Od soboty na příští dva týdny zůstanou zavřené bary a restaurace, s výjimkou zařízení, kde si je možné jídlo odnést s sebou.

Společně se bude moci setkat nejvýše pět lidí. Děti budou smět chodit ven pouze od 8 do 16 hodin, a to pouze v doprovodu dospělého.

Děti od čtvrtých tříd výše se budou muset učit dálkově. Předseda vlády rovněž vyzval seniory starší 70 let, aby zůstali doma.

Pokud nová přísnější opatření nezaberou, vláda nevyloučila celostátní karanténu včetně uzavření hranic a omezení pohybu obyvatel země. 

Druhá vlna

Polská vláda už dříve vyzvala obyvatele, aby zůstali doma.

"Naše kroky musí být velmi rozhodné, musíme zastavit přírůstky infekce. Počty onemocnění se blíží 15.000 denně, počet obsazených lůžek přesáhl 10.000, k dispozici jich je 18.000, prohlásil předseda vlády.

Morawiecki dále řekl, že velké starosti vládě dělá rychlost, s jakou nových případů přibývá. Kabinet se obává, že bez přísnějších restrikcí by přírůstky mohly vyskočit až na 25.000 potvrzených případů denně.

K TÉMATU
Země, kde žije 37 milionů lidí, zaznamenala první případ koronaviru na svém území 4. března. Od té doby se tam infikovalo už 228.318 lidí, z nichž 4.172 zemřelo.

Polské vládě, která relativně dobře zvládla boj s pandemií na jaře, se v posledních týdnech nedaří zastavit šíření nákazy, což přetěžuje zdravotnický systém, napsala už dříve agentura Reuters. Opozice a lékaři kabinet kritizují, že v létě propásl šanci připravit se na druhou vlnu epidemie.