Nová kapitola Jatek začíná. Kdysi byly místem, kde se porážel dobytek, brzy tam mají lidé žasnout nad současným uměním. Do té doby je tam na programu nabitý bezplatný program pro veřejnost. V uplynulých dnech byl totiž objekt po přestavbě úspěšně zkolaudován.

Nabitý měsíc odstartuje hned v pondělí 16. května, kdy budou Jatka v 17 hodin slavnostně předána městu a uskuteční se vernisáž dvou připravených výstav. První nese název Reaktivace: městská jatka a jejich okolí a návštěvníkům přiblíží historii objektu i vizi nové městské čtvrti, která zde postupně vzniká. Druhá výstava přiblíží práci samotného polského architekta Roberta Konieczného z katovického studia KWK Promes, který proměnu Jatek navrhl. Zaměřená bude na jím vytříbený architektonický styl tzv. moving architecture.

Tetování příslušníků vězeňské služby zachycené při jednáních u Krajského soudu v Ostravě.
Pistole, pouta a kérky! Podívejte se na galerii tetování dozorců z Ostravy

Po celý měsíc tam ale mají lidé proudit zejména na samotnou prohlídku objektu, který je po rekonstrukci záměrně dosud zcela prázdný, Galerie Plato se do něj začne stěhovat až posléze, činnost má zahájit v září. Na všechny doprovodné aktivity mimo samotnou prohlídku je z kapacitních důvodů nutné se rezervovat, formulář zájemci naleznou na webu města a Galerie Plato.

Nahlédnout do prostor, které jsou moderní a historické zároveň, budou mít lidé i prostřednictvím televize, v pátek 20. května se přímo z Jatek budou vysílat pořady České televize Dobré ráno a Sama doma. Tento den bude pro Jatka vůbec perný, večer uzavře program Okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu s názvem Jatka už se nevybulí, který reflektuje jejich kdysi nejistou budoucnost i skutečnost, že při stavbě se zjistilo, že je budova nakloněná na jednu stranu. Program v Jatkách potrvá až do 10. června. Jejich přestavba v moderní výstavní prostory s otevíracími průchody začala v dubnu 2020 a stála 190,8 milionu korun bez DPH.

K TÉMATU

Doprovodný program v budově Jatek

Pondělí 16. 5.

17.00: slavnostní předání stavby, vernisáž výstav

Úterý 17. 5.

15.00: komentovaná prohlídka pro studenty architektury

17.00: debata s architektem Robertem Konieczným

Středa 18. 5.

8.30: prohlídka budovy pro školy

10.30: prohlídka budovy pro školy

14.00: prohlídka budovy pro hotelové služby

17.00: komentovaná prohlídka s ředitelem Galerie Plato Markem Pokorným

Pátek 20. 5.

9.00: ranní káva a prohlídka s primátorem Ostravy Tomášem Macurou

15.00: komentovaná prohlídka s historiky a památkáři

17.00: komentovaná prohlídka s historiky a památkáři

19.00: Jatka už se nevybulí! (večer Okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu)

Víkend 21. až 22. 5.

10.00: speciální prohlídky pro rodiny s dětmi (oba dny)

Měsíc otevřených dveří v budově Jatek (21. 5. až 10. 6.)

Pondělí – pátek: 14 – 18 hodin

Sobota – neděle: 10 – 18 hodin