A touto cestou chce kráčet i město Opava. „Jezdím často na hudební festivaly a tam už je to prakticky běžná záležitost. Dříve se povalovaly plasty všude možně, lidé po nich šlapali, ekologie nulová. Určitě vítám iniciativu města, že chce také vratné kelímky zavést. Zpočátku to možná bude třeba pro starší generaci nezvyk, ale až si to, jak se říká, sedne, bude to fajn,“ míní například Petra Breierová.

Poprvé bude vše v praxi vyzkoušeno na akci Město vítá léto, která se uskuteční v parku za Slezankou 21. a 22. června. Radnice objednala celkem 20 tisíc kelímků. „Lidé, kteří si budou kupovat nápoje, zaplatí zálohu. Město bude dodávat čisté kelímky, odebírat špinavé. Specializovaná společnost je pak bude odvážet na zvláštní myčku. Nutno podotknout, že jsou stanoveny přísné hygienické i časové limity, kelímek se například musí umýt do 48 hodin od použití. Bude to zajímavé i logisticky, pro prodejce to bude novinka. Pokud se projekt osvědčí, chtěli bychom v něm pokračovat i na vánočních trzích,“ říká vedoucí odboru Kancelář primátora města Jana Foltysová.

A dodává: „Kelímky si zatím budeme půjčovat, do budoucna chceme mít vlastní.“

Systém tedy bude fungovat stejně jako všude jinde. Návštěvník akce zaplatí zálohu na kelímek a konzumuje nápoj. Kelímek si pak může ponechat, když ne, bude mu záloha vrácena. I zde se však objevuje jistá vada na kráse. „Byli jsme překvapeni legislativou. Ta říká, že do již použitého kelímku nesmí být opětovně naléváno, protože nemůže dojít ke kontaktu s výčepem, takže zákazník obdrží vždy nový obal. Toto my bohužel neovlivníme, už se to ale údajně na příslušných místech řeší. Do budoucna by kelímky mohly sloužit i jako prezentace města, budou na nich motivy slezské metropole a podobně,“ konstatuje opavský primátor Tomáš Navrátil.

Na akci Město vítá léto se letos představí Yo Yo Band, Xindl X, Poetika, Věra Martinová a Michal Hrůza.

Ilustrační foto.
Černé skládky na Opavsku? Je to boj s větrnými mlýny