V opavské Bredě bylo v úterý odpoledne rušno. Slezská metropole se totiž stala dalším městem, ve kterém se organizátoři rozhodli uspořádat casting na soutěž krásy Česká Miss 2017.

Už před čtrnáctou hodinou, která byla stanovena jako začátek celého castingu, se kolem místa „klání" začali shlukovat první zvědaví přihlížející. V Bredě vyrostlo přehlídkové molo, nechybělo ani zázemí pro soutěžící a místo pro osmičlennou porotu. V té kromě ředitelky České Miss Evy Čerešňákové zasedla třeba také Česká Miss Earth 2011 Šárka Cojocarová z Bruntálu.

Ze dvaačtyřiceti přihlášených přijelo do Opavy bojovat o korunku krásy pětadvacet dívek z celého Moravskoslezského kraje.

Jednou ze soutěžících byla také jednadvacetiletá Jitka Turčínková z Vítkova. Casting na Českou Miss neabsolvovala poprvé. „Byla jsem na něm už jednou jako osmnáctiletá, tehdy jsem však dále nepostoupila. Asi před třemi lety jsem se pak zúčastnila ještě soutěže Miss Nový Jičín, kde jsem se dostala do finále," přiblížila Jitka Turčínková.

Má ráda sport, literaturu, divadlo, modeling, hraje na flétnu a baví ji práce s dětmi. Což svědčí i o jejím povolání pracuje jako učitelka v mateřské škole. „Přihlásila jsem se, protože cítím, že mi v životě pořád něco chybí. Moje práce mne sice naplňuje, ale stále si říkám, že bych chtěla dosáhnout i něčeho víc," přiznala Jitka Turčínková důvody, proč se do České Miss přihlásila.

Na casting se připravovala jen okrajově. „Zkusila jsem si dát dohromady otázky, na které by se mě asi mohli v rozhovoru ptát. Jinak nic zvláštního. Budu se snažit být sama sebou a chovat se a vystupovat přirozeně," doplnila Jitka Turčínková.

Město Krnov přijela reprezentovat Karina Marešová. Obě soutěžící se nakonec probojovaly do jedenáctky dívek, předstoupily před porotou ve třetím kole castingu. Ale nepředbíhejme.

Během odpoledne bylo avizováno, že letošní první kolo castingů na Českou Miss 2017 je jiné než předchozí. Dívky se v něm totiž porotě představují v oblečení, které je pro ně charakteristické a ve kterém se cítí dobře. Navíc musí porotu také něčím zaujmout, k čemuž jim slouží patnáctivteřinový limit.

A ani opavský casting nebyl výjimkou. Přihlížející tak mohli spatřit dívky v kalhotách i sukních, šatech, vysoké podpatky tu a tam vystřídaly obyčejné tenisky. Některé soutěžící se snažily porotu oslnit zpěvem, jiné vtipem a jedna dívka dokonce namísto mluveného slova stepovala.

Druhé kolo castingu lahodilo očím zejména přítomných pánů. Nejednalo se totiž o nich jiného než o tradiční promenádu v plavkách. Na základě těchto dvou kol čekal porotu nelehký úkol, a sice vybrat jedenáct soutěžících, které postoupí do závěrečného třetího kola.

„Nebylo to vůbec snadné, protože se tady v Opavě sešlo opravdu mnoho krásných dívek. Původně jsme jich chtěli vybrat pouze deset, ale nakonec jsme se dohodli na konečném počtu jedenáct," komentovala ředitelka České Miss Eva Čerešňáková.

Tato jedenáctka soutěžících pak před porotu postupně usedala do „horkého křesla". Otázky byly různé. Někteří porotci se zajímali, proč by se právě ta či ona dívka měla stát novou Českou Miss, řešila se dosavadní zkušenost soutěžících s modelingem, charita, ale padlo třeba i obyčejné „Jak se dnes máš?". Ačkoli dívky před porotou působily sebevědomě, nešlo si nevšimnout, jak si některé z nich po opuštění pódia oddechly.

Ačkoli Jitka Turčínková ani Karina Marešová nakonec v Opavě do semifinále České Miss 2017 nepostoupily, mají ještě jednu šanci. Pokud je budou dostatečně podporovat lidé na sociálních sítích, mohou jim v hlasování místo v pokračování soutěže ještě zajistit.