Každé zahájení zámecké sezony doprovází kulturní program a nejinak je tomu i letos. Návštěvníci se mohou těšit na historickou frašku Velmi těžký den architekta Gansse. Herci ze zámecké divadelní společnosti tak přenesou diváky do roku 1730. 

Kastelán bíloveckého zámku Eduard Valeš sdělil, že návštěvníci si mohou prohlédnout expozice věnované původním lovu a myslivosti, historii Bílovce, nebo zámeckou kapli sv. Hyacinta s náhrobky původních majitelů. „Nově jsme prodloužili prohlídkovou trasu o pokoj baronky Margarety Sedlnitzké, spisovatelky a básnířky, která do Bílovce často jezdila. Ve velké jídelně příchozí od letošní sezony uvidí repliku původních zámeckých dveří a novou instalaci porcelánu, broušeného skla a dobového prostírání,“ doplnil Eduard Valeš.

V letošní sezoně bude zámek zdobit výstava obrazů malířky Rosany de Monfort. Sobotní návštěvníci mohou zavítat také do zámecké kavárny, kde se mohou občerstvit kávou, čajem nebo nově domácími bramborovými plackami. Lidé si mohou zámek prohlédnout v 14, 15, 17 a 18 hodin. Vstupné je dobrovolné, podle aktuálních vládních nařízení mohou prohlídku absolvovat skupiny maximálně dvaceti osob.

Eduard Valeš pro Deník nedávno připomněl, že pokračují práce ve sklepních prostorech, ale zatím se neví, kdy přesně budou otevřeny. „Bude v nich expozice, která bude věnovaná nejstarším dějinám šlechtického sídla, kde nebudou chybět artefakty nalezené při archeologických výzkumech. Otevření bylo původně plánováno na září, ale myslím si, že to bude až v příštím roce,“ poznamenal kastelán bíloveckého zámku.

Zámek v Bílovci, který je v majetku města prochází v posledních letech rekonstrukcí a nyní slouží široké veřejnosti jako místo pro pořádání kulturních akcí. Starostka Bílovce Renata Mikolašová oceňuje zejména přístup a práci kastelána.“ Fakt, že se o tuto památku nejen město, ale především pan kastelán Eduard Valeš, opravdu starají, ocenily i významné šlechtické a továrnické rody, jejichž zástupci k nám zavítali,“ sdělila Renata Mikolašová.


LUCIE SYROVATKOVÁ