„Příjmy ze sdílených daní budou asi o 20 procent nižší než loni, do rozpočtu tak ‚přiteče‘ zhruba o 1,5 miliardy korun méně,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Osoblažská úzkokolejka.
VIDEO: Co má společného Harry Potter a Moravskoslezský kraj? Budete se divit!

Negativní vliv na ekonomiku kraje mají také vyšší výdaje například ve zdravotnictví a také dopravě. Radní tak už koncem dubna rozhodli o opatřeních reagujících na očekávaný výpadek příjmů.

Aktuálně kraj nezahajuje žádné nové investiční akce, na které dosud nebyly vyčleněny finance, s výjimkou havárií. Omezuje také poskytování dotací kromě projektů, které souvisejí s ochranou života a zdraví lidí nebo zmírňují dopady pandemie.

Ilustrační foto.
OBRAZEM: Život v Česku se vrací do normálu. Co utkvělo v paměti fotografům?

V některých oblastech však podpora zůstává. Tři čtvrtě milionu rozdá 18 organizacím na letní tábory. „Rozhodli jsme se udělat výjimku. Rodiče i děti mají za sebou velmi náročné období v sociální izolaci,“ uvedl náměstek hejtmana pro školství a sport Stanislav Folwarczny.

Kraj také prodloužil možnost čerpání dotací pro sportovní akce, i když jich spoustu pandemie narušila. „Ty, které se podařilo přesunout na pozdější termín, podpoříme. Čerpání finančních příspěvků bude možné až do konce roku,“ podotkl Folwarczny. Akce, které se přesunout nepodařilo, vrátí příspěvek do krajské kasy zpět.

Na litografii J. Alta z roku 1855 je Moravská Ostrava zachycena čtvrt století po největší epidemii cholery v její historii. Pohled je ze Slezské Ostravy.
Z HISTORIE OSTRAVY: Největší epidemie cholery zde řádila v roce 1831

Tradiční podporu získají také projekty stáží v podnicích napříč regionem. Celkem jich je 19 za téměř 4 miliony korun. „Jsou to dvě mouchy jednou ranou. Stáže pomohou ztišit volání podniků po odborných pracovnících a zároveň zlepší uplatnitelnost mladých lidí na trhu práce,“ doplnil hejtman Vondrák.