„Pokud by obec získala objekt bezúplatným převodem, pokusili bychom se o zachování historického vzhledu nádražní budovy. Ale to je zatím předčasné. Uvidíme, jak vše dopadne,“ zamýšlela se starostka Domašova nad Bystřicí Lucie Menšová v rozhovoru pro Olomoucký deník, v němž přiblížila i další plány a novinky obce.

Starostka Domašova nad Bystřicí Lucie MenšováStarostka Domašova nad Bystřicí Lucie MenšováZdroj: Deník/Daniela TauberováPaní starostko, jak vidíte další osud nádražní budovy, která je v majetku Správy železnic? Pokročila jednání?
Obec původně vůbec neuvažovala o odkoupení či převzetí do vlastnictví. V roce 2017 byl projednán záměr ČD ubourat horní patro výpravní budovy, kde se nachází dva byty. Nikdo ze zúčastněných neměl proti tomuto námitek. V té době jsme však v obci řešili daleko horší témata – kůrovce, pitnou vodu. Celá věc se znovu otevřela loni. Poslední informace je o tom, že je požádáno o bezúplatný převod obcím. V takovém případě bychom se snad alespoň pokusili o zachování historického vzhledu nádražní budovy.

Jak vidíte případné využití budovy, pokud by ji obec získala?
To je předčasná otázka.

Spravit byty, které tam byly, a pronajímat je? Obnovit hospodu?
Byty tam byly celkem dva, jeden vyhořel krátce před tím, než se měla začít řešit demolice - plánována byla již na rok 2018 a následně rok 2019… Můžeme uvažovat o obnově nádražní restaurace, teoreticky, jenže turistů sem o víkendech nepřijíždí tolik, aby tržby byly zajímavé pro případného nájemce. Uvidíme. Situace je taková, že stát od budov dává ruce pryč a hrozí konec těchto architektonicky zajímavých nádraží, kterých po Česku už není mnoho. Demolici bychom dopustit nechtěli.

Demolice části nádražní budovy v Moravském Berouně-Ondrášově, 26. května 2021
Nádraží v Moravském Berouně už bourají. Co čeká Jívovou a Hlubočky?

Pro turisty jsou v Domašově ubytovací kapacity? Hospoda dobře funguje?
Hospoda U podjezdu jede, ale hostů je bohužel málo. Ubytování provozovatelé nabízejí v prostorách nad hospodou. Cca 20 míst.

Obec prodala lyžařský areál. Ten nejede. Je na prodej?
Co vím, tak ano. Zprovoznění vleku by obec přivítala, ale kromě poslední zimy nepřálo počasí. Zasněžování vodou z Bystřice nepřipadá v úvahu.

Paní starostko, můžete zmínit, co se v obci v posledních letech podařilo?
Největší radost mám z toho, že se podařilo vybudovat kulturní zázemí, a to jak ve vnitřních prostorách, tak pro venkovní akce. Zrekonstruovali jsme bývalou tělocvičnu a konečně můžeme pořádat plesy, srazy seniorů, spolužáků a další akce. Pro venkovní akce, pro které se doposud musel půjčovat a stavět stan, máme nově u bývalých kabin na fotbalovém hřišti prodlouženou střechu a vybudovaný velký zpevněný plac. Proběhl tam už poněkolikáté country večer, na který chodí stále více lidí.

Nádraží mezi Dvěma Světy, akce v Náměšti na Hané, 29. 8. 2021
Nádraží v Náměšti má zachránit proměna. Nadšenci na párty představili plány

Co chystáte v nejbližších letech?
Momentálně nás nejvíce trápí mosty. Nachystáno a zadáno máme i víceúčelové hřiště na bývalém fotbalovém hřišti, kde by měla být inline dráha, pumptrack a parkour. Na jaře bude hotovo. Máme schválenou dotaci z ministerstva pro místní rozvoj. Plánujeme hřiště u mateřské školy, kde budou nové herní prvky.

Táhne Domašov? Je zde zájem o pozemky k výstavbě RD?
Zájem je a obec nyní zadala zastavovací studii na parcelu o výměře cca 10 000 metrů čtverečních a je určena k zástavbě RD. Naplánováno je asi 11 parcel od 600 do 1 100 metrů čtverečních. Bez dotace však nezvládneme zasíťování, takže uvidíme, kdy se to podaří nachystat.

Historické nádraží ve Střeni, červenec 2021
Historické nádraží ve Střeni zkrásní a ožije. Obec vsadila na cyklisty