Zahradníci, zemědělci i lesníci vystrašení loňským extrémním suchem se na vydatný déšť těšili už dlouho. Ten který přišel v úterý večer, byl ale natolik intenzivní, že na některých místech způsobil i problémy, které si vyžádaly zásah hasičů. Ti v okrese Bruntál vyjeli během úterního večera k šestnácti zásahům. Naštěstí tentokrát škody nebyly velké.

Například v krnovské nemocnici stačilo dvacet minut prudkého deště, aby voda zaplavila několik místností v přízemí, ale jen do výše asi dvou centimetrů, takže hasiči byli s odčerpáním brzy hotoví a zbytek kalamity dokázal zdravotnický personál zlikvidovat jen hadrem a mopem.

„Profesionální hasiči z krnovské stanice čerpali vodu také ze zdejší nemocnice. Přijeli chemickým automobilem se speciálními vysavači, které mohou vysát vodu dosucha," upřesnil mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Laguny a bahno z polí

Při každém lijáku se v Krnově jako první zaplaví vodou úsek Albrechtické ulice pod železničním viaduktem. A podle očekávání kvůli vodě zůstala silnice pod viaduktem neprůjezdná i tentokrát. Zatímco strážníci městské policie odkláněli dopravu z Albrechtické ulice, hasiči pod viaduktem rozložili čerpadla a natáhli hadice.

Ještě hodinu před úterní půlnocí se stále zvedala hladina v řece Opavici a do obcí přinášela bahno voda stékající z okolních polí. Intenzivně pršelo také ve Městě Albrechticích, takže po dešti muselo ve středu golfové hřiště zůstat uzavřené.

„Díky našim retenčním nádržím jsme schopni si s vodou poradit. Hřiště bude už ve čtvrtek určitě otevřeno," uvedl Jan Metzl z Golf Clubu Město Albrechtice. V Linhartovech vytvořila srážková voda velkou lagunu, takže hasiči museli použít na její zastavení několik desítek pytlů s pískem.

Nic dramatického

V porovnání s jinými přívalovými dešti v minulosti tentokrát situace na krnovsku a Albrechticku nebyla nijak dramatická. Všechny události se obešly bez zranění i větších materiálních škod a déšť po loňském dlouhém suchu byl stále potřebný.

V lidech ale zvýšená hladina řek i hasiči odčerpávající vodu vzbuzují vzpomínky na povodně z let 1996 a 1997. „Jela jsem večer z Třemešné přes Město Albrechtice. Na silnici k parku už stála voda a nebylo jí málo, ale dalo se to ještě bezpečně projet po okraji. Když jsem pak viděla řeku, byla jsem překvapená, jak rychle se hladina zvedá. Hned jsem si vzpomněla na povodně," vyprávěla svůj zážitek Zlatica Naumovská.

Stoupla hladina

Povodňovou situaci v Krnově monitorovali také Krnovští Patrioti. „Řeka Opavice dnes v Krnově ve 21 dosáhla druhého povodňového stupně, ale hladina už naštěstí zase klesá," informovali ještě v úterý v noci na svém facebookovém profilu.

„Během úterního večera prudce stoupla hladina řeky Opavice v Krnově. Pozdě večer klesla na hodnoty pro první stupeň povodňové aktivity," potvrdil mluvčí hasičů s tím, že kolem 23. hodiny se povodňová situace v celém Moravskoslezském kraji začala zase pomalu uklidňovat.

V Moravskoslezském kraji nejvíce výjezdů hasičů v souvislosti s úterním deštěm evidovali v Kopřivnici: 35 výjezdů. Náš okres s 16 výjezdy obsadil druhé místo, „Minimum zásahů bylo v okrese Opava a Ostrava-Město, okresy Frýdek-Místek a Karviná byly „suché", tedy bez zásahu," uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Gabriela Mathiasová