O tom, že kopce na rozhraní okresů Bruntál a Olomouc nabízejí vhodné životní podmínky divoce žijícím šelmám, není sporu.

Po vlku obecném, kterého na podzim zachytila fotopast nalíčená místním myslivcem mezi Šternberkem a Moravským Berounem, nedávno zde po sobě zanechala stopy další psovitá šelma: šakal.

Konkrétně byl zdokumentován pohyb šakala nedaleko Mutkova a Huzové. První zmínky o šakalovi v této lokalitě začaly kolovat koncem loňského roku. A kde jinde než po hospodách. Štamgasti zde rozebírali, jak myslivci zahlédli v lesích mezi Huzovou a Dalovem šakaly.

„Před Vánocemi za dobrých sněhových podmínek jsem měl tři dny po sobě skutečně možnost pravděpodobného šakala sledovat. Ve sněhu jsem zachytil dlouhé stopní dráhy. Nebyla to liška a nebyl to vlk. Šakal má na předních nohách srostlé první dva prsty, navíc se to zvíře chovalo typicky divoce,“ popisoval své stopařské zážitky Jiří Beneš, zoolog Hnutí DUHA Olomouc.

Stopy šakal nalezené u Mutkova.Stopy šakal nalezené u Mutkova.Autor: Jiří Beneš, Hnutí Duha Olomouc

Na jednom místě, kde se zvíře podle stop ve sněhu objevilo opakovaně, proto zoolog instaloval osvědčenou fotopast. Zatím bez očekávaného záběru.

„Budu se tam vracet a věřím, že se podaří šakala zaznamenat. Mělo by to vyjít, protože pravděpodobnost jeho výskytu v této oblasti je skutečně vysoká,“ doplnil.

Jedná se o jednotlivce nebo malou skupinku zvířat. Ta byla v této oblasti poprvé pozorována v roce 2015, když pracovník odboru životního prostředí šternberského městského úřadu viděl dva šakaly u Těšíkova.

Rok nato se povedlo Jiřímu Benešovi zaznamenat šakala fotopastí mezi Dlouhou Loučkou a Rýmařovem. Původně měl „políčeno“ na rysa.

„Bylo to v létě 2016 a měl jsem velkou radost, protože snímek je kvalitní a po konzultacích s několika českými odborníky i v zahraničí není sporu o tom, že je to šakal,“ uvedl.

Zoolog také prováděl v celé oblasti od Jívové přes Šternberk po Huzovou akustický monitoring.

„Území jsem rozdělil na několik kvadrátů a v každém jsem pomocí megafonu pouštěl nahrávku šakalího vytí, a očekával jsem, pokud se v tomto území vyskytují, že se mi ozvou zpátky. Nestalo se tak,“ popisoval další experiment. Nová pozorování podle Beneše jen potvrzují, že šakalům se v oblasti mezi Šternberskem a Bruntálskem líbí.

Není vyloučeno, že by se mohli stát stálými obyvateli zdejší přírody.

„Šíření šakala na našem území je fenomén, kterému bychom chtěli přijít na kloub. Je totiž otázka, zda je způsobeno globálním oteplováním, nebo naplněností jádrové populace na Balkáně, odkud odcházejí a hledají si nová území. Snažíme se to rozklíčovat,“ sdělil Beneš.

Šakal, který má podobné životní nároky jako liška, se usadil na území České republiky v posledních letech. Loni bylo doloženo, že se zde také rozmnožuje. Kojící fenu zachytila fotopast na území bývalého vojenského prostoru Milovice, kde byl šakal v roce 2015 vyfotografován dokonce šedesátkrát.

Ochranáři přivítají každou zprávu nebo dokonce obrazové doklady o výskytu šakala obecného. Lidé mohou svá pozorováními hlásit Hnutí DUHA Olomouc pomocí e-mailu stopy@selmy.cz.