Je jednou ze čtyř, které v kraji fungují. Řeč je o opavské protialkoholní záchytné stanici (PZS), která sídlí v areálu psychiatrické nemocnice a funguje zde už více než třicet let. Nad její budoucností se však vznáší otazník.

Důvod? Nová vyhláška Ministerstva zdravotnictví, která navazuje na protikuřácký zákon a má vejít v platnost 1. listopadu 2018. Ta provozovatelům PZS přikazuje učinit několik výrazných změn. Týkat se mají stavebních úprav interiéru záchytek, v místnostech se například musí nainstalovat signalizační zařízení, prostřednictvím něhož si bude moci klient přivolat personál.

Počty zaměstnanců se mají zvýšit, přítomen bude mimo jiné vždy lékař s vhodnou atestací. PZS obdrží statut zdravotnické služby a kromě opilců by zde měli být nově přijímání i lidé pod vlivem drog. Pro některé PZS v České republice to však může znamenat jejich úplné zrušení.

A stranou nezůstává ani ta opavská. „Situace v Opavě je složitá, neboť prostory PZS jsou nevyhovující. A nabízí se otázka, zda je vůbec možné je upravit tak, jak přikazuje vyhláška. Pokud ano, bylo by to opravdu velmi drahé, snížil by se tím například počet lůžek.

My jsme o této situaci informovali zřizovatele opavské PZS, kterým je Moravskoslezský kraj,“ uvedl mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl.

Právě Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje opavskou záchytku provozuje. „Zatím neumíme říct, jak se to bude dále vyvíjet. Koncem roku proběhne v Praze setkání provozovatelů PZS za účelem změny vyhlášky.

Snaha o podání podnětu k její úpravě už se začíná rýsovat,“ vyjádřil naději nad zachováním opavské záchytky Lukáš Humpl.

DODRŽET PRAVIDLA JE NEREÁLNÉ

Krajský úřad Moravskoslezského kraje provozuje kromě té opavské také záchytku v Karviné. Podle slov náměstka hejtmana pro zdravotnictví Martina Gebauera je vyhláška nepovedeným dofatkem k zákonu, který nebyl konzultován s nikým kompetentním.

„Všichni věříme v novelizaci nebo ve schválení vyhlášky, změkčující současné stanovisko. Za nynější podoby by asi musela být ukončena činnost některých PZS, protože neexistuje reálné řešení k dodržení této vyhlášky,“ nechal se slyšet Martin Gebauer.

Opavská protialkoholní záchytná stanice (PZS) je jednou ze čtyř, které v kraji fungují. Každoročně jí projde asi osmistovka lidí.
Největší nápor klientů na záchytce bývá při úplňku

MINISTERSTVO: VYHLÁŠKA BYLA DISKUTOVÁNA

Podle vyjádření Ministerstva zdravotnictví je ale všechno v naprostém pořádku. „Vše bylo prodiskutováno s odborníky i kraji, které jsou zřizovateli záchytných služeb. Zásadní připomínky byly s kraji řádně vypořádány. Informace o tom, že by mělo mnoho PZS svou činnost ukončit, Ministerstvo zdravotnictví nemá,“ uvedla naší redakci mluvčí Ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Vyhláška prý reaguje na fakt, že donedávna nebyly podmínky pro fungování záchytek vůbec uzákoněny. „Ve chvíli, kdy je ale zákon definoval, musí následovat prováděcí předpisy. Úprava zohledňuje i doporučení ombudsmanky a rozsudek Evropského soudu pro lidská práva.

Konkrétně veřejná ochránkyně práv vydala v roce 2014 zprávu, týkající se zajištění bezpečnosti a soukromí osob umístěných v PZS. Co se pět let starého rozsudku týká, jde o případ, ve kterém soud shledal porušení v souvislosti s použitím omezovacích prostředků na stěžovatele v záchytné stanici,“ dodala Štěpánka Čechová.

Záchytka. Ilustrační foto.
Nejlevnější záchytka v republice je v Opavě. Stojí šest stovek