Záchrana osob v těžce dostupných a nepřehledných terénech bývá velmi obtížná. I když se dotyčný dovolá z mobilního telefonu na tísňovou linku, nemusí být zdaleka vyhráno.

V krizové situaci si totiž řada lidí nedokáže vybavit svou polohu. Najít takového člověka pak stojí spoustu sil a zejména času, který je v té chvíli tím nejdůležitějším faktorem.

Aplikaci je možno oficiálně stáhnout na adrese: www.zachrankaapp.cz

Od dnešního dne je vše jinak. Zdravotníci i další záchranné složky získali významného pomocníka. Je jím nová aplikace pro chytré mobilní telefony nazvaná Záchranka.

V život ohrožující situaci stačí přidržet nouzové tlačítko na displeji. Tím se spustí vytáčení linky 155 a současně se z telefonu odešle zpráva, která obsahuje informace o aktuální poloze či doplňující údaje týkající se zdravotního stavu.

V provozu

„V rámci Moravskoslezského kraje je již aplikace plně funkční. Věřím, že svým dílem přispěje ke zkvalitnění a zjednodušení procesu přebírání tísňové výzvy," uvedl ředitel moravskoslezských záchranářů Roman Gřegoř a dodal: „Své opodstatnění jistě najde například při událostech ve volném terénu, například v oblasti Jeseníků nebo Beskyd, kde bývá přesná lokalizace pacienta často značný problém."

Aplikace byla vyvíjena v úzké spolupráci s krajskými záchrannými službami. „Do projektu se plně zapojila také Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje," řekl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl s tím, že projekt vznikl za podpory Jihomoravského kraje, České pojišťovny a společnosti Alfa-Helicopter.

„Budeme samozřejmě rádi, pokud by nikdo nemusel aplikaci Záchranka použít, ale buďme realisté. Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech a my věříme, že v případě nouze bude aplikace Záchranka významným pomocníkem jak pro volající, tak pro záchranáře," řekl Jan Chvojka, ředitel marketingu České pojišťovny.

Nejen poloha

Vytáčení linky 155 a odeslání polohy je provedeno stisknutím jediného tlačítka. Volající je přepojen na záchrannou službu příslušného kraje. Je-li v okamžiku volání mobilní telefon schopen zjistit přesnou polohu, odesílá ji formou datového spojení či pomocí SMS přímo do informačního systému krajské záchranné služby.

„Záchranářům pozemní i Letecké záchranné služby tak aplikace usnadní často zdlouhavé hledání přesného místa zásahu, ať už se jedná o dopravní nehodu či třeba pád cyklisty v lese," dodal Humpl s tím, že aplikace umí i další věci. Součástí nouzové zprávy je totiž nejen poloha pacienta.

„Významná může být i informace o závažných onemocněních. Tyto údaje má uživatel možnost dopředu vyplnit v rámci nastavení," vysvětlil Humpl. Aplikace nabízí také interaktivní návod pro poskytnutí první pomoci, kterou si uživatel může kdykoliv nastudovat.

„Uživatel v aplikaci nalezne také seznam nejbližších pohotovostí či lékáren. Jednoduchým přepnutím aplikace do testovacího režimu si pak každý může vyzkoušet aktivaci Alarmu nanečisto. Mobilní aplikace je dostupná zdarma pro telefony s operačními systémy Apple iOS a Google Android," doplnil Humpl s tím, že aplikace Záchranka neznamená žádnou změnu v dostupnosti linky 155. „Tuto linku je možné i nadále volat z jakéhokoliv telefonu," uzavřel Humpl.