Mikrobyty nejsou ve světě žádnou novinkou. V metropolích, jako je Tokio, New York nebo Hong Kong, jsou malé byty běžnou záležitostí, která často řeší nedostatek prostoru a vysoké náklady na bydlení. Byty o pár metrech čtverečních jsou v poslední době i výzvou pro interiérové designéry, kteří v malém prostoru vytváří útulné bydlení, ve kterém je k dispozici kuchyň, obývací prostor, pracovna a ložnice. Minibyt v Opavě ovšem vzbudil pozornost a vyvolal řadu otázek.

Netradiční pronájem titěrného bytu o velikosti 1+kk se objevil v minulém týdnu na webu s realitami. Devět metrů čtverečních v přízemí disponuje kuchyňským koutem, toaletou se sprchou a pár metry k bydlení. Celkové náklady na byt činí 6500 korun včetně služeb, což může být pro některé zájemce při dnešních cenách zajímavá nabídka. K trvalému bydlení ale byt podle realitní makléřky určen není.

„Určitě to není vhodné k celoročnímu bydlení. Předchozí nájemník dojížděl do Opavy párkrát za měsíc a byt využíval l občasnému přespání. Majitelé ho nyní chtějí poskytnout jako obchodní prostor nebo opět pro občasné bydlení na pár dní v měsíci. Byt má k dispozici sociální zařízení i maličkou kuchyň, ale chybí v něm například pračka,“ uvedla opavská realitní makléřka Eva Schröterová.

Minibyty mohou být lákavé například pro studenty nebo ty, kdo tráví většinu času mimo domov. O mikrobydlení v Opavě zájem je. „Byt už má několik zájemců a tento týden se konají prohlídky. Někteří si chtějí prostor pronajmout například jako kancelář,“ dodala makléřka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Farmářské trhy v Opavě | Video: Deník/Roman Brhel