Jedním z prvních, kdo se o úmrtí oblíbené herečky dozvěděl, byl její blízký kamarád Emanuel Staněk. Zkušený lékař ze Šternberka se s ní seznámil v mládí díky svojí kamarádce Silvii, sestře Hany Maciuchové. Právě od ní se smutnou zprávu v úterý večer dozvěděl.

„Vyrazilo mi to dech. Věděl jsem, že její zdravotní stav je vážný, ale i tak mě to zaskočilo. Ještě o Vánocích jsme si přáli přes telefon, byla jako vždy veselá,“ svěřil se Deníku roztřeseným hlasem.

Osobně se Emanuel Staněk a Hana Maciuchová setkali naposledy loni na podzim u něj na chalupě. Ani tam na sobě nedala znát vážnou nemoc.

„V minulosti nám uváděla výstavu v Muzeu umění Olomouc. Plánovali jsme další, kvůli protiepidemickým opatřením to ale nevyšlo. Domluvili jsme se, že ji slavnostně zahájí, jakmile se ta opatření uvolní,“ řekl Staněk, který se s herečkou setkával vždy, kdy to jen bylo možné. Ve Šternberku, v Olomouci i v Praze.

„Byla citlivá, velmi sečtělá, měla ráda legraci. Na to, jaká byla hvězda, vystupovala velmi skromně,“ zdůraznil absolvent olomouckého Gymnázia Hejčín.

Když on na tuto školu nastoupil, Hana Maciuchová tamtéž zrovna odmaturovala.

Skromná, na nic si nehrála

Smutek ze ztráty významné osobnosti Olomouckého kraje je znát i v ulicích Šternberku, kde se Hana Maciuchová 29. listopadu 1945 narodila a prožila prvních pár let. Na radnici visí smuteční prapor, před místním kulturním domem vzniklo pietní místo, kam lidé nosí květiny nebo svíčky.

„Paní Maciuchová byla vždy srdečná a milá. Když jsem jí přál nebo posílal SMS s dotazem, jak se má, vždycky odepsala „Milý pane starosto Orsáčku…“,“ usmál se při vzpomínce na držitelku čestného občanství města Šternberku jeho starosta Stanislav Orság.

Jako rodačka na Šternberk nikdy nezanevřela, vždy se snažila město propagovat, ráda se vracela.

„Kdykoliv jsem jí zavolal, k něčemu ji potřeboval, třeba když jsme uvažovali o akci pro děti nebo pamětníky, tak souhlasila. Na nic si nehrála. Skromná paní, žádná primadona,“ pokračoval smutným tónem Orság.

Herečka Maciuchová několikrát vystoupila v místním kulturáku, její velký sen se už ale bohužel nesplní.

„Přála si, aby měla své představení na Šternberském kulturní létu pod hvězdami,“ prozradil starosta.

Divadlo, kde začínala

Na vynikající herečku vzpomíná i Moravské divadlo Olomouc (MDO), kde Hana Maciuchová odstartovala svoji hereckou kariéru. Profesní život pak spojila především s pražským Divadlem na Vinohradech, ale na Hanou se vracela jako host.

„Zahrála si v inscenacích Zdravý nemocný a Mnoho povyku pro nic. V roce 2012 se představila na olomouckém jevišti v monodramatu Žena Vlčí mák,“ připomněli zástupci MDO na svém webu.

Fanoušci mohou na herečku zavzpomínat ve čtvrtek a v pátek ve foyer divadla na Horním náměstí, vždy od 9 do 16 hodin.

K dispozici bude kondolenční kniha. Vzhledem k protiepidemickým opatřením smí dovnitř maximálně dvě osoby najednou, nutností jsou rozestupy i ústa a nos zakryté rouškou či respirátorem. V místnosti nelze zapalovat svíčky.

Jedna z nejvýznamnějších našeho města

Olomoucký primátor Miroslav Žbánek vyjádřil lítost prostřednictvím sociálních sítí.

„Právě mě hluboce zasáhla zpráva o odchodu jedné z nejvýznamnějších žen našeho města a pro mnohé i žena jejich života. Můj malý Kuba ještě nerozumí tomu, proč má teď táta hajnej slzy v očích a že naše milovaná a prostořeká Anče už se na nás bude usmívat jen z obrazovky,“ reagoval odkazem na známé Krkonošské pohádky.

Smutek vyjádřili také zástupci olomouckého Divadla na Šantovce. Hana Maciuchová zemřela přesně rok od účasti na slavnostním galavečeru, kterým zde vyvrcholila divadelní sezona.

„Byla to první herečka, která u nás vystoupila. Paní Maciuchovou považujeme za srdeční záležitost. Pro nás mimořádně důležitá herečka, na kterou jsme se vždy těšili,“ neskrýval zármutek Petr Hlávka, ředitel Divadla na Šantovce.

Hana Maciuchová ztvárnila nespočet divadelních, televizních a filmových rolí. Zazářila například v Ženě za pultem, Nemocnici na kraji města či Dynastii Nováků, z novější tvorby nechyběla v seriálu Ulice či filmu Tátova volha.

Mimo jiné byla čestnou prezidentkou festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio v Olomouci a také patronkou olomoucké Základní školy Svatoplukova. Zemřela ve věku 75 let.