postiženým a sociálně znevýhodněným lidem, kteří nemohou najít zaměstnání. Aby si vydělali alespoň na živobytí a důstojný život, tak u nás ručně vyřezávají upomínková srdíčka. Za finanční podporu dostanete od nás ručně vyrobené srdce jako dárek,“ uvádí se na webových stránkách doprejlecbu.cz.

Oznámení o podvodu

Ostravští policisté již přijali oznámení týkající se zmíněného projektu. Přesněji řečeno šlo o podnět, zda se nejedná o podvod.

Ilustrační foto.
Další varování z Ostravy. Než podvodníci udeří, zjistí si o vás vše potřebné

„Policisté přijali podnět o možném podezření z podvodného jednání jedné firmy z Ostravy, zabývající se výběrem finančních prostředků pro nemocné osoby. Oznámením jsme se zabývali, zjišťovali všechny okolnosti, kdy jsme prozatím nezjistili skutečnosti prokazující spáchání protiprávního jednání naplňující skutkovou podstatu trestného či přestupkového jednání. Spisový materiál byl z výše uvedeného důvodu uložen. V případě zjištění nových skutečností, například oznámení od poškozených osob, není vyloučeno, že v šetření budeme pokračovat,“ uvedla Eva Michalíková z moravskoslezské policie a dodala: „Opět připomínáme veřejnosti, pokud se rozhodnete věnovat peníze pro účely sbírek, charit či jakýchkoliv dobročinných akcí, ověřte si pravost společnosti či organizace.“ V případě jakýchkoliv pochybností o osudu odeslaných peněz se lze obrátit na linku 158.

Deník na uvedenou e-mailovou adresu na stránce doprejlecbu.cz zaslal dotazy. Provozovatel zatím nereagoval.