„V médiích zmíněná Češka, která se vrátila z Itálie, je má kolegyně. Přijela a normálně se vrátila do práce. Až poté byla umístěna do domácí karantény,“ řekla Deníku její znepokojená spolupracovnice.

Hygienici proto nabádají, aby je neprodleně kontaktovali všichni, kteří se z postižených míst vracejí (čísla jsou uvedená níže).

Online reportáž

Jinak je ale zbytečné propadat panice. „Zatím se skutečně jedná jen o vhodná preventivní opatření v oblasti hygieny a žádné další kroky nejsou nutné,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová.

DEZINFEKCE DOŠLA

Pokud potřebujete poradit v souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru, je občanům k dispozici infolinka Státního zdravotního ústavu, která má číslo: 724 810 106. Linka je v provozu denně od 9 do 21 hodin. Lidé, kteří se vracejí z postižených oblastí, by měli kontaktovat krajskou hygienickou stanici v Ostravě na číslech 595 138 118 nebo 595 138 119, kde budou informováni o dalším postupu.

Hygienické pomůcky a dezinfekční přípravky se proto v posledních dnech, mnohdy i vedle trvanlivých potravin, staly nedostatkovým zbožím nejen v lékárnách, ale i drogeriích.

„Hygienické zboží a zejména dezinfekční přípravky jsou teď značně nedostatkové zboží. Jestli hrozí vyprodání? To je otázka na dodavatele, každopádně poptávka je velmi zvýšená,“ uvedla prodavačka z pobočky drogerie DM v ostravském Foru Nová Karolina.

„Mýdla ještě jsou, ale dezinfekční gely se ve čtvrtek zcela vyprodaly,“ informovala prodavačka drogerie Rossmann v Nádražní ulici v centru města. Dlouhodobě nedostatkovým zbožím jsou také roušky v lékárnách a například účinnější respirátory budou podle ředitele firmy Canis k dispozici možná až v květnu.

ZVÝŠENÁ OPATŘENÍ

V těchto dnech nechává na pokyn hygieniků dezinfikovat Dopravní podnik Ostrava interiér všech svých vozidel. „Dostali jsme doporučení, jak postupovat. Provedeme dezinfekci interiéru u všech vozidel a dále do společných prostor pro zaměstnance i cestující umístíme patřičné dezinfekční prostředky,“ uvedl generální ředitel dopravního podniku Daniel Morys.

Hygienické pomůcky a dezinfekční přípravky mizí z lékáren a drogerií. Důvod je dnes každému jasný. Krajská hygienická stanice v Ostravě opakuje, že základem ochrany před koronavirem je zvýšená dezinfekce rukou. A to jak doma, tak i na společenských a kulturních akcích či ve veřejných budovách. „Vydali jsme doporučení častěji dezinfikovat toalety, více uklízet na pokladnách a podatelnách, kde dochází ke styku s lidmi,“ řekla Deníku ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová.

Také v nemocnicích nyní lidé naleznou dezinfekční přípravky v podstatě na každém rohu. „Dávkovače dezinfekčních prostředků máme rozmístěny prakticky v každé místnosti, v pokojích a předpokojích lůžkové části, před vstupy na lůžková oddělení, před jídelnou, v ambulancích a na řadě dalších míst,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová.

Fakultní nemocnice je nově vybavena i jednorázovými voděodolnými ochrannými plášti, pro personál má k dispozici speciální respirační masky s výdechovými filtry a bez těchto filtrů i pro pacienty.

„Samozřejmostí jsou roušky, speciální obleky a další ochranné pomůcky. Provoz nemocnice se v takovýchto situacích řídí pokyny ministerstva zdravotnictví, hlavního hygienika, epidemiologů a krajské hygienické stanice,“ dodala Petlachová.

ČESKO JE PŘIPRAVENÉ

Přestože je zatím na místě jen zvýšená hygiena, je země připravena na situaci, kdy by se u nás objevil první případ koronaviru. „V takovém případě okamžitě aktivujeme pandemický plán,“ řekl Deníku mluvčí ministerstva zdravotnictví David Šíma s tím, že po celé republice je na infekčních odděleních možné využít až tisíc lůžek.

„Pokud by se začalo onemocnění šířit, lze podle zákona o ochraně veřejného zdraví zakázat různé veřejné akce, uzavřít školy, kina, divadla, popř. veřejnou dopravu a další místa,“ řekl Šíma, podle něhož jsou však tyto úvahy zatím předčasné. „Ministerstvo zdravotnictví situaci permanentně monitoruje a vyhodnocuje rizika pro české občany.“

Koronavirus.Zdroj: Deník