Naposledy nalezli těleso válcového tvaru, které připomínalo munici, v Hlučíně při stavebních pracích. Pozůstatek z druhé světové války ležel necelý metr pod povrchem půdy. Tisková mluvčí Hlučína Kristina Neničková informovala, že přivolaný pyrotechnik si munici převzal k zneškodnění.

„Okamžitě byla přivolána hlídka Městské policie Hlučín, která místo zajistila spolu s policisty z Obvodního oddělení v Hlučíně a přijel také pyrotechnik,“ informovala Kristina Neničková s tím, že právě odborník určil, že se jedná o dělostřelecký granát ráže 152 milimetrů německé výroby.

Využití městského varovného výstražného systému nebylo nutné. „Zásah proběhl velice rychle, za což patří velký dík Pyrotechnické službě Policie České republiky z expozitury Frýdek Místek,“ uzavřela Kristina Neničková.

Podle policejní komisařky Pavly Jirouškové nejsou v příhraničí tyto případy ojedinělé. Je to dáno historickými souvislostmi spojenými s naším regionem.

close Při stavebních pracích objevili v minulém týdnu v areálu firmy v Hlučíně dělostřelecký granát ráže 152 mm německé výroby. info Zdroj: Kristina Neničková zoom_in

„V návaznosti na uvedené je zapotřebí připomenout, že nejen při nálezu munice, ale i v případě podezření, že se o munici může jednat, je nutné chovat se velmi obezřetně a neprodleně přivolat policisty. Současně je potřeba mít na paměti základní bezpečnostní pravidla, a to po přivolání policistů se snažit zajistit místo, v žádném případě na předmět nesahat, nesnažit se s ním jakkoliv manipulovat a samozřejmě vyčkat příjezdu policistů a následně respektovat jejich pokyny,“ vyjmenovala Pavla Jiroušková.

Pyrotechnická služba letos slaví významné výročí, a sice 80 let. V oblasti Moravskoslezského kraje nejčastěji potkáte pyrotechniky z expozitury dislokované ve Frýdku-Místku, jejichž hlavní náplní je likvidace nalezených výbušnin a munice. Šestici frýdeckomísteckých pyrotechniků velí Marek Němec.

„Naše expozitura operuje zejména v oblasti Moravskoslezského kraje, avšak zasahujeme také v Olomouckém a Zlínském kraji. Největší spektrum výjezdů však zahrnují nálezy nevybuchlé munice z druhé světové války,“ sdělil Marek Němec. Výjimkou nejsou ani nálezy munice z první světové války nebo naopak nálezy poválečné munice.

„Nejčastějšími nálezy munice jsou druhoválečné nálezy sovětské a německé provenience. S trochou nadsázky lze říci, že když na Opavsku budete stavět dům, můžete na jeho jedné straně nalézt náboje do sovětské pušky a na straně druhé do německé,“ konstatuje pyrotechnik Marek Němec.