Udělení statusu tržní ekonomiky by podle ocelářů zásadně omezilo možnosti evropských firem bránit se dumpingu ze strany nekalé čínské konkurence. Mohlo by to vést k rušení tisíců pracovních míst. Jen v Moravskoslezském kraji by jich prý mohlo být až 60 tisíc.

Generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek připomněl, že čínská ocel na rozdíl od evropské není vyráběna šetrně k životnímu prostředí. „Evropa by si měla hájit svou pozici ve strategickém odvětví se stovkami tisíc kvalifikovaných zaměstnanců. Měla by zabránit rostoucím dovozům ze zemí, které nejsou členy unie, nefungují na podmínkách volného trhu a navíc nesplňují technická kritéria EU," uvedl Jan Czudek.

Předseda základní organizace odborářů ArcelorMittal Ostrava Vítězslav Prak uvedl, že do Bruselu odjeli i odboráři z kunčické huti. „Od nás se demonstrace zúčastní asi 20 lidí, naši zástupci odjeli v jednom autobuse společně s kolegy z Vítkovice steel. Jeden autobus vyslali také z Třince. Uvědomujeme si, že udělení tržního statusu Číně by pro nás bylo v zásadě likvidační. Chceme zároveň vyjádřit svůj protest proti změně systému emisních povolenek, která by měla platit od příštího roku.V záasadě jde o to, že výroba u nás se i kvůli výrazným investicím do ekologie prodražuje a Čína neplní nic," dodal Vítězslav Prak.

Demonstrace se zúčastní i ředitelé hutních firem z našeho kraje.