„Letos uplynulo osm set let od sestavení prvního betléma, který v roce 1223 sestrojil nebo nechal sestrojit František z Assisi,“ vysvětloval někdejší místecký farář a současný biskupský vikář Daniel Vícha. Připomněl, že zmíněný světec je také patronem ekologie. A právě péče o životní prostředí se stala náplní činnosti biskupského HUBERTa na Hukvaldech.

Losování soutěže „zero waste“ betlémů vybralo za vítěze ZŠ z Fryčovic na Frýdeckomístecku, Slavkova na Opavsku a Lubiny na Novojičínsku. Jejich třídy si budou moci vybrat libovolný vzdělávací program v HUBERTu.

Ve Stonavě se v sobotu konala tradiční Hubertova slavnost, včetně polní mše u kapličky zasvěcené sv. Hubertovi.
Průvod, mše i zábava. Podívejte se, jak vypadala Hubertova slavnost ve Stonavě

Daniel Vícha upozornil, že dětské výtvory mohou obdivovat lidé bezplatně ve vestibulu biskupství v sobotu 30. prosince v době od 13 do 15.30 hodin a pak ve středu 3. a ve čtvrtek 4. ledna od 9 do 15 hodin.

„Jsou opravdu povedené! Děti použily přírodniny i věci, co by jinak skončily v popelnicích. Hojně jsou tak zastoupeny v betlémech postavičky z rolí od toaletního papíru nebo kartonů od vajíček. Dále z korkových zátek lahví i dřívek z nanuků. Milý je i betlém ze skořápek ořechů a dýňových semínek od žáků čtvrté třídy ZŠ Čeladná,“ doplnil biskupský vikář.

Nový biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David byl během slavnostní mše uveden do své funkce, pro niž ho vybral papež František, 31. srpna 2023, Ostrava. Arcibiskup a apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo.
Katedrálu v Ostravě zaplnili věřící, papežský nuncius jmenoval nového biskupa

Tajným tipem redakce Deníku pak se stal zcela originální betlém žáků I. A ze ZŠ Vítkov, za jehož základ posloužila pánev wok, postavy vznikly z kuchyňského náčiní jako jsou otvírák, lžička a vykrajovadlo, jesličky jsou ze struhadla, slámu nahradila drátěnka na mytí nádobí a na ocas betlémské hvězdy byla použita obracečka.