Mezi nejatraktivnější body programu budou patřit vystoupení tří akrobatických skupin - francouzské Patrouille de France, švýcarského PC-7 Teamu a finských Midnight Hawks. Velkými lákadly budou také velká letadla, která si lidé budou moci prohlédnout na zemi. Mezi nimi bude oblíbený strategický bombardér B-52 nebo největší sériově vyráběný transportní letoun na světě C-5M Super Galaxy, který tam lidé v modernizované verzi uvidí poprvé.

Veřejnou premiéru bude mít v Mošnově nový letoun L-39NG z produkce společnosti Aero Vodochody, který by měl být za rok zařazen do výcviku mladých pilotů. Společnost Bell předvede americké vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom, které v českém letectvu nahradí dosluhující vrtulníky Mi-24/35. Také AH-1Z bude na Dnech NATO poprvé.

Vstup na akci je zdarma a každoročně na ni přijedou desítky tisíc lidí, loni jich bylo přibližně 220.000. V okolí letiště se tak hlavně v dopoledních hodinách po oba dny opět očekávají dopravní komplikace. Policie proto vyzývá řidiče, aby vyjeli včas a zejména lidé, kteří mají v době akce z letiště odlétat, aby počítali s případným zdržením.

Podívejte se také na přistání bombardéru B-52:

Archivní video - přistání britské stíhačky Eurofighter Typhoon a vojenského letounu C-5 Galaxy v Mošnově v roce 2009:

Zdroj: Libor Běčák